Image
30.7.2014 0 Comments

Neľútostná pravda o spotrebe a zahrievaní diskov SSD

ssd_disk copy.jpg Hoci disky typu SSD (Solid State Drive) boli sprvu propagované ako energeticky úspornejšia alternatíva ku klasickým pevným diskom, realita je teraz úplne odlišná. Najmä výkonné highendové modely SSD majú výrazne väčšiu spotrebu aj vyžarovanie tepla než magnetické disky.

To môže byť problém tak pri mobilných zariadeniach, ktoré trvalo bojujú s problémom energetickej spotreby a s chladením, ako aj v podnikových úložných systémoch.

Disky SSD majú aj tienisté stránky

Hoci sa pôvodne technológia flash glorifikovala najmä v súvislosti s aplikáciami náročnými na dátové prenosy, ukazuje sa v súčasnosti skôr opak a niektorí experti vyložene hovoria o tom, že táto technológia na vysokorýchlostné prenosy nie je ideálna. Flash čipy majú obmedzenú šírku prenosového pásma, zápisy sú navyše zvyčajne pomalšie ako čítanie a je potrebné využívať technológie na rozkladanie záťaže, plynulosť dátového toku a cachovania.

Nevyhnutná je technológia ECC na kontrolu chýb. Všetko záleží na elektronike disku, ktorá využíva rôzne triky na to, aby sa čipy NAND flash správali z pohľadu aplikácií podobne ako pevné disky, ale boli súčasne rýchlejšie. No to si vo výsledku vyberá značnú daň práve v spotrebe a vyžarovaní tepla.

V štúdii Power, Energy and Thermal Considerations in SSD-Based I/O Acceleration, ktorej autormi sú výskumníci Jie Zhang, Mustafa Shihab a Myoungsoo Jung z Texaskej univerzity v Dallase, možno nájsť pomerne detailné výsledky skúmania výkonných highendových diskov SSD. Závery ukazujú, že z hľadiska prevádzkových vlastností na tom tieto disky nie sú dobre.

Medzi najdôležitejšie zistenia patria nasledujúce:

- Vysoká energetická náročnosť - v priemere zhruba 2× až 7× vyššia ako pri pevných diskoch a pri čítaní veľkých objemov dát spotreba dosahuje až 18 wattov.
- Vysoké teploty - zhruba o 150 - 210 % vyššie ako pri klasických diskoch, výnimkou nie sú pri záťaži prevádzkové teploty vyše 80 stupňov Celzia.
- Zníženie výkonu pri vysokej teplote - pri dosiahnutí teplôt okolo 80 stupňov sú potom uplatňované mechanizmy tzv. throttlingu, ktoré potom obmedzujú výkon SSD. Throttling navyše nie je doménou len highendových SSD, ale aj väčšina diskov strednej triedy začína znižovať rýchlosti prenosu dát, a to už pri dosiahnutí teplôt okolo 75 stupňov.
- Problém zápisov a prepisov - zápisy súborov s veľkosťou 64 KB a väčších najmä pri starnúcich SSD spôsobujú výrazný nárast teplôt. Prehrievanie potom vo výsledku môže mať negatívny vplyv na životnosť disku.

Výzva pre výrobcov na zlepšenie

Ak sa vám výsledky zdajú prekvapivé, stačí sa pozrieť na štítky SSD, ktoré tieto zistenia potvrdzujú. Napríklad highendové podnikové SSD od Intelu majú uvedenú spotrebu 25 wattov, čo je zhruba dvojnásobok v porovnaní s 15 000-otáčkovými magnetickými diskami.

Vysoká spotreba a teplota vo výsledku nie je problém len pre mobilných používateľov, ale aj pre firemné dátové centrá. Pretože vyššie vyžarovanie tepla znamená väčšiu nutnosť chladiť, čím opäť rastú výdavky na prevádzku. Pre dátové centrá využívajúce princíp tzv. free-coolingu preto môžu byť výkonné SSD pomerne nevhodné riešenie.

Hoci tento problém nie je väčšinou nijako riešený a spotreba a vyžarovanie tepla SSD je prehliadaná, ak sa technológia flash týmto smerom nijako nezdokonalí, mohla by sa čoskoro stať obmedzujúcim faktorom práve pre výkonné SSD, ktoré by sa už nemali kam vyvíjať.

Vyjadrenie redakcie ITNews k článku

Pôvodná štúdia hovorí o SSD do PCI Express a nie o mainstreamových SSD do SATA ako to vyznieva z článku.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá