Image
13.10.2016 2 Comments

Nová nádej pre Moorov zákon. Vedcom sa podarilo vyrobiť najmenší tranzistor s veľkosťou len 1 nm

Veľkosť tranzistorov zohráva dôležitú úlohu pri zlepšovaní výpočtovej techniky. Čím menšie sú, tým viac sa ich zmestí na čip a tým rýchlejší a efektívnejší môže byť procesor. Vedcom z Národného laboratória Lawrencea Berkeleyho sa podarilo zhotoviť vôbec najmenší funkčný tranzistor s veľkosťou hradla len 1 nanometra (na porovnanie, ľudský vlas má hrúbku asi 80 000 až 100 000 nanometrov). Dostali sa tak pod hranicu 5 nm, ktorá bola predtým považovaná za vrchol miniaturizácie tranzistorov.

V počítačovom priemysle dlhé roky platil Moorov zákon, ktorý hovorí, že počet tranzistorov v polovodičovom obvode sa každé dva roky zdvojnásobí. Súčasná výroba využíva 14 nm technológiu, 10 nm polovodiče by sa podľa predpokladov mali objaviť v roku 2017 alebo 2018 (Intel Cannonlake).

Pohľad do budúcnosti ukazuje, že Moorov zákon narazí na ťažkosti v podobe fyzikálnych zákonov. Hoci 7 nm technológa je teoreticky ešte možná s použitím kremíka, no menšie ako 7 nm tranzistory sú už fyzicky navzájom tak blízko, že elektróny začnú podliehať kvantovému tunelovaniu. Namiesto toho, aby zostali pri zamýšľanom logickom hradle, môžu plynule prúdiť od jedného hradla k druhému, čo v podstate spôsobuje, že tranzistor nemôže byť vo vypnutom stave.

Preto výrobcovia polovodičov skúmajú možnosti využitia iných materiálov pri výrobe 7 nm polovodičov. Výskumný tím z Berkeley Lab vytvoril tranzistor menší ako 7 nm pomocou uhlíkovej nanotrubice a bisulfidu molybdénu (MoS2), v ktorom uhlíková nanotrubička s priemerom jedného nanometra zabezpečila funkciu hradla. Použitie MoS2 namiesto kremíka umožní účinne brzdiť elektróny a signály sa dajú opäť kontrolovať.

Výskum je ešte v ranom štádiu, vedci musia ešte pracovať na vývoji efektívneho spôsobu hromadnej výroby nových 1 nm tranzistorov a čipov, v ktorých by sa dali použiť. Ich výsledky však poslúžia ako dôkaz samotného konceptu, že nové materiály umožnia vyrobiť tranzistory s menšími rozmermi, vďaka ktorým sa zvýši výkon a účinnosť počítačov budúcnosti.

Zdroj: theverge.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 7

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

2 Comments

 1. och reakcia na: Nová nádej pre Moorov zákon. Vedcom sa podarilo vyrobiť najmenší tranzistor s veľkosťou len 1 nm
  13.10.2016 15:10
  Ano tranzistor je veľký len 1mm ale stále nemôžu byť príli blízko pri sebe pretože zákon stále platí. akurát vedia dať vac tranzistorov, ale medzera medzi nimi bude stále rovnako veľká.
  Reagovať
  • RE: och reakcia na: och
   13.10.2016 20:10
   och ty sa tomu rozumies, ze 1mm
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá