Image
13.10.2016 2 Comments

Nová nádej pre Moorov zákon. Vedcom sa podarilo vyrobiť najmenší tranzistor s veľkosťou len 1 nm

Veľkosť tranzistorov zohráva dôležitú úlohu pri zlepšovaní výpočtovej techniky. Čím menšie sú, tým viac sa ich zmestí na čip a tým rýchlejší a efektívnejší môže byť procesor. Vedcom z Národného laboratória Lawrencea Berkeleyho sa podarilo zhotoviť vôbec najmenší funkčný tranzistor s veľkosťou hradla len 1 nanometra (na porovnanie, ľudský vlas má hrúbku asi 80 000 až 100 000 nanometrov). Dostali sa tak pod hranicu 5 nm, ktorá bola predtým považovaná za vrchol miniaturizácie tranzistorov.

V počítačovom priemysle dlhé roky platil Moorov zákon, ktorý hovorí, že počet tranzistorov v polovodičovom obvode sa každé dva roky zdvojnásobí. Súčasná výroba využíva 14 nm technológiu, 10 nm polovodiče by sa podľa predpokladov mali objaviť v roku 2017 alebo 2018 (Intel Cannonlake).

Pohľad do budúcnosti ukazuje, že Moorov zákon narazí na ťažkosti v podobe fyzikálnych zákonov. Hoci 7 nm technológa je teoreticky ešte možná s použitím kremíka, no menšie ako 7 nm tranzistory sú už fyzicky navzájom tak blízko, že elektróny začnú podliehať kvantovému tunelovaniu. Namiesto toho, aby zostali pri zamýšľanom logickom hradle, môžu plynule prúdiť od jedného hradla k druhému, čo v podstate spôsobuje, že tranzistor nemôže byť vo vypnutom stave.

Preto výrobcovia polovodičov skúmajú možnosti využitia iných materiálov pri výrobe 7 nm polovodičov. Výskumný tím z Berkeley Lab vytvoril tranzistor menší ako 7 nm pomocou uhlíkovej nanotrubice a bisulfidu molybdénu (MoS2), v ktorom uhlíková nanotrubička s priemerom jedného nanometra zabezpečila funkciu hradla. Použitie MoS2 namiesto kremíka umožní účinne brzdiť elektróny a signály sa dajú opäť kontrolovať.

Výskum je ešte v ranom štádiu, vedci musia ešte pracovať na vývoji efektívneho spôsobu hromadnej výroby nových 1 nm tranzistorov a čipov, v ktorých by sa dali použiť. Ich výsledky však poslúžia ako dôkaz samotného konceptu, že nové materiály umožnia vyrobiť tranzistory s menšími rozmermi, vďaka ktorým sa zvýši výkon a účinnosť počítačov budúcnosti.

Zdroj: theverge.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

2 Comments

 1. och reakcia na: Nová nádej pre Moorov zákon. Vedcom sa podarilo vyrobiť najmenší tranzistor s veľkosťou len 1 nm
  13.10.2016 15:10
  Ano tranzistor je veľký len 1mm ale stále nemôžu byť príli blízko pri sebe pretože zákon stále platí. akurát vedia dať vac tranzistorov, ale medzera medzi nimi bude stále rovnako veľká.
  Reagovať
  • RE: och reakcia na: och
   13.10.2016 20:10
   och ty sa tomu rozumies, ze 1mm
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá