Image
28.1.2015 0 Comments

Nový hydrofóbny kov odráža kvapky vody ako mávnutím čarovného prútika

hydrofobny_kov.jpg Vedci z Rochesterskej univerzity vytvorili kov, ktorý je tak extrémne hydrofóbny, že sa kvapky vody od neho odrážajú, akoby na ne pôsobilo magické silové pole. Namiesto chemického povlaku použili laser na rozleptanie nanoštruktúry samotného kovu.

Táto vlastnosť kovu potom nezanikne ako pri použití aktuálnych menej účinných metód.

Tento objav môže mať rozsiahle využitie - takýto kov napríklad zabráni vytváraniu nebezpečnej námrazy na trupe a krídlach lietadiel, no použiť sa môže aj pri výrobe nepriľnavých panvíc, telefónov, počítačov, televízorov, automobilov a pod.

hydrophobic_metal.gif

Vedci hovoria, že „štruktúry vytvorené laserom na kove sú súčasťou povrchu materiálu", takže nezmiznú v priebehu času tak ako bežné chemické nátery.

Podľa publikovanej vedeckej štúdie vedci vytvorili takýto kov pomocou „výkonného a presného laserového vzorovania, techniky, ktorá vytvára zložitú štruktúru mikro- a nanočastíc, ktorá dáva kovom nové vlastnosti".


Materiál tak silno odpudzuje vodu, že tá sa od neho odráža. Pri opätovnom dopade sa znovu odrazí a pokračuje v tom, až kým sa dostane mimo kovového povrchu.

hydrophobic_metal2.gif

Demonštruje to aj vysvetľujúce video, ktoré autorom je Anatolij Vorobjev, profesor na Inštitúte optiky pri Rochesterskej univerzite a spoluautor štúdie.


Zdroj: gizmodo.com.au


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá