Image
23.7.2014 0 Comments

Pre Android existuje takmer milión falošných aplikácií, viac ako polovica je škodlivá

ITN_Android existuje.jpg Falošné aplikácie, ktoré sa tvária ako oficiálne, no v skutočnosti chcú kradnúť používateľské dáta, čoraz viac ohrozujú používateľov androidových telefónov. 

Spoločnosť Trend Micro sa pozrela na 50 najsťahovanejších bezplatných aplikácií v Play Store. Zistila, že pre 77 % aplikácií existujú falošné verzie, ktoré vyzerajú ako tie skutočné a majú rovnaké funkcie, no okrem toho obsahujú aj nebezpečné prvky.

Trend Micro na základe prieskumu vykonaného v apríli má už vo svojom katalógu 890 482 falošných aplikácií, pričom vo viac ako polovici prípadov ide o škodlivý softvér.

Najbežnejší typ falošných aplikácií sú údajné antivírusy, o ktorých si používatelia myslia, že ich chránia práve pred takýmito problémami. V niektorých prípadoch aplikácia požiada používateľa o pridelenie oprávnení správcu. Získa tak širší prístup k softvéru telefónu a je zložitejšie ju odstrániť.

Veľa falošných aplikácií pochádza z obchodov tretích strán, kde je zabezpečenie slabšie, prípadne žiadne, no môžu sa objaviť aj v oficiálnom obchode Googlu. Ako príklad možno uviesť falošný antivírus Virus Shield, ktorý dosiahol na Google Play viac ako 10 000 stiahnutí. Podvodníci si zaň dokonca drzo účtovali 3,99 dolára a na istý čas sa stal „top novou platenou aplikáciou" v Play Store.

Keď bola populárna hra Flappy Bird odstránená z obchodu Play, objavilo sa niekoľko falošných verzií, ktoré odosielali textové správy na drahé prémiové čísla. A predtým, než BlackBerry vydal svoj BBM Messenger pre Android, sa takisto vynorilo množstvo falošných verzií, ktoré boli stiahnuté viac ako 100 000-krát.

Správa Trend Micro bola zverejnená v rovnaký deň, ako Google oznámil vytvorenie bezpečnostného tímu, ktorý bude hľadať tzv. zero-day zraniteľnosti v softvéri tretích strán.

Podľa JD Sherryho, viceprezidenta Trend Micro pre technológie a riešenia, je to paradoxné a Google by si mal najprv pozametať pred vlastným prahom.

Zdroj: pcworld.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá