Image
8.2.2013 0 Comments

OtvoreneZmluvy.sk: pátraj po zlých zmluvách a ukáž štátu, kde môže šetriť!

otvorene_zmluvy.jpg Štát a samosprávy zverejňujú už dva roky svoje zmluvy. Vďaka nim môžeme účinnejšie kontrolovať, ako sa narába s našimi peniazmi. Môžeme štátu ukázať, že namiesto zvyšovania daní a odvodov by mal lepšie spravovať verejné financie.

Aliancia Fair-play vyhlasuje súťaž "Ušetri štátu milión", v ktorej môžu občania upozorniť na nevýhodné zmluvy a ukázať štátu, kde šetriť.

"Zmluvy začal štát zverejňovať so zámerom dať občanom lepší prehľad o tom, ako nakladá s ich peniazmi. Zmlúv je momentálne zverejnených viac než 300-tisíc. Také množstvo nedokážu skontrolovať médiá a mimovládky. Musí sa zapojiť široká verejnosť, iba tak je možné objaviť nehospodárnosť štátu," vysvetľuje manažérka Aliancie Fair-play pre IT projekty Eva Vozárová.
Aliancia občanov vyzýva, aby prostredníctvom jednoduchého formuláru na adrese UsetriStatu.sk zaslali tipy na zmluvy, ktoré považujú za nevýhodné. Občania môžu vyberať zo zmlúv zverejnených na stránke OtvoreneZmluvy.sk, ktorá zhromažďuje štátne a samosprávne dokumenty z viacerých oficiálnych zdrojov. Portál navyše poskytuje nástroje na to, aby sa kontrola zmlúv pre ľudí stala veľmi jednoduchou. 

Tipy na najnevýhodnejšie zmluvy Aliancia Fair-play odmení cenami vo výške 300, 200 a 100 eur. Tieto zmluvy si okrem toho osvojí ako svoju agendu a bude sa snažiť presadiť ich zrušenie alebo nápravu, ako aj systémové zlepšenie legislatívy, aby podobné zmluvy nebolo možné do budúcna uzatvárať. Po ukončení súťaže zverejní a podporí všetky zmysluplné tipy a plytvanie bude komunikovať úradom, ktorých sa týka. 

Aby boli odoslané podnety relevantné a preskúmateľné, musia občania ku svojim tipom doplniť argumentáciu. V nej by mali vysvetliť, prečo považujú podmienky zmluvy za problematické, prípadne by mali svoje domnienky doložiť sprievodnými materiálmi, ktoré umožnia porovnanie s inými prípadmi v danej oblasti. Zmluvy Aliancia Fair-play posúdi spoločne s odborníkmi na rôzne oblasti štátnych zákaziek.

Občania sa môžu do súťaže zapojiť aj anonymne. Formulár na zasielanie zmlúv a viac o pravidlách nájdete na www.usetristatu.sk.

Tipy na zmluvy bude Aliancia prijímať do polnoci 24. februára 2013. Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční 16. marca 2013.

Tento projekt je financovaný z grantu Open Society Institute.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá