Image
1.8.2014 0 Comments

Riadna hanba. Android už niekoľko rokov obsahuje závažnú zraniteľnosť

android.jpg Väčšina zariadení s operačným systémom Google Android je náchylná na prienik do systému, vďaka ktorému sa útočníci môžu dostať k platobnej histórii, e-mailom a ďalším citlivým dátam.

Táto nebezpečná chyba je v Androide podľa expertov zo spoločnosti Bluebox Security prítomná už od vydania verzie 2.1 na začiatku roku 2010. Analytici ju prezývajú Fake ID, pretože podobne ako napríklad falošný občiansky preukaz napomáha mladistvým pri kúpe alkoholu, toto slabé miesto umožňuje nebezpečným aplikáciám prístup k špeciálnym funkciám Androidu, ktoré sú normálne zakázané. Vývojári z Googlu v uplynulých rokoch predstavili zmeny, ktoré obmedzujú niektoré z možných škôd, ktoré môžu tieto nebezpečné aplikácie napáchať. Kľúčová zraniteľnosť je však v systéme stále (a to aj v testovacej verzii chystaného Androidu L).

Chyba Fake ID zneužíva zlyhanie Androidu pri overovaní platnosti kryptografických certifikátov, ktoré sprevádzajú každú aplikáciu nainštalovanú v zariadení. Operačný systém sa spolieha na údaje pri rozdeľovaní špeciálnych oprávnení, ktoré umožňujú niekoľkým aplikáciám fungovať mimo sandboxu Androidu.

Za normálnych okolností sandbox zamedzuje aplikáciám, aby pristupovali k dátam, ktoré patria iným aplikáciám, alebo k citlivým častiam systému. Vybrané aplikácie typu Adobe Flash či Google Wallet však môžu fungovať aj mimo sandboxu. Podľa Jeffa Forristala z Bluebox Security zlyháva Android pri overovaní reťazca certifikátov, ktoré sa využívajú na overenie toho, či aplikácia patrí medzi privilegované aplikácie s rozšírenými právami.

V dôsledku toho môže škodlivá aplikácia obsahovať neplatný certifikát, ktorý bude tvrdiť, že ide napríklad o Flash, a Android jej priradí tie isté špeciálne privilégiá, aké by priradil legitímnej aplikácii - legitimitu certifikátu OS jednoducho neskúma. „Potom už len stačí, aby sa koncový používateľ rozhodol nainštalovať falošnú aplikáciu, a je prakticky koniec hry," upozorňuje Forristal. „Trójsky kôň ihneď prenikne zo sandboxu a začne kradnúť osobné dáta."

Zmeny v Androide 4.4 obmedzujú niektoré privilégiá, ktoré Android Flashu prideľuje. Aj tak však podľa Forristala zlyhanie pri overení reťazca certifikátov je v Androide od verzie 2.1. „Po preverení celej veci sme rýchlo svojim partnerom distribuovali opravu a preverili sme všetky aplikácie v Google Play a nemáme žiadne dôkazy o tom, že by zneužívanie tejto zraniteľnosti aktívne prebiehalo," uviedol hovorca Googlu v reakcii na obvinenia expertov z Bluebox Security. Zatiaľ však nie je jasné, akým spôsobom Google svoju niekoľko rokov starú chybu opravil alebo či jeho partneri už aktualizáciu distribuujú koncovým používateľom.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá