Image
27.9.2016 1 Comments

Oracle: V projekte Visual Code je možné aplikácie vytvárať aj bez programovania

Organizácie v súčasnosti potrebujú prehodnotiť svoj prístup k vývoji aplikácií. Podnikanie funguje v reálnom čase a zmeny je potrebné vykonávať veľmi rýchlo. Oddelenia IT bývajú však preťažené, čo znamená, že podniky veľakrát nie sú schopné plne využiť ponúkajúce sa príležitosti. Možnou reakciou na túto situáciu je „demokratizovať“ vývoj aplikácií, teda umožniť ich tvorbu a úpravy aj ďalším ľuďom než len IT profesionálom. Spoločnosť Oracle s týmto cieľom predstavila projekt Visual Code, čo je vývojová platforma fungujúca vo vizuálnom režime. Slúži na vytváranie nových aplikácií aj rozširovanie tých existujúcich vrátane uvedenia týchto aplikácií do produkčného prostredia. Aplikácie je možné takisto ďalej zdieľať, znovu používať (vrátane ich častí), publikovať aj predávať.

Profesionálni vývojári dnes neustále riešia problémy s používateľským rozhraním. Na prístup k dátam a prácu s aplikáciami sa používa stále viac platforiem a zariadení, pričom používatelia očakávajú, že aplikácie sa automaticky prispôsobia konkrétnemu zariadeniu (je tzv. responzívne). Aj vizuálne vývojové nástroje, ktoré používajú metódy preťahovania objektov myšou (drag-and-drop), sa stále viac sústreďujú práve na jednoduchú tvorbu rozhraní. V rámci projektu Visual Code je preto k dispozícii práve knižnica responzívnych používateľských rozhraní. Týmto spôsobom je možné napr. ľahko upraviť a prispôsobiť vlastnú aplikáciu. Táto činnosť prebieha vo vizuálnom prostredí, vyžaduje malú alebo vôbec žiadnu znalosť programovania a rovnako tak si vystačí s malou asistenciou podnikového oddelenia IT alebo sa bez nej celkom zaobíde.

Nová platforma a architektúra okrem vývoja samotných aplikácií takisto umožňujú zákazníkom a partnerom vytvárať modulárny systém jednotlivých stavebných blokov používateľských rozhraní. Špeciálne je potom zahrnutá funkcionalita na vytváranie mobilných aplikácií, a to vrátane ich funkčnosti na mobilných zariadeniach v režime off-line.

Platforma Visual Code obsahuje nasledujúce súčasti:

 • Builder: vizuálny nástroj na tvorbu a hosting webových alebo mobilných podnikových aplikácií. Vývoj nevyžaduje písanie kódu a prebieha v prostredí webového prehľadávača. Nová verzia umožňuje vytvárať znovupoužiteľné aplikácie, ktoré zákazníci môžu zdieľať. Možné je integrovať aj prvky znovupoužiteľných používateľských rozhraní a externé služby.
 • UI Design System: Vizuálne prostredie na tvorbu moderných používateľských rozhraní a responzívnych rozhraní pri aplikáciách pre viac kanálov/zariadení.
 • Business Objects: Umožňuje vývoj aplikácií nad všetkými službami využívajúcimi rozhranie REST. Je možné vytvárať vlastné objekty (business objects) aj pravidlá, a to opäť aj vo vizuálnom prostredí a za pomoci skriptov.
 • Application Marketplace: Zákazníci a partneri tu môžu pristupovať k aplikáciám a ich častiam (vrátane blokov/komponentov používateľského rozhrania), môžu ich zdieľať aj predávať. Verejný katalóg aplikácií umožňuje vývojárom a partnerom vytvárať nové zdroje príjmov, súkromné katalógy potom môžu podnikom slúžiť ako repozitáre zdieľaných zdrojov, ktoré je možné používať v rámci jednotlivých oddelení.

„Projekt Visual Code mi umožnil vytvoriť kompletnú aplikáciu vrátane databázového prepojenia a plnohodnotného responzívneho používateľského rozhrania počas jedinej minúty bez toho, aby som musel napísať jediný riadok kódu,“ uvádza Luc Bors, technický riaditeľ spoločnosti eProseed. „Pretože som súčasne profesionálny vývojár, oceňujem, že som mohol pokročilejšie funkcie do tejto aplikácie jednoducho pridať pomocou krátkeho kódu v JavaScripte.“


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

1 Comments

 1. To uz je 1. april reakcia na: Oracle: V projekte Visual Code je možné aplikácie vytvárať aj bez programovania
  29.9.2016 20:09
  ?
  Reagovať

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá