Image
28.1.2015 0 Comments

Nový hydrofóbny kov odráža kvapky vody ako mávnutím čarovného prútika

hydrofobny_kov.jpg Vedci z Rochesterskej univerzity vytvorili kov, ktorý je tak extrémne hydrofóbny, že sa kvapky vody od neho odrážajú, akoby na ne pôsobilo magické silové pole. Namiesto chemického povlaku použili laser na rozleptanie nanoštruktúry samotného kovu.

Táto vlastnosť kovu potom nezanikne ako pri použití aktuálnych menej účinných metód.

Tento objav môže mať rozsiahle využitie - takýto kov napríklad zabráni vytváraniu nebezpečnej námrazy na trupe a krídlach lietadiel, no použiť sa môže aj pri výrobe nepriľnavých panvíc, telefónov, počítačov, televízorov, automobilov a pod.

hydrophobic_metal.gif

Vedci hovoria, že „štruktúry vytvorené laserom na kove sú súčasťou povrchu materiálu", takže nezmiznú v priebehu času tak ako bežné chemické nátery.

Podľa publikovanej vedeckej štúdie vedci vytvorili takýto kov pomocou „výkonného a presného laserového vzorovania, techniky, ktorá vytvára zložitú štruktúru mikro- a nanočastíc, ktorá dáva kovom nové vlastnosti".


Materiál tak silno odpudzuje vodu, že tá sa od neho odráža. Pri opätovnom dopade sa znovu odrazí a pokračuje v tom, až kým sa dostane mimo kovového povrchu.

hydrophobic_metal2.gif

Demonštruje to aj vysvetľujúce video, ktoré autorom je Anatolij Vorobjev, profesor na Inštitúte optiky pri Rochesterskej univerzite a spoluautor štúdie.


Zdroj: gizmodo.com.au


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 4

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá