SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Odpad z kávy robí betón pevnejším o 30 %

4

Vedci zistili, že betón môže byť o 30 % pevnejší, ak sa časť piesku nahradí použitou kávovou usadeninou, organickým odpadom, ktorý sa produkuje v obrovských množstvách a zvyčajne končí na skládkach. Táto metóda takisto znižuje spotrebu prírodných zdrojov, ako je piesok, čím ďalej prispieva k ekologickejšiemu prístupu k výstavbe v rámci cirkulárneho hospodárstva. Odhaduje sa, že na celom svete sa ročne vyprodukuje 60 miliónov ton použitej kávovej usadeniny. Výskumníci z univerzity RMIT teraz našli praktické využitie tohto špecifického druhu odpadu: jeho zabudovanie do betónu.

Pre jemnú veľkosť častíc bola kávová usadenina navrhnutá ako užitočná zložka v stavebníctve a stavebných aplikáciách. Výskumníci sa preto rozhodli túto skutočnosť otestovať. Najprv zozbierali kávovú usadeninu z rôznych kaviarní v okolí Melbourne v Austrálii a vysušili ju, aby odstránili vlhkosť. Potom vysušený organický materiál zahriali na dve rôzne teploty – buď 350 °C, alebo 500 °C – pomocou nízkoenergetického procesu bez kyslíka, ktorý sa nazýva pyrolýza, aby sa vytvoril biouhlíkový materiál. Na porovnanie účinkov kávovej usadeniny v neupravenej forme, zahriatej na 350 stupňov a zahriatej na 500 stupňov na mechanické a mikroštruktúrne správanie betónu sa použilo dvanásť návrhov zmesí.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Rôzne druhy usadeniny sa pridávali do bežného portlandského cementu v objeme 0 %, 5 %, 10 %, 15 % a 20 % ako náhrada jemného kameniva, v tomto prípade prírodného piesku. Čerstvý betón sa nalial do foriem a potriasol, aby sa odstránili vzduchové bubliny. Potom sa vytvrdzoval pri izbovej teplote počas 24 hodín, vybral sa z formy a vytvrdzoval vo vodnej nádrži. Následne sa uskutočnila skúška pevnosti v tlaku a analýza pomocou röntgenovej difrakcie (XRD) a skenovacej elektrónovej mikroskopie (SEM). Pevnosť v tlaku je maximálne tlakové napätie, ktoré môže pevný materiál vydržať bez toho, aby došlo k jeho porušeniu.

Výskumníci zistili, že zo všetkých testovaných betónových kompozitov viedol k výraznému zlepšeniu materiálových vlastností ten, v ktorom nahradili 15 % piesku kávovou usadeninou po pyrolýze pri 350 °C, čo spôsobilo zvýšenie pevnosti v tlaku o 29,3 %. Hoci je výskum ešte len v počiatočnom štádiu, výskumníci tvrdia, že výsledky sú sľubné a vzhľadom na rozšírenosť kávy by táto metóda mohla využívať v stavebníctve na celom svete.

Okrem úspory miesta na skládkach rieši nová technika výroby betónu aj ďalší environmentálny problém: ochranu obmedzených prírodných zdrojov. Každý rok totiž vyťažíme približne 40 až 50 miliárd ton piesku a štrku na použitie v stavebníctve. Neustála ťažba prírodného piesku na celom svete (zvyčajne z riečnych korýt a brehov) s cieľom uspokojiť rýchlo rastúce požiadavky stavebného priemyslu má veľký vplyv na životné prostredie. Štúdia bola uverejnená v časopise Journal of Cleaner Production.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Stavba reakcia na: Odpad z kávy robí betón pevnejším o 30 %

26.8.2023 15:08
Koľko kávy bude musieť človek za svoj život vypiť aby si takýmto nízko energetickým spôsobom mohol postaviť byt? A koľko bude stáť dovoz tej kávy k nám kde sa káva nedá pestovať?
Reagovať

Neralizovatelne reakcia na: Odpad z kávy robí betón pevnejším o 30 %

25.8.2023 16:08
Kto to bude zbierat a odkladat hned je to plesnive... ci dalsia skatula na odpad
Reagovať

Nepouzitelne reakcia na: Odpad z kávy robí betón pevnejším o 30 %

25.8.2023 13:08
Cena tejto nahrady by bola tak vysoka ze lacnejsie by bolo vozit piesok zo Sahary. Piesok stoji 14e/ tona. Kolko bude stat tona tej susenej kavy ?
Reagovať

RE: Nepouzitelne reakcia na: Nepouzitelne

26.8.2023 00:08
Piesok zo Sahary sa nedá použiť na betón. Arabi musia dovážať aj keď žijú na púšti...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať