Image
6.5.2016 0 Comments

Philips 241P6VPJKEB/00

» S fenoménom 4K sa čoraz viac stretávame na trhu s monitormi, ktoré disponujú panelom s týmto rozlíšením, teda 3840 × 2160 bodov. Philips má vo svojej ponuke viacero takýchto modelov, teraz však prichádza so 4K rozlíšením v nezvyčajne malom formáte. 

Hardvér

Novinka od Philipsu nezaprie svoj pôvod a prichádza s kvalitným spracovaním a tradične vynikajúcim stojanom s veľkými možnosťami nastavenia. Displej AH-IPS s matným povrchom výrobca označuje UltraClear, má rozlíšenie 3840 × 2160 bodov. Vyznačuje sa presným podaním farieb, dobrou latenciou a nízkou spotrebou energie. Monitor používa 10-bitovú farebnú hĺbku, takže dokáže zobraziť až 1,074 miliardy farieb, vnútorné spracovanie je dokonca 12-bitové. LED podsvietenie má spojitú reguláciu bez blikania, označovanú Flicker Free. Podstavec umožňuje otáčanie monitora, nastavenie výšky, sklonu a otočenie o 90° do polohy na výšku. Ťažko sa vám teda stane, že by ste nenašli tú správnu polohu podľa svojich predstáv.

Bohaté sú aj možnosti pripojenia. Nájdete medzi nimi DisplayPort 1.2, HDMI 2.0 s podporou MHL 2.0, DVI-D aj VGA. Na dvojici 3,5 mm jackov sa nachádza výstup na slúchadlá a audio­vstup. Monitor má vstavaný aj USB 3.0 hub s jedným vstupom a tromi výstupmi. Jeden je určený aj na rýchle nabíjanie. Na prednej strane nad displejom je umiestnená 2 Mpx webová kamera s mikrofónom. Na spodnej strane sú snímače okolitého osvetlenia a prítomnosti obsluhy. Na pravej strane dole je pätica ovládacích tlačidiel. Vo výbave sú aj dva reproduktory s výkonom 2 × 2 W.

Skúsenosti

Monitor Philips 241P6VPJKEB/00 bol najmenším modelom so 4K rozlíšením, aký sme dosiaľ testovali. Vyniká kvalitou obrazu aj presnosťou farieb, podsvietenie je dostatočne výkonné aj na prácu pri intenzívnejšom osvetlení. K vynikajúcej kvalite obrazu panela AH-IPS výrazne prispieva aj antireflexná matná povrchová úprava. Vďaka 10-bitovej farebnej hĺbke obsiahne až 99 % farebného priestoru sRGB. Je však zaujímavý aj svojou úspornou prevádzkou vďaka vstavanému senzoru okolitého svetla a systému, ktorý sleduje vašu prítomnosť pred monitorom. Keď zaznamená vašu neprítomnosť, najprv stlmí obraz, a ak sa nevrátite, vypne obrazovku. Monitor môžete vďaka HDMI 2.0 s podporou rozlíšenia 3840 × 2160 50/60p použiť aj ako TV s externým zdrojom signálu, takže ak si potrebujete niečo pozrieť alebo chvíľu zrelaxovať, nie je problém. K dispozícii je však aj funkcia multiview, vďaka ktorej môžete súčasne zobraziť obraz z dvoch zdrojov vedľa seba. V prípade pripojenia mobilu či tabletu budete, samozrejme, potrebovať redukciu HDMI – MHL. Zato si však svoje fotografie alebo 4K videá môžete pozrieť na väčšom displeji. K funkcii monitora sme nemali počas celého testovania najmenšie výhrady. Až keď máte monitor so sledovaním vašej prítomnosti, zistíte, ako často nechávate monitor vášho PC zbytočne bežať, keď niekam odbehnete.

Najkontroverznejšia otázka je pre nás zmysel 4K rozlíšenia na takejto malej uhlopriečke. Obraz je síce excelentný, žiaľ, Windows s týmto rozlíšením v podstate nepočíta, takže všetko proporcionálne zmenší. Zatiaľ čo pri 32" ­monitoroch sa ikony zmenšia, ale sú ako-tak čitateľné, pri 24" uhlopriečke by ste už potrebovali lupu. Nezostane nič iné ako zvoliť veľkosť písma 150 %, vtedy sa dostávate na použiteľné veľkosti nápisov aj ikoniek. Žiaľ, Windows pri tomto zväčšení vykresľuje písma v jednotlivých menu dosť nepekne a nepomôže ani snaha o nápravu s nastavovaním clear type a podobne. Zobrazenia obsahu sa to však netýka, písma v aplikáciách ako Word, Excel a ďalších sú v poriadku. 4K rozlíšenie vám umožní zobraziť väčšiu plochu, ktorú pri nižších rozlíšeniach zaberajú pracovné lišty a okná. Má to však aj úskalie, na ktoré sme prišli napríklad pri ­spracovaní fotografií v Adobe Camera RAW. Vzhľadom na to, že je spracúvaná fotografia zobrazená v 4× väčšom rozlíšení ako na full HD monitore, pri každej zmene parametrov (jasu, kontrastu, potlačenia šumu a podobne) trvá prekreslenie podstatne dlhšie. Toto však, samozrejme, platí pre všetky monitory s ultravysokým rozlíšením.    

PARAMETRE:

Displej: AH-IPS LCD s podsvietením W-LED, 23,8" / 60,5 cm
Rozlíšenie: 3840 × 2160 @ 60 Hz, latencia (typická) 5 ms (sivá/sivá)
Jas: 300 cd/m²
Kontrast (typický) 1000:1, Smart Contrast 50 000 000:1
Farebný rozsah: 99 % sRGB, 10-bitová hĺbka farieb, 12-bitové interné spracovanie
Ozvučenie: 2 × 2 W
Výškové nastavenie 130 mm, pivot 90°, otočné -175°/+175°, sklon -5/20°
Konektory: DP 1.2, HDMI 2.0 s podporou MHL 2.0, DVI-D, VGA, audio in, slúchadlá
USB 3.0 hub: 1 vstup + 3 výstupy, 1× rýchle nabíjanie štandardu BC 1.2
Ostatné: senzor okolitého svetla, senzor prítomnosti
Spotreba nameraná max./stand-by:  36 W, 0,5 W
Cena: 460 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz a pozorovacie uhly, 10-bitové spracovanie farieb, výborné možnosti nastavenia, nízka spotreba 
- Malá uhlopriečka na 4K

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 100 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 90 %
Spracovanie: 90 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT:

Monitor Philips 241P6VPJKEB/00 patrí vo svojej kategórii určite k zaujímavým voľbám hlavne pre používateľov, ktorí častejšie pracujú s grafikou, fotografiami alebo videom. V tomto prípade sa jeho kvality najviac prejavia. Nezanedbateľná je aj možnosť použitia v úlohe náhľadového monitora naprí­klad pri spracovaní 4K videa alebo fotografií, kde jeho rozlíšenie nájde najlepšie uplatnenie. My by sme na 4K rozlíšenie volili skôr 32" modely, ale na druhej strane ho tento monitor ponúka za podstatne nižšiu cenu. Za svoje peniaze navyše dostanete veľmi slušnú výbavu, excelentnú kvalitu obrazu a obrovské možnosti polohovania monitora, ktoré pri väčšine konkurencie nenájdete. A keď vás práca omrzí, môžete si vychutnať nejaké to 4K video v natívnom rozlíšení.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá