Image
1.8.2014 0 Comments

Nový LibreOffice 4.3 sa vyhlasuje za najlepší „nie microsoftovský" kancelársky balík na trhu.

LibreOffice.png Od oddelenia projektu LibreOffice od OpenOffice v roku 2010 sa tento kancelársky balík neustále zlepšuje a organizácia The Document Foundation, ktorá za LibreOffice stojí, hrdo označuje novo vydanú verziu 4.3 za najlepší „nie microsoftovský" kancelársky balík na trhu.

Pravdou v každom prípade je, že na rozdiel od živoriaceho OpenOffice sa vyvíja LibreOffice značne svižnejším tempom a pôvodnému projektu prebral množstvo používateľov.

Najdôležitejšie novinky v LibreOffice 4.3

Nová verzia LibreOffice 4.3 prináša množstvo užitočných zlepšení a funkcií, ktoré posúvajú tento open source kancelársky balík opäť o krok ďalej. Vo väčšine prípadov nejde o revolúciu, meniacu zaužívané zvyky (ktorá sa, mimochodom, u používateľov často nestretne s pochopením - pozri napr. zmeny, ktoré uvádza Microsoft), ale skôr o evolúciu vo forme zlepšovania existujúcej podoby. Spomeňme na tomto mieste aspoň hlavné novinky.

Interoperabilita dokumentov: Medzi hlavné zlepšenia treba započítať lepšiu podporu Open XML od Microsoftu, najmä z hľadiska práce s grafikou a fontmi, ďalej podporu 30 nových vzorcov Excelu a tabuliek a databáz MS Works. Novo sú podporované aj formáty súborov pre Mac, ako napríklad ClarisWorks, ClarisResolve, MacWorks, SuperPaint a ďalšie.

Intuitívnejšia práca s tabuľkami: Tabuľkový procesor Calc teraz umožňuje vykonávať niektoré operácie oveľa intuitívnejšie vďaka „šikovnému" zvýrazneniu vzorcov v bunkách, zobrazovaniu počtu vybratých riadkov a stĺpcov v stavovej lište, ďalej vďaka možnosti začať editáciu bunky s obsahom bunky nad ňou alebo používateľskému výberu modelov konverzie textov.

3D modely v Impress: Prezentačný program Impress pridáva na oživenie prezentácií podporu animovaných 3D modelov v novom formáte open gITF a ďalej úvodnú podporu pre súbory Collada a kmz, ktoré využíva Google SketchUp 3D Warehouse. Táto funkcia je zatiaľ plne podporovaná len vo verziách LibreOffice pre Windows a Linux.

Správa poznámok: Značného zlepšenia sa dočkali poznámky vkladané do dokumentu, ktoré môžu byť lepšie formátované, tlačené na kraji dokumentu a takisto importované alebo exportované. Navyše sa pri poznámkach dosiahla interoperabilita v rámci formátov ODF, DOC, OOXML a RTF, čo má zlepšiť spoluprácu naprieč rôznymi platformami kancelárskych balíkov. Práve toto zlepšenie zaznamená asi najviac používateľov a môže im pomôcť zlepšiť ich produktivitu.

Práca s poznámkami medzi rôznymi formátmi súborov bola doteraz obvykle komplikovaná, a teda ide o významný krok vpred. Dôležité víťazstvo LibreOffice je aj to, že Veľká Británia nedávno urobila z formátu ODF predvolený oficiálny formát pre vládne dokumenty, čo je pre The Document Foundation aj značný záväzok pracovať na zlepšení svojho softvéru.

Medzi ďalšie drobné zlepšenia patrí podpora „monštruóznych" odsekov presahujúcich 65 000 znakov alebo zlepšenie technológie prístupnosti vo Windows. Za posledné dva roky sa výrazne skvalitnil aj celý kód LibreOffice, mnoho riadkov bolo prepísaných a zjednodušených, boli odstránené chyby a krkolomnosti, takže aplikácie teraz bežia oveľa lepšie ako predtým. Kompletný zoznam zmien v LibreOffice 4.3 nájdete tu.

Kancelársky balík LibreOffice 4.3 je ako obyčajne k dispozícii na stiahnutie zo stránky https://www.libreoffice.org/download/libreoffice-fresh/ vo verziách pre Windows, Linux a Mac. Veľkosť je 213 MB. Záujemcovia o prevádzkovanie aplikácií LibreOffice v cloude vo webovom prehliadači majú už nejaký čas možnosť využiť prístup v rámci rollAppu. Vďaka nemu možno používať LibreOffice na akomkoľvek zariadení vrátane tabletov.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá