Image
23.7.2014 0 Comments

Edward Snowden odporúča používať SpiderOak namiesto Dropboxu

ITN_SpiderOak.jpg V obsiahlom rozhovore, ktorý poskytol Edward Snowden britskému denníku The Guardian, sa zvrtla reč aj na ukladanie dát do cloudu.

Snowden sa nazdáva, že služba Dropbox, poskytujúca cloudové úložisko pre viac ako 200 miliónov používateľov, je „nepriateľská k súkromiu". Vyzval ľudí, aby prešli na úložisko SpiderOak, ktoré je podľa neho bezpečnejšie.

Dropbox nedávno najal do svojich služieb kontroverznú Condoleezzu Riceovú, ktorú Snowden charakterizuje ako „úradníčku pravdepodobne najviac zameranú proti súkromiu". A Dropbox bol údajne partnerom v programe PRISM. Spider Oak je vraj lepšia služba, pretože používa princíp „zero knowledge", čo je termín používaný na charakteristiku služieb, ktoré majú nulový prístup k údajom ukladaným na ich serveroch. Ponúka rovnaký druh funkcií ako Dropbox, ale ak sa chcú orgány činné v trestnom konaní dostať k vašim dátam, musia mať súdny príkaz a získať šifrovací kľúč od vás.

Spoločnosť SpiderOak bola založená v roku 2006 a podľa jeho generálneho riaditeľa Ethana Obermana udalosti posledného obdobia dali za pravdu tomu, čo sa jeho firma snažila robiť v uplynulých rokoch.

„Od samého začiatku sme boli presvedčení, že súkromie musí byť zakomponované do produktu," povedal Oberman. „Ak skúmate, ktoré spoločnosti môžu vidieť údaje na svojich serveroch a ktoré nemôžu, a ak sa rozhodujete len podľa toho, potom SpiderOak to robí lepšie než Dropbox."

SpiderOak má v súčasnosti asi milión používateľov, no veľmi rýchlo pribúdajú ďalší. Jeho ceny však zodpovedajú úrovni pred hromadným znižovaním cien na úložiskách, ako je Google Drive či OneDrive a ďalšie. Zadarmo sú k dispozícii 2 GB úložiska, za desať dolárov je to až 100 GB.

Dropbox sa proti tvrdeniam Edwarda Snowdena ohradil: „Ochrana informácií o našich používateľoch je najvyššia priorita Dropboxu. Neboli sme zapojení do PRISM a budeme sa brániť akémukoľvek programu tohto druhu. Sme viazaní zásadami ochrany osobných údajov a vzdorujeme požiadavkám vlády na prístup k nim. Bojujeme za zmenu zákonov, aby základné princípy ochrany súkromia platili pre používateľov na celom svete."

Zdroj: businessinsider.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá