Image
17.3.2014 0 Comments

Novinky a zaujímavosti v materiáloch na 3D tlač. Tlačí sa z keramiky, dreva i bavlny

3d_printing.jpg Oblasť 3D tlače zažíva v poslednom období nebývalý rozmach. Každý deň prichádzajú správy o nových modeloch 3D tlačiarní, ktoré tlačia so stále väčšou presnosťou. Raketové napredovanie možno sledovať v rastúcej veľkosti aj konštrukčnej komplikovanosti tlačiteľných 3D objektov.

Pokrok sa však nezastavuje len pri zariadeniach. V posledných mesiacoch bolo predstavené množstvo nových materiálov, s ktorými sa značne posunuli hranice možností 3D tlače. Ktoré materiály sú stálicami 3D tlače a ktoré materiály tomuto sektoru veštia sľubnú budúcnosť ? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Najpoužívanejší materiál - biely plast

Podľa štatistík organizácie 3DHubs je najbežnejšou náplňou do 3D tlačiarní termoplastický materiál ABS (akrylonitrilbutadiénstyrén). ABS je na 3D tlač dostatočne tuhý a zároveň odolá nízkym aj vysokým teplotám i vplyvu chemikálií. Druhý najobľúbenejší materiál je PLA (polylactid acid). Ten je obľúbený predovšetkým pri domácej 3D tlači.

Jeho spracovanie je totiž rýchlejšie a jednoduchšie ako pri ABS, na druhej strane nie je taký odolný proti teplotným zmenám. 3D výrobky z PLA sú ekologicky šetrné, pretože materiál je vyrobený z biologicky odbúrateľných zdrojov. Nevýhoda výrobkov z PLA je ich menšia pružnosť, ale tá nie je pre väčšinu používateľov 3D tlače hlavnou prioritou. Najobľúbenejšia farba pri 3D tlači je prírodná alebo biela, veľmi obľúbené farby 3D modelov sú aj červená, modrá a zelená.

3D tlač z keramiky - vytlačte si riad a originálne bytové dekorácie

Neobvyklý materiál pri 3D tlači je keramika a glazúry. Túto špeciálnu techniku ​​používa americká firma Figuli na výrobu kuchynského riadu a umeleckých predmetov. Tlačiareň na model vrství keramickú zmes z oxidu hlinitého a oxidu kremičitého, hotový predmet je po vybratí z tlačiarne glazovaný a následne vypálený v peci rovnako ako klasické keramické výrobky. Zákazková výroba podľa údajov firmy rastie, a to aj napriek vyššej cene 3D tlače. Tá sa pohybuje okolo 35 dolárov za objekt veľkosti kávového hrnčeka.

Ekologická tlač z dreva

Alternatívny materiál na 3D tlač sú náplne kombinované s drevenými vláknami. Tie obsahujú zhruba z jednej tretiny drevené vlákna (priamo z dreva alebo odpadového dreveného prachu z píly) a z dvoch tretín materiál PLA. 3D tlač z dreva možno pritom realizovať z hrubšieho aj jemnejšieho variantu drevnej náplne. Podľa distribútorov týchto špeciálnych materiálov výrobky po vytlačení naozaj voňajú drevom a dokonca sa na nich dajú zmenami taviacich teplôt imitovať aj letokruhy, teda tmavšie a svetlejšie miesta typické pre stromy. Popri klasickom prírodnom variante sa na trhu nedávno objavili aj zafarbené drevené náplne.

Tlač kovových 3D = technologická revolúcia?

Na tlač 3D z kovových materiálov sa upiera zrak mnohých konštruktérov aj výrobných prevádzok. V tejto chvíli je tlač z kovu vo fáze výroby prvých testovacích objektov. Pred pár mesiacmi oznámila texaská firma prvú 3D tlač kovovej zbrane. Zbraň bola vytlačená z prášku, ktorý obsahoval kombináciu viacerých kovov. Aj keď výrobok prešiel funkčným testom, použitá metóda laserového spekania zatiaľ vzhľadom na technologickú a finančnú náročnosť nie je použiteľná pri sériovej výrobe.

Práve tavenie kovového prášku má potenciál na komerčné využitie 3D tlače vo výrobných prevádzkach, vývoj materiálov však musí ešte trochu postúpiť. V Nemecku a Rakúsku vedci experimentujú s 3D tlačou kovových mikrosúčiastok. Pokroky nedávno ohlásila aj britská univerzita v Sheffielde, ktorá začala tlačiť z cenovo dostupného titánového prášku.

Horúce novinky? 3D tlač oblečenia a batérií

Medzi najhorúcejšie novinky z oblasti 3D tlače patrí jednoznačne tlač batérií a elektrotechnických súčiastok. V tejto oblasti už ohlásili prvé úspechy vedci z Harvardu, keď sa im podarilo vyvinúť špeciálny materiál vhodný pre 3D tlačiarne. Je vraj podobný tomu, ktorý nájdeme v klasických lítiových batériách. Náplň na tlač je vytvorená z nanočastíc, ktorých konzistencia je zriedená tak, aby mohla hladko prejsť dýzou 3D tlačiarne a následne stuhla. V tejto chvíli vedci experimentujú s 3D tlačou mikrobatérií, do budúcnosti sa plánuje aj využitie striebra.

Britská firma Tamicare z Manchestra zasa vyvíja materiál na tlač látok a tkanín. Firma už oznámila, že sa jej podarilo vytlačiť dámsku spodnú bielizeň, a to z gumovo-latexových polymérov, obohatených o bavlnené vlákna. V testovaní sú aj materiály obohatené o viskózu. O úspešnom vývoji projektu svedčí fakt, že s autorom technológie rokuje o spolupráci aj chýrny výrobca dámskej bielizne Victoria 'Secret.

Moderné 3D tlačiarne už vedia vytlačiť veľmi presne aj väčšie objekty. Na masové komerčné využitie v rôznych priemyselných odvetviach je teraz kľúčový vývoj náplní do 3D tlačiarní, ktoré by boli kvalitnou alternatívou pre strojovú výrobu a zároveň by jej dokázali cenovo konkurovať.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá