Image
23.7.2014 0 Comments

Pre Android existuje takmer milión falošných aplikácií, viac ako polovica je škodlivá

ITN_Android existuje.jpg Falošné aplikácie, ktoré sa tvária ako oficiálne, no v skutočnosti chcú kradnúť používateľské dáta, čoraz viac ohrozujú používateľov androidových telefónov. 

Spoločnosť Trend Micro sa pozrela na 50 najsťahovanejších bezplatných aplikácií v Play Store. Zistila, že pre 77 % aplikácií existujú falošné verzie, ktoré vyzerajú ako tie skutočné a majú rovnaké funkcie, no okrem toho obsahujú aj nebezpečné prvky.

Trend Micro na základe prieskumu vykonaného v apríli má už vo svojom katalógu 890 482 falošných aplikácií, pričom vo viac ako polovici prípadov ide o škodlivý softvér.

Najbežnejší typ falošných aplikácií sú údajné antivírusy, o ktorých si používatelia myslia, že ich chránia práve pred takýmito problémami. V niektorých prípadoch aplikácia požiada používateľa o pridelenie oprávnení správcu. Získa tak širší prístup k softvéru telefónu a je zložitejšie ju odstrániť.

Veľa falošných aplikácií pochádza z obchodov tretích strán, kde je zabezpečenie slabšie, prípadne žiadne, no môžu sa objaviť aj v oficiálnom obchode Googlu. Ako príklad možno uviesť falošný antivírus Virus Shield, ktorý dosiahol na Google Play viac ako 10 000 stiahnutí. Podvodníci si zaň dokonca drzo účtovali 3,99 dolára a na istý čas sa stal „top novou platenou aplikáciou" v Play Store.

Keď bola populárna hra Flappy Bird odstránená z obchodu Play, objavilo sa niekoľko falošných verzií, ktoré odosielali textové správy na drahé prémiové čísla. A predtým, než BlackBerry vydal svoj BBM Messenger pre Android, sa takisto vynorilo množstvo falošných verzií, ktoré boli stiahnuté viac ako 100 000-krát.

Správa Trend Micro bola zverejnená v rovnaký deň, ako Google oznámil vytvorenie bezpečnostného tímu, ktorý bude hľadať tzv. zero-day zraniteľnosti v softvéri tretích strán.

Podľa JD Sherryho, viceprezidenta Trend Micro pre technológie a riešenia, je to paradoxné a Google by si mal najprv pozametať pred vlastným prahom.

Zdroj: pcworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá