Image
23.7.2014 0 Comments

Edward Snowden odporúča používať SpiderOak namiesto Dropboxu

ITN_SpiderOak.jpg V obsiahlom rozhovore, ktorý poskytol Edward Snowden britskému denníku The Guardian, sa zvrtla reč aj na ukladanie dát do cloudu.

Snowden sa nazdáva, že služba Dropbox, poskytujúca cloudové úložisko pre viac ako 200 miliónov používateľov, je „nepriateľská k súkromiu". Vyzval ľudí, aby prešli na úložisko SpiderOak, ktoré je podľa neho bezpečnejšie.

Dropbox nedávno najal do svojich služieb kontroverznú Condoleezzu Riceovú, ktorú Snowden charakterizuje ako „úradníčku pravdepodobne najviac zameranú proti súkromiu". A Dropbox bol údajne partnerom v programe PRISM. Spider Oak je vraj lepšia služba, pretože používa princíp „zero knowledge", čo je termín používaný na charakteristiku služieb, ktoré majú nulový prístup k údajom ukladaným na ich serveroch. Ponúka rovnaký druh funkcií ako Dropbox, ale ak sa chcú orgány činné v trestnom konaní dostať k vašim dátam, musia mať súdny príkaz a získať šifrovací kľúč od vás.

Spoločnosť SpiderOak bola založená v roku 2006 a podľa jeho generálneho riaditeľa Ethana Obermana udalosti posledného obdobia dali za pravdu tomu, čo sa jeho firma snažila robiť v uplynulých rokoch.

„Od samého začiatku sme boli presvedčení, že súkromie musí byť zakomponované do produktu," povedal Oberman. „Ak skúmate, ktoré spoločnosti môžu vidieť údaje na svojich serveroch a ktoré nemôžu, a ak sa rozhodujete len podľa toho, potom SpiderOak to robí lepšie než Dropbox."

SpiderOak má v súčasnosti asi milión používateľov, no veľmi rýchlo pribúdajú ďalší. Jeho ceny však zodpovedajú úrovni pred hromadným znižovaním cien na úložiskách, ako je Google Drive či OneDrive a ďalšie. Zadarmo sú k dispozícii 2 GB úložiska, za desať dolárov je to až 100 GB.

Dropbox sa proti tvrdeniam Edwarda Snowdena ohradil: „Ochrana informácií o našich používateľoch je najvyššia priorita Dropboxu. Neboli sme zapojení do PRISM a budeme sa brániť akémukoľvek programu tohto druhu. Sme viazaní zásadami ochrany osobných údajov a vzdorujeme požiadavkám vlády na prístup k nim. Bojujeme za zmenu zákonov, aby základné princípy ochrany súkromia platili pre používateľov na celom svete."

Zdroj: businessinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá