Image
3.2.2012 0 Comments

Parkovacie senzory vám nájdu miesto

Parking.jpg Parkovací senzor môže spojiť bezdrôtové senzory a mobilné aplikácie s cieľom nájsť voľné miesta na parkovisku, ale tiež upozorniť strážnu službu na neporiadnych vodičov.

Ten problém pozná väčšina z nás: krúžime po parkovisku a keď konečne uvidíme voľné miesto, niekto tam zaparkuje skôr než my. Zmeniť to môže parkovací lístok, ktorý nás k voľným miestam privedie.

Niektoré orgány už začali do parkovacích povolení pridávať vysokofrekvenčnú identifikáciu (RFID). To uľahčuje strážnikom overiť pravosť povolenia, ale nič viac. Britská spoločnosť Deteq Solutions začala vyvíjať senzor, ktorého cieľom je nájsť voľné parkovacie miesto bez nutnosti prídavného zariadenia v automobile.

Vedci vedení Adrianom Boneom prišli s riešením predpokladajúcim pridanie lacných a energeticky nenáročných bezdrôtových senzorov na každé parkovacie miesto. Tieto senzory široké 7 cm sú v strede parkovacieho miesta a dokážu zachytiť, či sa na ňom nachádza automobil. Spoločnosť sa snaží o získanie patentu, preto nechcela presne špecifikovať, ako senzor funguje, zariadenie sa ale spojí bezdrôtovo pomocou siete ostatných senzorov s riadiacou stanicou. Bude spolupracovať s parkovacím povolením s RFID a aplikáciou v mobilnom telefóne.

Aplikácia poskytne vodičom aktuálne informácie o voľných parkovacích miestach v blízkosti s farebným škálovaním obsadenosti jednotlivých ulíc. Systém tiež upozorní kontrolu, ak vodič zaparkuje na nevhodnom mieste. Môže tiež pomôcť miestnym orgánom zaviesť dynamické poplatky podľa obsadenosti miest. Parkovanie v menej zaplnených a tichších častiach tak bude lacnejšie.

Niektoré moderné nákupné centrá dokážu aj dne navigovať zákazníkov k voľným parkovacím miestam. Tieto systémy sa ale spoliehajú na drahé monitorovanie kamerami a dajú sa realizovať len v krytých parkovacích domoch.

Iný prístup testujú odborníci v San Franciscu a opiera sa o magnetometre v parkovacom mieste. V súčasnosti prebiehajú rovnako testy s dynamickým určovaním cien za parkovanie.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá