Image
3.2.2012 0 Comments

Parkovacie senzory vám nájdu miesto

Parking.jpg Parkovací senzor môže spojiť bezdrôtové senzory a mobilné aplikácie s cieľom nájsť voľné miesta na parkovisku, ale tiež upozorniť strážnu službu na neporiadnych vodičov.

Ten problém pozná väčšina z nás: krúžime po parkovisku a keď konečne uvidíme voľné miesto, niekto tam zaparkuje skôr než my. Zmeniť to môže parkovací lístok, ktorý nás k voľným miestam privedie.

Niektoré orgány už začali do parkovacích povolení pridávať vysokofrekvenčnú identifikáciu (RFID). To uľahčuje strážnikom overiť pravosť povolenia, ale nič viac. Britská spoločnosť Deteq Solutions začala vyvíjať senzor, ktorého cieľom je nájsť voľné parkovacie miesto bez nutnosti prídavného zariadenia v automobile.

Vedci vedení Adrianom Boneom prišli s riešením predpokladajúcim pridanie lacných a energeticky nenáročných bezdrôtových senzorov na každé parkovacie miesto. Tieto senzory široké 7 cm sú v strede parkovacieho miesta a dokážu zachytiť, či sa na ňom nachádza automobil. Spoločnosť sa snaží o získanie patentu, preto nechcela presne špecifikovať, ako senzor funguje, zariadenie sa ale spojí bezdrôtovo pomocou siete ostatných senzorov s riadiacou stanicou. Bude spolupracovať s parkovacím povolením s RFID a aplikáciou v mobilnom telefóne.

Aplikácia poskytne vodičom aktuálne informácie o voľných parkovacích miestach v blízkosti s farebným škálovaním obsadenosti jednotlivých ulíc. Systém tiež upozorní kontrolu, ak vodič zaparkuje na nevhodnom mieste. Môže tiež pomôcť miestnym orgánom zaviesť dynamické poplatky podľa obsadenosti miest. Parkovanie v menej zaplnených a tichších častiach tak bude lacnejšie.

Niektoré moderné nákupné centrá dokážu aj dne navigovať zákazníkov k voľným parkovacím miestam. Tieto systémy sa ale spoliehajú na drahé monitorovanie kamerami a dajú sa realizovať len v krytých parkovacích domoch.

Iný prístup testujú odborníci v San Franciscu a opiera sa o magnetometre v parkovacom mieste. V súčasnosti prebiehajú rovnako testy s dynamickým určovaním cien za parkovanie.

Zdroj: eQuark


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá