Image
13.1.2014 0 Comments

Pozor na recyklované čipy, zaplavujú trh a môžu spôsobiť obrovské škody

chip.jpg Odhaduje sa, že každý desiaty domáci spotrebič obsahuje falšované alebo ilegálne recyklované komponenty. Tie prinášajú rôzne bezpečnostné riziká. Z recyklovania a opätovného použitia čipov sa stalo vysoko profesionálne medzinárodné priemyselné odvetvie s najlepšími kontaktmi na distribútorov a zákazníkov.

Čierny trh s recyklovanými a falšovaným čipmi prekvitá, škody spôsobené používateľom sú obrovské. Repasovaný komponent síce môže dobre fungovať, ale na rozdiel od nových čipov tu nie je nijaká záruka. No môže takisto zlyhať hneď na začiatku a z kúpeného zariadenia sa razom stane elektronický odpad.

S týmto problémom sa môže stretnúť prakticky každý používateľ. Podľa odhadov 7 až 15 % elektrických spotrebičov obsahuje sfalšované čipy, 1 až 3 % všetkých polovodičov, s ktorými sa obchoduje na trhu, nie sú originály. Falšovateľský priemysel možno zaradiť medzi 20 najväčších výrobcov polovodičov na svete.

Spojené štáty tento problém považujú za ohrozenie národnej bezpečnosti. Falšované čipy sa totiž dostanú aj do drahých vojenských zariadení, napr. do stíhačiek. „To ohrozuje našich vojakov a stálo nás to celý majetok,"

varoval už pred dvoma rokmi senátor Carl Levin.

Týka sa to predovšetkým spoločností, ktoré potrebujú nakupovať náhradné súčiastky, ktoré sa už nevyrábajú. Ide predovšetkým o letectvo, kozmický priemysel, ale aj výrobcov zbraní. No tento problém pozná aj automobilový priemysel. Podobný prípad hlásila automobilka BMW - dodávateľ jej dodal sfalšované čipy, ktoré sa mali použiť v riadiacej jednotke automobilu. Kontrola na zabezpečenie kvality však v BMW pracovala bezchybne a tieto komponenty napokon neboli použité.

Východiskom pre falšovateľov sú najčastejšie skládky elektronického odpadu. Nachádzajú sa tam televízory, rádiá a počítače zo všetkých končín sveta, ktoré najčastejšie končia vo Vietname a Číne. Z nich sa demontujú použité čipy a polovodiče, ktoré sa potom predávajú ako „nové". Postup pri tom zachytávajú aj videonahrávky. Základné dosky sa neraz „grilujú" nad ohňom, aby sa z nich dali čipy ľahko vyňať. No riziko ich poškodenia vplyvom vysokej teploty je obrovské. Potom sa čipy sušia na slnku, označia sa ako nové a putujú späť na trh.


„Falšovatelia sú často opisovaní ako jednoduchí dedinčania, ktorí spracúvajú elektronický odpad," hovorí Rory King z prieskumnej spoločnosti IHS iSuppli. „No v skutočnosti sú to veľmi prefíkaní hráči, ktorí poznajú trh veľmi dobre."

„Gangy falšovateľov sledujú situáciu na trhu, tak ako to robia aj všetci výrobcovia originálnych dielov," pokračuje King. „Keď vidia, že trh naberá na obrátkach, zvýšia tempo, aby využili nedostačujúcu ponuku ostatných spoločností."

Zdá sa, že priemysel je proti týmto gangom bezmocný. Predovšetkým zákazníkov z priemyslu a ich dodávateľov nič nenúti nakupovať iba v sieti oficiálnych predajcov. Môžu teda nakúpiť diely u niektorého z internetových predajcov, kde hrozí riziko, že kúpia staré, použité či sfalšované, a teda nekvalitné produkty.

V jednom prípade istá spoločnosť v snahe ušetriť kúpila na voľnom trhu 100 000 komponentov a potom ich zmiešala s 900 000 originálnymi čipmi. Keď sa ukázalo, že prvá várka bola sfalšovaná, musela všetky komponenty vyhodiť.

No nejde len o peniaze výrobcov polovodičov, ale aj o bezpečnosť používateľov. Predstavte si, že si kúpite desaťročný USB flash disk ako nový. Môžete prísť o svoje uložené dáta. A čo ak v prípade núdze nefunguje airbag v aute? Dôsledky si vie každý domyslieť.

Prvým krokom k tomu, aby bol boj s podvodníkmi účinný, je vytvoriť u zákazníkov povedomie o tom, že nákup komponentov na voľnom trhu je priveľmi riskantný.

Zdroj: welt.de


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá