Image
26.11.2015 0 Comments

PoWiFi: Budú sa zariadenia z internetu vecí napájať energiou zo signálu Wi-Fi?

Inžinieri z Washingtonskej univerzity vyvinuli technológiu, ktorá využíva Wi-Fi router - zdroj všadeprítomnej, ale nevyužitej energie vo vnútornom prostredí - na napájanie zariadení.

Systém Power Over Wi-Fi (PoWiFi) je podľa časopisu Popular Science jedna z najviac inovatívnych a prevratných technológií roka, za čo mu bolo delené ocenenie Best of What's New. Pozornosť upútal už v prvej polovici roka, keď vedci publikovali on-line dokument o tom, ako energia zo signálu Wi-Fi napájala jednoduchý teplotný snímač v čiernobielej kamere s nízkym rozlíšením a nabíjačku pre fitnes náramok Jawbone. Finálna podoba dokumentu bude prezentovaná na budúci mesiac na podujatí CoNEXT 2015 v nemeckom Heidelbergu.

PoWiFi môže pomôcť rozvinúť internet vecí (Internet of Things), teda malé počítačové senzory zabudované do každodenných predmetov, napr. mobilných telefónov, kávovarov, práčok, klimatizácie a pod., čo by umožnilo vzájomnú komunikáciu týchto zariadení. No jeden z najväčších problémov bolo vyriešiť napájanie takýchto nízkoenergetických senzorov bez toho, aby museli byť pripojené k zdroju energie.

Tím vedcov z Washingtonskej univerzity prišiel s myšlienkou, že zariadenia s nízkou spotrebou by sa dali napájať nevyužitou energiou z okolitého signálu Wi-Fi. Na konverziu signálov na energiu použili modifikovaný router. Na maximálne využitie vysielanej energie používajú inžinieri tzv. energetické pakety (power packets), ktoré sú šikovne rozdelené a vysielané na troch voľných kanáloch, ktoré sa neprekrývajú. Optimalizovaný router vysiela nadbytočné energetické pakety na kanály Wi-Fi, ktoré sa aktuálne nevyužívajú, takže energia na napájanie neovplyvňuje kvalitu a rýchlosť prenosu dát.

Vo svojich experimentoch vedci preukázali, že systém môže napájať nízkoenergetickú kameru VGA Omnivision a dodať jej dostatok energie na zhotovenie snímky každých 35 minút. Nabíjačka pre fitnes náramok Jawbone Up24 zasa dokázala nabiť tracker energiou z Wi-Fi z nuly na 41 % za 2,5 hodiny.

Výskumníci otestovali svoj systém aj v šiestich domácnostiach. Používatelia si nevšimli zhoršenie pri načítaní webových stránok ani pri streamingu videa. Ukázalo sa teda, že technológia môže dodávať energiu prostredníctvom Wi-Fi bez zníženia výkonu siete v reálnych podmienkach.

Počiatočné testy odoberali relatívne malé množstvo energie, tím sa však domnieva, že systém PoWiFi sa bude dať zefektívniť a urobiť robustnejším, aby bol schopný dodávať viac energie.

Zdroj: phys.org


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá