Image
27.9.2016 0 Comments

PR: Ransomware na vzostupe, ohrozuje hlavne firmy

Podľa údajov AVG Technologies výrazne stúpa počet nákaz škodlivého softvéru označovaného ako „ransomware.“ Interné zdroje hovoria až o 160% medziročnom vzostupe a očakávajú jeho ďalší nárast. Za minulý rok vírusové laboratóriá AVG odhalili 1,2 mil. nových vzoriek tohto škodlivého kódu.

Ransomware je škodlivý softvér, ktorý napáda počítače podobne ako vírusy, ale na rozdiel od nich zašifruje v počítači niektoré dôležité súbory, čím ich zneprístupní a žiada za nich zaplatiť výkupné (angl. ransom).

Podľa odhadov spoločnosti AVG len za uplynulých 12 mesiacov hodnota zaplateného „výkupného“ dosiahla celosvetovo 27 miliónov dolárov. Napáchané škody sú však oveľa vyššie a odhadujú sa až na 325 mil. USD. Internetový zločinci žiadajú výpalné zaplatiť vždy v digitálnej mene BitCoin, pričom cena za jedno výpalné sa pohybuje v rozmedzí od 200 do 10 tisíc dolárov.

Dôvodom, prečo ransomware naberá silu je niekoľko. Hlavným je asi fakt, že je pre kyberzločincov lepším zdrojov nelegálnych príjmov, ako predošlé formy nákaz – napríklad Phishing. Zatiaľ čo pred rokom, či dvomi a pozornosť hackerov sústreďovala na rozposielanie falošných emailov bánk a získanie prístupových údajov k internetbakingu (aby následne mohli z účtu klietna banky previesť peniaze k sebe), teraz pomocou ransomware môžu donútiť každého, kto má o svoje zašifrované dáta záujem, aby im zaplatil „dobrovoľne“.

Ďalším dôvodom je zistenie, že aj keď existuje množstvo antivírusových riešení, tak predovšetkým malé firmy, majú v antivírusovej ochrane medzery. Štatistika AVG hovorí, že zamestnanci malých a stredných firiem 4-krát častejšie podľahnú nutkaniu a kliknú na nebezpečný odkaz, či prílohu emailu, ktorá nákaze otvorí do počítača či firemnej siete cestu. A až 50 % malých a stredných firiem nepoužíva ochranu emailu, ktorým sa ransomware šíri predovšetkým.

Možností ochrany je niekoľko a v prípade ransomware je veľmi dôležitá ich kombinácia. Okrem antivírusového softvéru a ochrany emialu je dôležité aj pravidelné zálohovanie firemných dokumentov. Zatiaľ čo odstránenie nákazy z napadnutého počítača je pomerne jednoduché, odšifrovanie súborov je prakticky nemožné a lacnejšie než zaplatiť, je obnoviť dáta zo zálohy a získať tak väčšinu dokumentov a výsledkov svojej práce späť.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 3

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá