Image
26.11.2015 0 Comments

PoWiFi: Budú sa zariadenia z internetu vecí napájať energiou zo signálu Wi-Fi?

Inžinieri z Washingtonskej univerzity vyvinuli technológiu, ktorá využíva Wi-Fi router - zdroj všadeprítomnej, ale nevyužitej energie vo vnútornom prostredí - na napájanie zariadení.

Systém Power Over Wi-Fi (PoWiFi) je podľa časopisu Popular Science jedna z najviac inovatívnych a prevratných technológií roka, za čo mu bolo delené ocenenie Best of What's New. Pozornosť upútal už v prvej polovici roka, keď vedci publikovali on-line dokument o tom, ako energia zo signálu Wi-Fi napájala jednoduchý teplotný snímač v čiernobielej kamere s nízkym rozlíšením a nabíjačku pre fitnes náramok Jawbone. Finálna podoba dokumentu bude prezentovaná na budúci mesiac na podujatí CoNEXT 2015 v nemeckom Heidelbergu.

PoWiFi môže pomôcť rozvinúť internet vecí (Internet of Things), teda malé počítačové senzory zabudované do každodenných predmetov, napr. mobilných telefónov, kávovarov, práčok, klimatizácie a pod., čo by umožnilo vzájomnú komunikáciu týchto zariadení. No jeden z najväčších problémov bolo vyriešiť napájanie takýchto nízkoenergetických senzorov bez toho, aby museli byť pripojené k zdroju energie.

Tím vedcov z Washingtonskej univerzity prišiel s myšlienkou, že zariadenia s nízkou spotrebou by sa dali napájať nevyužitou energiou z okolitého signálu Wi-Fi. Na konverziu signálov na energiu použili modifikovaný router. Na maximálne využitie vysielanej energie používajú inžinieri tzv. energetické pakety (power packets), ktoré sú šikovne rozdelené a vysielané na troch voľných kanáloch, ktoré sa neprekrývajú. Optimalizovaný router vysiela nadbytočné energetické pakety na kanály Wi-Fi, ktoré sa aktuálne nevyužívajú, takže energia na napájanie neovplyvňuje kvalitu a rýchlosť prenosu dát.

Vo svojich experimentoch vedci preukázali, že systém môže napájať nízkoenergetickú kameru VGA Omnivision a dodať jej dostatok energie na zhotovenie snímky každých 35 minút. Nabíjačka pre fitnes náramok Jawbone Up24 zasa dokázala nabiť tracker energiou z Wi-Fi z nuly na 41 % za 2,5 hodiny.

Výskumníci otestovali svoj systém aj v šiestich domácnostiach. Používatelia si nevšimli zhoršenie pri načítaní webových stránok ani pri streamingu videa. Ukázalo sa teda, že technológia môže dodávať energiu prostredníctvom Wi-Fi bez zníženia výkonu siete v reálnych podmienkach.

Počiatočné testy odoberali relatívne malé množstvo energie, tím sa však domnieva, že systém PoWiFi sa bude dať zefektívniť a urobiť robustnejším, aby bol schopný dodávať viac energie.

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

LinkedIn predstavil najväčší redizajn svojho webu od jeho spustenia pred 15 rokmi.

20.01.2017 00:22

Nová podoba bola výrazne uprataná, obsahuje nové navigačné nástroje a beží rýchlejšie. Mobilná aplikácia aj desktopová verzia dostali konzistentnejší dizajn. Podľa vyjadrenia firmy bolo hlavným cieľom ...

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 10

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá