Image
1.8.2014 0 Comments

Nový LibreOffice 4.3 sa vyhlasuje za najlepší „nie microsoftovský" kancelársky balík na trhu.

LibreOffice.png Od oddelenia projektu LibreOffice od OpenOffice v roku 2010 sa tento kancelársky balík neustále zlepšuje a organizácia The Document Foundation, ktorá za LibreOffice stojí, hrdo označuje novo vydanú verziu 4.3 za najlepší „nie microsoftovský" kancelársky balík na trhu.

Pravdou v každom prípade je, že na rozdiel od živoriaceho OpenOffice sa vyvíja LibreOffice značne svižnejším tempom a pôvodnému projektu prebral množstvo používateľov.

Najdôležitejšie novinky v LibreOffice 4.3

Nová verzia LibreOffice 4.3 prináša množstvo užitočných zlepšení a funkcií, ktoré posúvajú tento open source kancelársky balík opäť o krok ďalej. Vo väčšine prípadov nejde o revolúciu, meniacu zaužívané zvyky (ktorá sa, mimochodom, u používateľov často nestretne s pochopením - pozri napr. zmeny, ktoré uvádza Microsoft), ale skôr o evolúciu vo forme zlepšovania existujúcej podoby. Spomeňme na tomto mieste aspoň hlavné novinky.

Interoperabilita dokumentov: Medzi hlavné zlepšenia treba započítať lepšiu podporu Open XML od Microsoftu, najmä z hľadiska práce s grafikou a fontmi, ďalej podporu 30 nových vzorcov Excelu a tabuliek a databáz MS Works. Novo sú podporované aj formáty súborov pre Mac, ako napríklad ClarisWorks, ClarisResolve, MacWorks, SuperPaint a ďalšie.

Intuitívnejšia práca s tabuľkami: Tabuľkový procesor Calc teraz umožňuje vykonávať niektoré operácie oveľa intuitívnejšie vďaka „šikovnému" zvýrazneniu vzorcov v bunkách, zobrazovaniu počtu vybratých riadkov a stĺpcov v stavovej lište, ďalej vďaka možnosti začať editáciu bunky s obsahom bunky nad ňou alebo používateľskému výberu modelov konverzie textov.

3D modely v Impress: Prezentačný program Impress pridáva na oživenie prezentácií podporu animovaných 3D modelov v novom formáte open gITF a ďalej úvodnú podporu pre súbory Collada a kmz, ktoré využíva Google SketchUp 3D Warehouse. Táto funkcia je zatiaľ plne podporovaná len vo verziách LibreOffice pre Windows a Linux.

Správa poznámok: Značného zlepšenia sa dočkali poznámky vkladané do dokumentu, ktoré môžu byť lepšie formátované, tlačené na kraji dokumentu a takisto importované alebo exportované. Navyše sa pri poznámkach dosiahla interoperabilita v rámci formátov ODF, DOC, OOXML a RTF, čo má zlepšiť spoluprácu naprieč rôznymi platformami kancelárskych balíkov. Práve toto zlepšenie zaznamená asi najviac používateľov a môže im pomôcť zlepšiť ich produktivitu.

Práca s poznámkami medzi rôznymi formátmi súborov bola doteraz obvykle komplikovaná, a teda ide o významný krok vpred. Dôležité víťazstvo LibreOffice je aj to, že Veľká Británia nedávno urobila z formátu ODF predvolený oficiálny formát pre vládne dokumenty, čo je pre The Document Foundation aj značný záväzok pracovať na zlepšení svojho softvéru.

Medzi ďalšie drobné zlepšenia patrí podpora „monštruóznych" odsekov presahujúcich 65 000 znakov alebo zlepšenie technológie prístupnosti vo Windows. Za posledné dva roky sa výrazne skvalitnil aj celý kód LibreOffice, mnoho riadkov bolo prepísaných a zjednodušených, boli odstránené chyby a krkolomnosti, takže aplikácie teraz bežia oveľa lepšie ako predtým. Kompletný zoznam zmien v LibreOffice 4.3 nájdete tu.

Kancelársky balík LibreOffice 4.3 je ako obyčajne k dispozícii na stiahnutie zo stránky https://www.libreoffice.org/download/libreoffice-fresh/ vo verziách pre Windows, Linux a Mac. Veľkosť je 213 MB. Záujemcovia o prevádzkovanie aplikácií LibreOffice v cloude vo webovom prehliadači majú už nejaký čas možnosť využiť prístup v rámci rollAppu. Vďaka nemu možno používať LibreOffice na akomkoľvek zariadení vrátane tabletov.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá