Image
1.8.2014 0 Comments

Nový LibreOffice 4.3 sa vyhlasuje za najlepší „nie microsoftovský" kancelársky balík na trhu.

LibreOffice.png Od oddelenia projektu LibreOffice od OpenOffice v roku 2010 sa tento kancelársky balík neustále zlepšuje a organizácia The Document Foundation, ktorá za LibreOffice stojí, hrdo označuje novo vydanú verziu 4.3 za najlepší „nie microsoftovský" kancelársky balík na trhu.

Pravdou v každom prípade je, že na rozdiel od živoriaceho OpenOffice sa vyvíja LibreOffice značne svižnejším tempom a pôvodnému projektu prebral množstvo používateľov.

Najdôležitejšie novinky v LibreOffice 4.3

Nová verzia LibreOffice 4.3 prináša množstvo užitočných zlepšení a funkcií, ktoré posúvajú tento open source kancelársky balík opäť o krok ďalej. Vo väčšine prípadov nejde o revolúciu, meniacu zaužívané zvyky (ktorá sa, mimochodom, u používateľov často nestretne s pochopením - pozri napr. zmeny, ktoré uvádza Microsoft), ale skôr o evolúciu vo forme zlepšovania existujúcej podoby. Spomeňme na tomto mieste aspoň hlavné novinky.

Interoperabilita dokumentov: Medzi hlavné zlepšenia treba započítať lepšiu podporu Open XML od Microsoftu, najmä z hľadiska práce s grafikou a fontmi, ďalej podporu 30 nových vzorcov Excelu a tabuliek a databáz MS Works. Novo sú podporované aj formáty súborov pre Mac, ako napríklad ClarisWorks, ClarisResolve, MacWorks, SuperPaint a ďalšie.

Intuitívnejšia práca s tabuľkami: Tabuľkový procesor Calc teraz umožňuje vykonávať niektoré operácie oveľa intuitívnejšie vďaka „šikovnému" zvýrazneniu vzorcov v bunkách, zobrazovaniu počtu vybratých riadkov a stĺpcov v stavovej lište, ďalej vďaka možnosti začať editáciu bunky s obsahom bunky nad ňou alebo používateľskému výberu modelov konverzie textov.

3D modely v Impress: Prezentačný program Impress pridáva na oživenie prezentácií podporu animovaných 3D modelov v novom formáte open gITF a ďalej úvodnú podporu pre súbory Collada a kmz, ktoré využíva Google SketchUp 3D Warehouse. Táto funkcia je zatiaľ plne podporovaná len vo verziách LibreOffice pre Windows a Linux.

Správa poznámok: Značného zlepšenia sa dočkali poznámky vkladané do dokumentu, ktoré môžu byť lepšie formátované, tlačené na kraji dokumentu a takisto importované alebo exportované. Navyše sa pri poznámkach dosiahla interoperabilita v rámci formátov ODF, DOC, OOXML a RTF, čo má zlepšiť spoluprácu naprieč rôznymi platformami kancelárskych balíkov. Práve toto zlepšenie zaznamená asi najviac používateľov a môže im pomôcť zlepšiť ich produktivitu.

Práca s poznámkami medzi rôznymi formátmi súborov bola doteraz obvykle komplikovaná, a teda ide o významný krok vpred. Dôležité víťazstvo LibreOffice je aj to, že Veľká Británia nedávno urobila z formátu ODF predvolený oficiálny formát pre vládne dokumenty, čo je pre The Document Foundation aj značný záväzok pracovať na zlepšení svojho softvéru.

Medzi ďalšie drobné zlepšenia patrí podpora „monštruóznych" odsekov presahujúcich 65 000 znakov alebo zlepšenie technológie prístupnosti vo Windows. Za posledné dva roky sa výrazne skvalitnil aj celý kód LibreOffice, mnoho riadkov bolo prepísaných a zjednodušených, boli odstránené chyby a krkolomnosti, takže aplikácie teraz bežia oveľa lepšie ako predtým. Kompletný zoznam zmien v LibreOffice 4.3 nájdete tu.

Kancelársky balík LibreOffice 4.3 je ako obyčajne k dispozícii na stiahnutie zo stránky https://www.libreoffice.org/download/libreoffice-fresh/ vo verziách pre Windows, Linux a Mac. Veľkosť je 213 MB. Záujemcovia o prevádzkovanie aplikácií LibreOffice v cloude vo webovom prehliadači majú už nejaký čas možnosť využiť prístup v rámci rollAppu. Vďaka nemu možno používať LibreOffice na akomkoľvek zariadení vrátane tabletov.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá