Image
8.2.2013 0 Comments

Mladí nie sú spokojní s vzdelávaním IT na školách

students.jpeg Skúsenosť s bežne dostupnými informačnými a komunikačnými technológiami (IKT) má na Slovensku viac ako 80 percent ľudí vo veku od 18 do 26 rokov. Avšak až 40 percent mladých nie je spokojných, ako ich v tejto oblasti pripravila škola. Vyplýva to z výsledkov výskumu zameraného na digitálnu gramotnosť, ktorý realizoval Inštitút pre verejné otázky pod vedením analytika Mariána Velšica v spolupráci so spoločnosťou Microsoft.

Mladí ľudia dosiahli v tomto výskume približne o 60 percent lepšie výsledky ako celkový priemer populácie, pričom počas uplynulých desiatich rokov zlepšili svoje schopnosti a zručnosti vo väčšine bežne dostupných IKT. Nedostatky však naďalej pretrvávajú napríklad s vyhľadávaním informácií a údajov, ich prenosom alebo pri práci s databázami. Najvyššiu úroveň digitálnych zručností majú spomedzi mladých predovšetkým študenti a duševne pracujúci ľudia.

Za nimi nasledujú podnikatelia, živnostníci a manuálne pracujúca mládež, najhoršie sú na tom nezamestnaní a mladé ženy v domácnosti. "Naše zistenia dlhodobo ukazujú, že spomedzi rôznych sociálnych skupín sa s fenoménom IKT najlepšie vyrovnávajú mladí ľudia. Ich kritická reflexia v najnovšom výskume však odhalila aj systémové nedostatky. Napríklad, že školy absolventov nedostatočne pripravujú na využívanie IKT v bežnom živote a pre trh práce, ďalej nedostatok vyučovacích hodín a príliš formálne vyučovanie informatiky, odtrhnutosť učebných osnov od praktického života, ich zastaranosť, či ignorovanie najnovších trendov. To sú všetko vážne výhrady, ktoré by nás mali motivovať k zmene," uviedol Velšic.

Kľúčové znalosti a skúsenosti s IKT získavajú mladí ľudia predovšetkým v škole v rámci vyučovania informatiky, no rovnako vplyvné je aj neformálne prostredie známych, rodiny, kamarátov alebo spolužiakov. Väčšina mladých sa však k poznatkom získaným zo školy stavia kriticky, keď až dve tretiny z nich uviedli, že sa tam naučili iba základy, a ďalšia pätina, že v škole získali len veľmi málo vedomostí, ktoré následne využili v praxi.

Výskum tiež odhalil, že až 40 percent mladých ľudí sa pri hľadaní zamestnania alebo pri rozbiehaní vlastného podnikania stretlo s požiadavkou na zručnosti s IKT, pričom potrebu mať digitálne zručnosti už pocítilo aj 65 percent mladých nezamestnaných. "Digitálna gramotnosť bude v blízkej budúcnosti pre pracovný trh rovnako dôležitá, ako je v súčasnosti schopnosť písať, čítať a počítať. Až 90 percent všetkých pracovných miest si bude vyžadovať určitý stupeň digitálnych zručností. Už teraz pociťujeme nedostatok kvalifikovaných odborníkov v oblasti IT, pričom v Európskej únii bude do roku 2015 chýbať približne až 700-tisíc takýchto ľudí," dodal Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá