Image
28.1.2015 0 Comments

Kvantové bodky chcú zásadne zmeniť zobrazovacie TV technológie. Ako to funguje?

kvantove_bodky_271.jpg Na tohtoročnom veľtrhu CES 2015 by ste iba s ťažkosťami našli televízory, ktoré nevyužívajú technológiu kvantových bodiek. Tá podľa výrobcov prinesie živšie a vernejšie farby a takisto aj lepší jas pri rovnakej spotrebe energie. Ako sa táto technológia využije v televízoroch?

Kvantové bodky sú mikroskopické nanokryštáliky, ktoré vyžarujú špecifickú vlnovú dĺžku svetla. Farbu definuje ich veľkosť - väčšie kvantové bodky produkujú červené farby, menšie modré. Veľkosť bodiek ovplyvňuje veľkosť vlnovej dĺžky.

Televízie využívali v minulosti fosfor (plazmové a CRT displeje) alebo farebné filtre (LCD obrazovky), aby generovali červenú, zelenú a modrú farbu a ich kombináciou vytvárali žiadané odtiene farieb. V prípade kvantových bodiek je možné využiť niekoľko spôsobov.

Základom jedného z nich sú LED diódy, ktoré sú umiestnené po bokoch televíznej obrazovky a svietia namodro. Pred nimi sú umiestnené trubičky červených a zelených kvantových bodiek. Tie čerpajú energiu z LED diód. Výhodou tohto riešenia je zníženie výrobných nákladov, nakoľko obvykle stačia dve trubičky na každej strane televízora.

Pokročilejšia metóda funguje na rovnakom princípe - základom je modré LED svetlo, avšak využíva viacero kvantových bodiek, ktoré pokrývajú celú obrazovku. Toto riešenie by malo poskytnúť teoreticky kvalitnejší obraz. Vo svojich televízoroch ju využívajú spoločnosti LG a Samsung, avšak svoje rozhodnutie nekomentujú.

V budúcnosti by sme sa mohli dočkať aj televízorov, ktorých základom sú iba kvantové bodky - červené, zelené aj modré. Zdrojom energie by mohla byť v tomto prípade elektroluminiscencia.

Zdroj: cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá