Image
7.8.2016 3 Comments

Riešenie pre rozvojové krajiny. Pláty grafénovej biopeny jednoducho a lacno urobia aj z úplne špinavej vody pitnú

Inžinieri z Washingtonskej univerzity v St. Louis (WUSTL) vyvinuli biopenu na báze grafénu, ktorá môže slanú alebo znečistenú vodu premeniť na pitnú za použitia slnečného svetla. Nová technológia by mohla ponúknuť lacný a jednoduchý spôsob na poskytnutie pitnej vody v krajinách, kde sú rozsiahle vodné plochy kontaminované rozptýlenými časticami nečistôt.

Biopena má dvojvrstvovú konštrukciu, skladá sa z dvoch vrstiev nanocelulózy produkovanej baktériami. Spodnú vrstvu tvorí čistá celulóza, zatiaľ čo horná vrstva obsahuje prímes oxidu grafénu, ktorý absorbuje slnečné svetlo a produkuje teplo. Ak sa plát takejto biopeny rozprestrie na vodnú hladinu, spodná vrstva vsiakne vodu ako špongia, tá sa potom vďaka slnečnému teplu odparuje z hornej vrstvy, kde zanecháva všetky nečistoty a soľ. Sladká voda sa následne kondenzuje a možno ju odčerpať a použiť.

„Tento proces je veľmi jednoduchý,“ povedal Srikanth Singamaneni, profesor na WUSTL. „Všetko sa uskutočňuje v jednom kroku. Dúfame, že v krajinách, kde je dostatok slnečného žiarenia, ako je India, budeme môcť zobrať špinavú vodu, odpariť ju pomocou nášho materiálu a zachytávať čistú vodu.“

Podľa vedcov je dvojvrstvová biopena najviac inovatívna časť celého experimentu. Proces jej výroby je zaujímavý. Baktérie produkujú celulózu, pričom sa asi v polovici procesu vytvárania hornej vrstvy pridajú vločky oxidu grafénu. Je to podobný postup, ako sa v ustrici vytvára perla.

Vedci takisto tvrdia, že materiál je mimoriadne ľahký a lacný, môže sa jednoducho produkovať v obrovských množstvách. Grafénovú biopenu stačí položiť na vodnú hladinu, na dekontamináciu vody sa nevyžaduje systém rúrok ani energia.

Výsledky výskumu boli nedávno publikované v časopise Advanced Materials

Zdroj: newatlas


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

3 Comments

 1. problem je v druhom kroku reakcia na: Pláty grafénovej biopeny jednoducho a lacno urobia zo špinavej vody pitnú
  5.8.2016 11:08
  > Sladká voda sa následne kondenzuje a možno ju odčerpať a použiť problem vidim v druhom kroku - kondenzovani. Na to potrebujeme nizsiu teplotu ako je teplota vzniknutej pary a prave toto sa asi nejako lacno a efektivne nepodarilo skombinovat s priamym slnecnym osvitom vrchnej casti biopeny. Takze poprosim vratit panovi vynalezcovi na dopracovanie.
  Reagovať
 2. nechapem reakcia na: Pláty grafénovej biopeny jednoducho a lacno urobia zo špinavej vody pitnú
  4.8.2016 20:08
  jednej veci, uz som videl tolko projektov, kde vytvorili filter na cistenie vod, dokonca aj hovna plavali v nich a boli schopny spravit takuto vodu pitnu. A stale sa hovori, ze konecne riesenie pre rozvojove krajiny. Co sa stalo s tymi predoslymi filtrami. Nepomohli, ci co? Stale nove filtre, dokonca aj zachodovu vodu dokazu recyklovat, avsak rozvojove krajiny maju stale nedostatok vody. Tak kde je problem?
  Reagovať
  • RE: nechapem reakcia na: nechapem
   5.8.2016 09:08
   Od nápadu k realizácii vedie väčšinou veľmi dlhá cesta (aj niekoľko ročná). Veľa ľudí môže mať výborné nápady, no často im chýba kapitál. Každý kto kedy podnikal vie, aká náročná je táto cesta, špeciálne ak sa musí využiť kapitál niekoho iného, s čím prichádzajú aj realizačné komplikácie. Média píšu práve o dobrých nápadoch, ktoré môžu opäť inšpirovať iných a možno získať pre tvorcov spomínaný kapitál. Áno, ideálne by bolo, keby každý skvelý nápad mohol byť okamžite zrealizovaný.
   Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá