Image
3.2.2012 0 Comments

Parkovacie senzory vám nájdu miesto

Parking.jpg Parkovací senzor môže spojiť bezdrôtové senzory a mobilné aplikácie s cieľom nájsť voľné miesta na parkovisku, ale tiež upozorniť strážnu službu na neporiadnych vodičov.

Ten problém pozná väčšina z nás: krúžime po parkovisku a keď konečne uvidíme voľné miesto, niekto tam zaparkuje skôr než my. Zmeniť to môže parkovací lístok, ktorý nás k voľným miestam privedie.

Niektoré orgány už začali do parkovacích povolení pridávať vysokofrekvenčnú identifikáciu (RFID). To uľahčuje strážnikom overiť pravosť povolenia, ale nič viac. Britská spoločnosť Deteq Solutions začala vyvíjať senzor, ktorého cieľom je nájsť voľné parkovacie miesto bez nutnosti prídavného zariadenia v automobile.

Vedci vedení Adrianom Boneom prišli s riešením predpokladajúcim pridanie lacných a energeticky nenáročných bezdrôtových senzorov na každé parkovacie miesto. Tieto senzory široké 7 cm sú v strede parkovacieho miesta a dokážu zachytiť, či sa na ňom nachádza automobil. Spoločnosť sa snaží o získanie patentu, preto nechcela presne špecifikovať, ako senzor funguje, zariadenie sa ale spojí bezdrôtovo pomocou siete ostatných senzorov s riadiacou stanicou. Bude spolupracovať s parkovacím povolením s RFID a aplikáciou v mobilnom telefóne.

Aplikácia poskytne vodičom aktuálne informácie o voľných parkovacích miestach v blízkosti s farebným škálovaním obsadenosti jednotlivých ulíc. Systém tiež upozorní kontrolu, ak vodič zaparkuje na nevhodnom mieste. Môže tiež pomôcť miestnym orgánom zaviesť dynamické poplatky podľa obsadenosti miest. Parkovanie v menej zaplnených a tichších častiach tak bude lacnejšie.

Niektoré moderné nákupné centrá dokážu aj dne navigovať zákazníkov k voľným parkovacím miestam. Tieto systémy sa ale spoliehajú na drahé monitorovanie kamerami a dajú sa realizovať len v krytých parkovacích domoch.

Iný prístup testujú odborníci v San Franciscu a opiera sa o magnetometre v parkovacom mieste. V súčasnosti prebiehajú rovnako testy s dynamickým určovaním cien za parkovanie.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá