SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Nelegálny softvér ohrozuje jeden z troch počítačov

Archív NXT
0

Štúdia IDC poukazuje na nebezpečenstvá, ktoré prináša používanie nelegálneho softvéru v domácich počítačoch, ale aj firemných zariadeniach. Spôsoby, ako dostať škodlivý kód do softvéru, sú čoraz sofistikovanejšie. Až jeden z troch počítačov je infikovaný vírusom alebo malvérom v dôsledku používania nelegálneho softvéru. V prípade firiem sú to tri počítače z desiatich.

Spotrebitelia v tomto roku strávia v súvislosti s takýmito útokmi 1,5 miliardy hodín a investujú až 22 miliárd dolárov na identifikáciu, odstraňovanie a následnú obnovu dát. Štúdia ukázala aj to, že 45 % nelegálneho softvéru pochádza z webu a až 78 % takéhoto softvéru obsahuje nejaký typ spajvéru a 36 % trójske kone a advér. Výrobcovia nelegálneho softvéru manipulujú s kódom softvéru tak, že doň vkladajú malvér. Niektoré z týchto škodlivých kódov sú schopné zaznamenať každý úder na klávesnicu obete a sprístupňujú tak útočníkom všetky jej osobné a finančné údaje. Umožňujú dokonca vzdialene zapnúť videokameru a mikrofón počítača a preniknúť tak k obetiam priamo domov.

Používanie nelegálneho softvéru je na Slovensku veľký problém. Podľa štatistických údajov sa až 40 % softvéru u nás používa nelegálne, pričom priemer v Európskej únii je 33 %. Spotrebitelia a firmy by mali zvážiť všetky riziká s tým spojené a zainvestovať do legálneho softvéru," hovorí Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA - The Software Alliance.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať