Image
26.11.2015 0 Comments

PoWiFi: Budú sa zariadenia z internetu vecí napájať energiou zo signálu Wi-Fi?

Inžinieri z Washingtonskej univerzity vyvinuli technológiu, ktorá využíva Wi-Fi router - zdroj všadeprítomnej, ale nevyužitej energie vo vnútornom prostredí - na napájanie zariadení.

Systém Power Over Wi-Fi (PoWiFi) je podľa časopisu Popular Science jedna z najviac inovatívnych a prevratných technológií roka, za čo mu bolo delené ocenenie Best of What's New. Pozornosť upútal už v prvej polovici roka, keď vedci publikovali on-line dokument o tom, ako energia zo signálu Wi-Fi napájala jednoduchý teplotný snímač v čiernobielej kamere s nízkym rozlíšením a nabíjačku pre fitnes náramok Jawbone. Finálna podoba dokumentu bude prezentovaná na budúci mesiac na podujatí CoNEXT 2015 v nemeckom Heidelbergu.

PoWiFi môže pomôcť rozvinúť internet vecí (Internet of Things), teda malé počítačové senzory zabudované do každodenných predmetov, napr. mobilných telefónov, kávovarov, práčok, klimatizácie a pod., čo by umožnilo vzájomnú komunikáciu týchto zariadení. No jeden z najväčších problémov bolo vyriešiť napájanie takýchto nízkoenergetických senzorov bez toho, aby museli byť pripojené k zdroju energie.

Tím vedcov z Washingtonskej univerzity prišiel s myšlienkou, že zariadenia s nízkou spotrebou by sa dali napájať nevyužitou energiou z okolitého signálu Wi-Fi. Na konverziu signálov na energiu použili modifikovaný router. Na maximálne využitie vysielanej energie používajú inžinieri tzv. energetické pakety (power packets), ktoré sú šikovne rozdelené a vysielané na troch voľných kanáloch, ktoré sa neprekrývajú. Optimalizovaný router vysiela nadbytočné energetické pakety na kanály Wi-Fi, ktoré sa aktuálne nevyužívajú, takže energia na napájanie neovplyvňuje kvalitu a rýchlosť prenosu dát.

Vo svojich experimentoch vedci preukázali, že systém môže napájať nízkoenergetickú kameru VGA Omnivision a dodať jej dostatok energie na zhotovenie snímky každých 35 minút. Nabíjačka pre fitnes náramok Jawbone Up24 zasa dokázala nabiť tracker energiou z Wi-Fi z nuly na 41 % za 2,5 hodiny.

Výskumníci otestovali svoj systém aj v šiestich domácnostiach. Používatelia si nevšimli zhoršenie pri načítaní webových stránok ani pri streamingu videa. Ukázalo sa teda, že technológia môže dodávať energiu prostredníctvom Wi-Fi bez zníženia výkonu siete v reálnych podmienkach.

Počiatočné testy odoberali relatívne malé množstvo energie, tím sa však domnieva, že systém PoWiFi sa bude dať zefektívniť a urobiť robustnejším, aby bol schopný dodávať viac energie.

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá