Image
25.8.2015 0 Comments

Nový identifikačný systém pre drony by používal blikajúce LED ako poznávacie značky

Skutočnosť, že drony sú bezpilotné lietadlá, ešte neznamená, že by sa nemali dať identifikovať. Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley navrhli pre ne poznávacie značky v podobe blikajúcich LED svetiel.

Namiesto štandardných alfanumerických tabuliek, ktoré sú typické pre automobily, by drony boli vybavené súpravou jasných rôznofarebných LED svetiel, ktoré by blikali v jedinečnej sekvencii, korelujúcej s majiteľom. Smartfónová aplikácia by potom mohla identifikovať typ a vyhľadať v databáze zaregistrovaného prevádzkovateľa dronu.

drone_lightcense.gif

Systém nazvaný LightCense by nútil drony oznámiť svoju prítomnosť každému v okolí a poskytoval by možnosť na vyhľadanie jeho vlastníka. „Ak sa niekto bude chcieť sťažovať alebo získať kontakt na operátora dronu, stačí ak pošle žiadosť orgánom zodpovedným za drony (FAA - Federal Aviation Administration alebo miestne úrady) a môže získať informácie," povedal autor systému LightCense Aislan Foina.

Systém LightCense je založený na aktívnom vyžarovaní poznávacej značky vo forme sekvencie farebných svetiel. Postará sa o to modul s farebnými LED-kami, nasmerovanými dole na zem. Tvorcovia nezverejnili, koľko farieb sa má použiť a aké dlhé majú byť poznávacie značky.

S rastúcou obľúbenosťou dronov sa stáva čoraz väčším problémom ich neregulovaná prevádzka. Napríklad v južnej Kalifornii nedávno drony prekážali hasičským vrtuľníkom, ktoré sa snažili zastaviť šírenie požiaru pri diaľnici. Štát Kalifornia teraz ponúka odmenu 75 000 dolárov tomu, kto nájde prevádzkovateľov týchto dronov.

Foina nepokladá LightCense za univerzálny identifikačný systém pre všetky bezpilotné lietadlá, je zameraný len na nízko lietajúce, potenciálne útočné drony. Samozrejme, na identifikovanie je potrebná aj súčinnosť prevádzkovateľov, pretože tí môžu ľahko zakryť LED svetlá a zabrániť tak ľuďom v identifikácii.

Za denného svetla by mala byť poznávacia značka viditeľná voľným okom asi zo 100 metrov, s použitím aplikácie na smartfóne doplnenom lacným zoomovacím objektívom zo 150 metrov. Výskumníci teraz pracujú na prototype špeciálneho fotoaparátu, ktorý by mohla použiť polícia na prečítanie tejto poznávacej značky.

Zdroj: technologyreview.com
dailydot.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá