Image
30.7.2014 0 Comments

Neľútostná pravda o spotrebe a zahrievaní diskov SSD

ssd_disk copy.jpg Hoci disky typu SSD (Solid State Drive) boli sprvu propagované ako energeticky úspornejšia alternatíva ku klasickým pevným diskom, realita je teraz úplne odlišná. Najmä výkonné highendové modely SSD majú výrazne väčšiu spotrebu aj vyžarovanie tepla než magnetické disky.

To môže byť problém tak pri mobilných zariadeniach, ktoré trvalo bojujú s problémom energetickej spotreby a s chladením, ako aj v podnikových úložných systémoch.

Disky SSD majú aj tienisté stránky

Hoci sa pôvodne technológia flash glorifikovala najmä v súvislosti s aplikáciami náročnými na dátové prenosy, ukazuje sa v súčasnosti skôr opak a niektorí experti vyložene hovoria o tom, že táto technológia na vysokorýchlostné prenosy nie je ideálna. Flash čipy majú obmedzenú šírku prenosového pásma, zápisy sú navyše zvyčajne pomalšie ako čítanie a je potrebné využívať technológie na rozkladanie záťaže, plynulosť dátového toku a cachovania.

Nevyhnutná je technológia ECC na kontrolu chýb. Všetko záleží na elektronike disku, ktorá využíva rôzne triky na to, aby sa čipy NAND flash správali z pohľadu aplikácií podobne ako pevné disky, ale boli súčasne rýchlejšie. No to si vo výsledku vyberá značnú daň práve v spotrebe a vyžarovaní tepla.

V štúdii Power, Energy and Thermal Considerations in SSD-Based I/O Acceleration, ktorej autormi sú výskumníci Jie Zhang, Mustafa Shihab a Myoungsoo Jung z Texaskej univerzity v Dallase, možno nájsť pomerne detailné výsledky skúmania výkonných highendových diskov SSD. Závery ukazujú, že z hľadiska prevádzkových vlastností na tom tieto disky nie sú dobre.

Medzi najdôležitejšie zistenia patria nasledujúce:

- Vysoká energetická náročnosť - v priemere zhruba 2× až 7× vyššia ako pri pevných diskoch a pri čítaní veľkých objemov dát spotreba dosahuje až 18 wattov.
- Vysoké teploty - zhruba o 150 - 210 % vyššie ako pri klasických diskoch, výnimkou nie sú pri záťaži prevádzkové teploty vyše 80 stupňov Celzia.
- Zníženie výkonu pri vysokej teplote - pri dosiahnutí teplôt okolo 80 stupňov sú potom uplatňované mechanizmy tzv. throttlingu, ktoré potom obmedzujú výkon SSD. Throttling navyše nie je doménou len highendových SSD, ale aj väčšina diskov strednej triedy začína znižovať rýchlosti prenosu dát, a to už pri dosiahnutí teplôt okolo 75 stupňov.
- Problém zápisov a prepisov - zápisy súborov s veľkosťou 64 KB a väčších najmä pri starnúcich SSD spôsobujú výrazný nárast teplôt. Prehrievanie potom vo výsledku môže mať negatívny vplyv na životnosť disku.

Výzva pre výrobcov na zlepšenie

Ak sa vám výsledky zdajú prekvapivé, stačí sa pozrieť na štítky SSD, ktoré tieto zistenia potvrdzujú. Napríklad highendové podnikové SSD od Intelu majú uvedenú spotrebu 25 wattov, čo je zhruba dvojnásobok v porovnaní s 15 000-otáčkovými magnetickými diskami.

Vysoká spotreba a teplota vo výsledku nie je problém len pre mobilných používateľov, ale aj pre firemné dátové centrá. Pretože vyššie vyžarovanie tepla znamená väčšiu nutnosť chladiť, čím opäť rastú výdavky na prevádzku. Pre dátové centrá využívajúce princíp tzv. free-coolingu preto môžu byť výkonné SSD pomerne nevhodné riešenie.

Hoci tento problém nie je väčšinou nijako riešený a spotreba a vyžarovanie tepla SSD je prehliadaná, ak sa technológia flash týmto smerom nijako nezdokonalí, mohla by sa čoskoro stať obmedzujúcim faktorom práve pre výkonné SSD, ktoré by sa už nemali kam vyvíjať.

Vyjadrenie redakcie ITNews k článku

Pôvodná štúdia hovorí o SSD do PCI Express a nie o mainstreamových SSD do SATA ako to vyznieva z článku.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá