Image
26.3.2015 0 Comments

Prečo firmy viac neprezentujú DX12?

dx12.jpg Brad Wardell zo Stardocku znovu povedal pár slov k DX12 a naznačuje aj to, prečo firmy len opatrne spomínajú nový systém. Wardell je v podstate jediný, kto viac rozpráva od DX12 a reálne aj niečo ukazuje. Ostatní mlčia a aj Microsoft dal zatiaľ len jednu ukážku z DX11 a DX12 Fable.

Wardell mal veľa stretnutí s Microsoftom a AMD, niekoľko s nVidiou a Intelom a hovorí, že musia priznať, že DX12, Vulkan a Mantle umožnia všetkým jadrám procesora komunikovať s grafikou naraz. Ale dodáva, že každý sa toho bojí. Pretože by tým priznali, že posledné roky komunikovalo s grafikou len jedno jadro, a nikto tou cestou nechce ísť. Povedali by: „Mimochodom, viete, že viacjadrový procesor bol vo vašich hrách prakticky zbytočný?" Nikto nechce byť tým prvým. Doteraz to obmedzovalo jedno 2-3 GHz jadro a výkon sa menil len s grafickou kartou. Wardell hovorí, že teraz s DX12, Vulkan a Mantle bude zrazu výkon 4× alebo 5× vyšší.

Dodáva, že ďalšia vec je skončiť s tými hlúpymi 20 %. Všetci vedia, ako to je, ale vedia aj to, že ak povedia ľuďom skutočné čísla, budú reagovať tým, že je to marketingový výplod. Pritom stačí ľuďom ukázať DX11 a DX12 vedľa seba a budú vidieť, že tento ide na 8 fps, tento na 60 fps. Je to jednoduché, ale nikto to nechce priznať.

To hovorí Wardell. Reálne zatiaľ netuším, o koľko to ovplyvní štandardné hry, napríklad fps akcie, ale minimálne sú tam dva faktory, a to tak využívanie procesora na tlačenie údajov do grafiky, ako aj paralelné spracovanie tých údajov v grafike. Doteraz to bolo len lineárne cez jedno jadro, a teda výkon nebol efektívne využívaný.

Reálne je toto ticho celé marketingový plán Microsoftu a aj AMD, kde si Microsoft detailne načasoval vypúšťanie informácií k príchodu Windows 10, ktorý otvorí tieto možnosti na PC a aj na Xboxe, a AMD zase chce prekvapiť svojou kartou s plnou podporou DX12.

Mimochodom, čo sa týka plnej podpory DX12, má vyzerať tak, ako ukazuje tabuľka dole. Nemáme to potvrdené, nevieme, či sú tam všetky funkcie a či sú správne, je to obrázok od používateľa z fóra neogaf. Vieme však, že Tier 1 sú karty DX11, Tier 2 karty GTX900, Tier 3 určite vieme, že bude séria R9 300, na obrázku sú zahrnuté aj staré karty Radeon GCN, ale je to otázne, lebo AMD pod kompatibilitu zaradilo len nové karty. Tier 3 má prakticky najviac jednu funkciu oproti Tier 2 a dve funkcie, ktoré Tier 2 emuluje. Netušíme, na čo presne sú, ani to, či sa nejakým spôsobom týkajú priamo hier.

preco-firmy-viac-neprezentuju_tab.jpg

Zdroj: Sector


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá