Image
28.1.2015 0 Comments

Nový hydrofóbny kov odráža kvapky vody ako mávnutím čarovného prútika

hydrofobny_kov.jpg Vedci z Rochesterskej univerzity vytvorili kov, ktorý je tak extrémne hydrofóbny, že sa kvapky vody od neho odrážajú, akoby na ne pôsobilo magické silové pole. Namiesto chemického povlaku použili laser na rozleptanie nanoštruktúry samotného kovu.

Táto vlastnosť kovu potom nezanikne ako pri použití aktuálnych menej účinných metód.

Tento objav môže mať rozsiahle využitie - takýto kov napríklad zabráni vytváraniu nebezpečnej námrazy na trupe a krídlach lietadiel, no použiť sa môže aj pri výrobe nepriľnavých panvíc, telefónov, počítačov, televízorov, automobilov a pod.

hydrophobic_metal.gif

Vedci hovoria, že „štruktúry vytvorené laserom na kove sú súčasťou povrchu materiálu", takže nezmiznú v priebehu času tak ako bežné chemické nátery.

Podľa publikovanej vedeckej štúdie vedci vytvorili takýto kov pomocou „výkonného a presného laserového vzorovania, techniky, ktorá vytvára zložitú štruktúru mikro- a nanočastíc, ktorá dáva kovom nové vlastnosti".


Materiál tak silno odpudzuje vodu, že tá sa od neho odráža. Pri opätovnom dopade sa znovu odrazí a pokračuje v tom, až kým sa dostane mimo kovového povrchu.

hydrophobic_metal2.gif

Demonštruje to aj vysvetľujúce video, ktoré autorom je Anatolij Vorobjev, profesor na Inštitúte optiky pri Rochesterskej univerzite a spoluautor štúdie.


Zdroj: gizmodo.com.au


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá