Image
28.1.2015 0 Comments

Kvantové bodky chcú zásadne zmeniť zobrazovacie TV technológie. Ako to funguje?

kvantove_bodky_271.jpg Na tohtoročnom veľtrhu CES 2015 by ste iba s ťažkosťami našli televízory, ktoré nevyužívajú technológiu kvantových bodiek. Tá podľa výrobcov prinesie živšie a vernejšie farby a takisto aj lepší jas pri rovnakej spotrebe energie. Ako sa táto technológia využije v televízoroch?

Kvantové bodky sú mikroskopické nanokryštáliky, ktoré vyžarujú špecifickú vlnovú dĺžku svetla. Farbu definuje ich veľkosť - väčšie kvantové bodky produkujú červené farby, menšie modré. Veľkosť bodiek ovplyvňuje veľkosť vlnovej dĺžky.

Televízie využívali v minulosti fosfor (plazmové a CRT displeje) alebo farebné filtre (LCD obrazovky), aby generovali červenú, zelenú a modrú farbu a ich kombináciou vytvárali žiadané odtiene farieb. V prípade kvantových bodiek je možné využiť niekoľko spôsobov.

Základom jedného z nich sú LED diódy, ktoré sú umiestnené po bokoch televíznej obrazovky a svietia namodro. Pred nimi sú umiestnené trubičky červených a zelených kvantových bodiek. Tie čerpajú energiu z LED diód. Výhodou tohto riešenia je zníženie výrobných nákladov, nakoľko obvykle stačia dve trubičky na každej strane televízora.

Pokročilejšia metóda funguje na rovnakom princípe - základom je modré LED svetlo, avšak využíva viacero kvantových bodiek, ktoré pokrývajú celú obrazovku. Toto riešenie by malo poskytnúť teoreticky kvalitnejší obraz. Vo svojich televízoroch ju využívajú spoločnosti LG a Samsung, avšak svoje rozhodnutie nekomentujú.

V budúcnosti by sme sa mohli dočkať aj televízorov, ktorých základom sú iba kvantové bodky - červené, zelené aj modré. Zdrojom energie by mohla byť v tomto prípade elektroluminiscencia.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá