Image
28.1.2015 0 Comments

Kvantové bodky chcú zásadne zmeniť zobrazovacie TV technológie. Ako to funguje?

kvantove_bodky_271.jpg Na tohtoročnom veľtrhu CES 2015 by ste iba s ťažkosťami našli televízory, ktoré nevyužívajú technológiu kvantových bodiek. Tá podľa výrobcov prinesie živšie a vernejšie farby a takisto aj lepší jas pri rovnakej spotrebe energie. Ako sa táto technológia využije v televízoroch?

Kvantové bodky sú mikroskopické nanokryštáliky, ktoré vyžarujú špecifickú vlnovú dĺžku svetla. Farbu definuje ich veľkosť - väčšie kvantové bodky produkujú červené farby, menšie modré. Veľkosť bodiek ovplyvňuje veľkosť vlnovej dĺžky.

Televízie využívali v minulosti fosfor (plazmové a CRT displeje) alebo farebné filtre (LCD obrazovky), aby generovali červenú, zelenú a modrú farbu a ich kombináciou vytvárali žiadané odtiene farieb. V prípade kvantových bodiek je možné využiť niekoľko spôsobov.

Základom jedného z nich sú LED diódy, ktoré sú umiestnené po bokoch televíznej obrazovky a svietia namodro. Pred nimi sú umiestnené trubičky červených a zelených kvantových bodiek. Tie čerpajú energiu z LED diód. Výhodou tohto riešenia je zníženie výrobných nákladov, nakoľko obvykle stačia dve trubičky na každej strane televízora.

Pokročilejšia metóda funguje na rovnakom princípe - základom je modré LED svetlo, avšak využíva viacero kvantových bodiek, ktoré pokrývajú celú obrazovku. Toto riešenie by malo poskytnúť teoreticky kvalitnejší obraz. Vo svojich televízoroch ju využívajú spoločnosti LG a Samsung, avšak svoje rozhodnutie nekomentujú.

V budúcnosti by sme sa mohli dočkať aj televízorov, ktorých základom sú iba kvantové bodky - červené, zelené aj modré. Zdrojom energie by mohla byť v tomto prípade elektroluminiscencia.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá