Image
22.5.2016 0 Comments

Vývoj pre Windows 10 – Dynamické dlaždice / 11. časť

Späť na úvod >> Späť na programovanie >> Späť na seriál

Vo Windows 8 a 8.1 boli dynamické dlaždice doslova výkladnou skriňou aplikácií a majoritným prvkom na ich spúšťanie. Windows 10 sa čiastočne vrátil k osvedčenej koncepcii desktopu, no ponuka Štart s dlaždicami zostala a s postupným nástupov zariadení s dotykovým displejom sa čoraz viac používa. Už nie vynútene ako to museli robiť zmätení používatelia Windows 8 po migrácii, ale dobrovoľne, pričom používatelia si čoraz viac uvedomujú výhody takejto koncepcie V režime „tablet“ sa okno ponuky Štart roztiahne na celú obrazovku, takže dlaždice a informácie na nich vyniknú v celej svojej kráse informačnej bohatosti, ale len vtedy ak sú dizajnovo príťažlivé a aplikácia na ploche dlaždice zobrazuje obsah aj keď aplikácia nie je spustená

Na rozdiel od iných platforiem dynamické dlaždice s výnimkou najmenšej veľkosti nie sú len statické ikony, ale dokážu v súlade s účelom príslušnej aplikácie, ktorú na domovskej obrazovke zastupujú dynamicky zobrazovať rozmanitý informačný, prípadne ilustračný obsah a to aj vtedy keď aplikácia nie je spustená. Dynamické dlaždice sú vďaka rozšírenej funkcionalite vďačný objekt aj pre dizajnérov a copywriterov. Jej úlohou je nalákať používateľa, aby aplikáciu spustil, prípadne aby sa do nej vrátil.

Ponuka Štart, populárna medzi používateľmi starších verzií Windows je vylepšená tak, aby bola ešte osobnejšia, usporiadanejšia a zábavnejšia. Spája to najlepšie z klasickej ponuky tlačidla Štart a domovskej obrazovky s dynamickými dlaždicami. Prišiel vám e-mail, či správa zo sociálnej siete,  blíži sa termín dôležitej schôdzky, niekto z vašich blízkych bude mať narodeniny? Dynamické dlaždice poskytujú relevantné aktuálne informácie a umožňujú vám kedykoľvek prejsť do požadovanej aplikácie.

Ponuka Štart s dynamickými dlaždicami v desktopovom móde zaberá len časť plochy obrazovky

Princíp fungovania dynamických dlaždíc

Po prečítaní state o životnom cykle UWP aplikácií, kde ste sa dozvedeli, že aplikácia v stavoch „Suspended“, ani „NotRunning“ nemá prideľované žiadne systémové zdroje a nemôže teda vykonávať žiadnu činnosť. V tomto kontexte sa môže na prvý pohľad fungovanie dynamických dlaždíc javiť ako záhada. Ako dokáže aplikácia dynamicky obnovovať texty a obrázky na dynamická dlaždiciach?

Nezávisle od veľkosti, s výnimkou najmenšej dlaždice, ktorá je určená hlavne na spúšťanie desktopových aplikácií, ak je dlaždica pripnutá na plochu ponuky Štart  môže byť dynamická, to znamená, že môže zobrazovať adekvátny obsah, nielen textový, ale aj obrázky vo formátoch JPEG, alebo PNG maximálne do veľkosti 150 kilobajtov. Preddefinovanú sekvenciu obrázkov môžete využiť na animáciu. Štandardne sa zobrazuje len najnovšia aktualizácia, no možno aj cyklicky zobrazovať – rotovať najnovších 5 notifikácii (Notification Queuing).

Pripomíname jednu dôležitú vec. Z hľadiska nadviazania interakcie je dlaždica pasívny prvok, to znamená, že obsah, ktorý zobrazuje uvidí používateľ iba vtedy, ak sa prepne na ponuku Štart. Ak potrebuje aplikácia niečo používateľovi operatívne oznámiť, má pre tento účel k dispozícii iné výrazové prostriedky.

Aplikácia môže mať aj viac dynamických dlaždíc, napríklad ak používateľ potrebuje meteorologické informácie z rôznych miest a podobne. Dynamika spolu s lokalizačnými funkciami umožňuje napríklad zobrazovať aktuálne počasie, alebo ponuku menu v reštaurácii  podľa miesta, kde sa nachádzate.

Obsah dlaždice je možné meniť lokálne, kedy aplikácia vytvorí frontu, kde je definované, čo sa má na dlaždici objavovať, prípadne aké obrázky majú na dlaždici rotovať, prípadne môžete meniť obsah dynamickej dlaždice z cloudu.
Dlaždica je definovaná v aplikačnom manifeste. V šablóne je prednastavená statická dlaždica, biele zubaté slniečko na čiernom pozadí. Pre oživenie dlaždice slúžia aj ikonky stavu (badge). Zobrazujú sa rohoch dynamickej dlaždice.

Niekedy stačí na dlaždici zobraziť len číselné, alebo ikonické informácie

Dynamické dlaždice s pohľadu dizajnéra

Bez ohľadu na to, podľa akej šablóny vytvoríte aplikáciu pre Windows Obchod v aplikačnom manifeste má preddefinovanú štvorcovú aj obdĺžnikovú dlaždicu a taktiež aj malú dlaždicu (SmallLogo), ktorá za bude v operačnom systéme zobrazovať v zozname aplikácií, výsledkoch vyhľadávania a podobne.  Priradenie statických obrázkov k jednotlivým veľkostiam dlaždíc sa vykonáva v aplikačnom manifeste (súbor Package.appxmanifest), ktorý sa vo Visual Studiu implicitne otvára vo vizuálnom návrhovom okne Manifest Designer.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

CES 2017: Lenovo predstavilo nové notebooky ThinkPad X1, Miix 720 a prvý smartfón s podporou Tango - Lenovo Phab 2

03.01.2017 00:09

Lenovo odštartovala ďalší ročník veľtrhu s celou škálou nových produktov. Nová generácia produktov radu ThinkPad X1 Carbon 2017 je najľahším 14-palcovým biznis notebookom, ktorý váži len 1,14kg a obsa ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako správne poskytovať IT pomoc a ako o ňu správne žiadať?

14.12.2016 09:40

Či už ste pokročilý používateľ počítača, ktorý často poskytuje IT pomoc známym a rodine, alebo ste to vy, kto o takúto pomoc zvyčajne žiada, ľahko sa stanete nechcenou príčinou frustrácie a obrovskej ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako diagnostikovať a opravovať neúspešné upgrady Windows 10

14.12.2016 09:37

Microsoft prešiel s Windows 10 do celkom novej éry vývoja. Namiesto samostatných verzií Windows, vydávaných zvyčajne s odstupom dvoch až piatich rokov (XP, Vista, 7 a podobne), začal svoj systém vyvíj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá