Image
26.11.2015 0 Comments

Dell inštaloval do notebookov nebezpečné certifikáty

Dell do svojich notebookov predinštaloval koreňové digitálne certifikáty s vlastným podpisom, ktoré útočníkom umožňujú sledovať prístupy k zabezpečeným webovým stránkam. Informácia sa objavila na serveri Reddit, následne ju však na svojich blogoch či sociálnych sieťach potvrdili ďalší používatelia a IT odborníci.

Navyše k certifikátu je pripojený aj zodpovedajúci súkromný kľúč, čo situáciu robí ešte horšou. S kľúčom môže totiž ktokoľvek vygenerovať certifikát pre ktorúkoľvek webovú stránku, ktorú budú internetové prehliadače na daných počítačoch považovať za dôveryhodnú.

Certifikát nazvaný eDellRoot je od augusta pridávaný do bežne predávaných notebookov, podľa Dellu s cieľom zlepšiť zákaznícku podporu: „Keď sa počítač spojí s našou on-line podporou, certifikát nám umožní okamžite identifikovať typ počítača, ovládače, operačný systém, pevný disk a tak ďalej, čo vedie k ľahšiemu a rýchlejšiemu riešeniu problému."

Po upozornení na „vedľajšie účinky" však firma zákazníkom poskytla manuál na odstránenie certifikátu a prisľúbila, že do ďalších počítačov ho už nepredinštaluje.

Chyby možno zneužiť prostredníctvom takzvaného útoku man in the middle, keď sa útočníci napoja do komunikácie medzi dvoma subjektmi, v tomto prípade používateľom s inkriminovaným notebookom Dellu a akoukoľvek zabezpečenou stránkou. Útočníci môžu využiť súkromný kľúč takisto na to, aby do počítača dostali malvér.

Používatelia hlásia problémy na modeloch Dell XPS 15, XPS 13, ale aj na niektorých z radov Latitude a Inspiron.

A ak si nie ste istí, môžete skúsiť navštíviť túto stránku, či sa vám otvorí bez nahlásenia chýbajúceho certifikátu, ak áno, potom má váš počítač eDellRoot predinštalovaný. Vo Windows ho môžete ľahko odstrániť pomocou tzv. Microsoft Management Console, ktorú otvoríte takto: klávesy Win + R, do vyhľadávacieho riadka napíšte certlm.msc a spustite. Certifikát by ste mali nájsť v adresári Trusted Root Certificate Authorities> Certificates.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá