Image
25.8.2015 0 Comments

Nový identifikačný systém pre drony by používal blikajúce LED ako poznávacie značky

Skutočnosť, že drony sú bezpilotné lietadlá, ešte neznamená, že by sa nemali dať identifikovať. Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley navrhli pre ne poznávacie značky v podobe blikajúcich LED svetiel.

Namiesto štandardných alfanumerických tabuliek, ktoré sú typické pre automobily, by drony boli vybavené súpravou jasných rôznofarebných LED svetiel, ktoré by blikali v jedinečnej sekvencii, korelujúcej s majiteľom. Smartfónová aplikácia by potom mohla identifikovať typ a vyhľadať v databáze zaregistrovaného prevádzkovateľa dronu.

drone_lightcense.gif

Systém nazvaný LightCense by nútil drony oznámiť svoju prítomnosť každému v okolí a poskytoval by možnosť na vyhľadanie jeho vlastníka. „Ak sa niekto bude chcieť sťažovať alebo získať kontakt na operátora dronu, stačí ak pošle žiadosť orgánom zodpovedným za drony (FAA - Federal Aviation Administration alebo miestne úrady) a môže získať informácie," povedal autor systému LightCense Aislan Foina.

Systém LightCense je založený na aktívnom vyžarovaní poznávacej značky vo forme sekvencie farebných svetiel. Postará sa o to modul s farebnými LED-kami, nasmerovanými dole na zem. Tvorcovia nezverejnili, koľko farieb sa má použiť a aké dlhé majú byť poznávacie značky.

S rastúcou obľúbenosťou dronov sa stáva čoraz väčším problémom ich neregulovaná prevádzka. Napríklad v južnej Kalifornii nedávno drony prekážali hasičským vrtuľníkom, ktoré sa snažili zastaviť šírenie požiaru pri diaľnici. Štát Kalifornia teraz ponúka odmenu 75 000 dolárov tomu, kto nájde prevádzkovateľov týchto dronov.

Foina nepokladá LightCense za univerzálny identifikačný systém pre všetky bezpilotné lietadlá, je zameraný len na nízko lietajúce, potenciálne útočné drony. Samozrejme, na identifikovanie je potrebná aj súčinnosť prevádzkovateľov, pretože tí môžu ľahko zakryť LED svetlá a zabrániť tak ľuďom v identifikácii.

Za denného svetla by mala byť poznávacia značka viditeľná voľným okom asi zo 100 metrov, s použitím aplikácie na smartfóne doplnenom lacným zoomovacím objektívom zo 150 metrov. Výskumníci teraz pracujú na prototype špeciálneho fotoaparátu, ktorý by mohla použiť polícia na prečítanie tejto poznávacej značky.

Zdroj: technologyreview.com
dailydot.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá