Image
4.11.2016 0 Comments

Navigačný systém budúcnosti sa zaobíde bez satelitov. Bude využívať referenčné signály

GPS (Global Positioning System) je skvelý navigačný systém, pravda, iba dovtedy, kým nestratíte signál. Strata signálu je nepríjemná pre bežné vozidlá, ale pre tie autonómne môže mať priam katastrofálne následky. Preto výskumníci z laboratória ASPIN (Autonomous Systems Perception, Intelligence, and Navigation) patriaceho Kalifornskej univerzite v Riverside vyvíjajú alternatívny navigačný systém, ktorý využíva sekundárne rádiové signály, napr. z mobilných sietí a Wi-Fi, buď na doplnenie existujúcich systémov, alebo ako samostatnú alternatívu.

V súčasnosti sú v prevádzke dva globálne satelitné navigačné systémy, americký GPS a ruský GLONASS. Európsky systém Galileo by sa mal stať plnofunkčným v priebehu najbližších rokov a čínsky Beidou sa má globálne rozšíriť v roku 2020.

Signály GPS sú slabé a pozícia musí byť potvrdená niekoľkými satelitmi, takže v husto zastavaných alebo horských oblastiach môže byť systém nepoužiteľný. Navyše ich možno rušiť či hackovať. Na vojenské účely sa preto využívajú aj rôzne doplnkové systémy, napríklad inerciálny navigačný systém (INS), ktorý používa akcelerometre a kompasy na výpočet pozície z posledného dobrého pripojenia GPS.

Aj napriek prísľubu budúceho systému GPS s centimetrovou presnosťou a kombinácii GPS a INS to nemusí stačiť pre autonómne autá a drony. Preto tie využívajú aj radar, LIDAR, kamery a ďalšie senzory, aby sa kompenzovali tieto nedostatky.

Tím z Kalifornskej univerzity vyvíja alternatívny systém, ktorý využíva príležitostné signály (Signals Of Opportunity – SOP), ako sú signály Wi-Fi, z rozhlasových a televíznych staníc, mobilných veží a pod. Takéto rádiové signály sú všade okolo nás a mali by sa použiť na korigovanie a presnenie signálov GPS, prípadne prevziať ich úlohu, keď GPS zlyhá.

Cieľom výskumu bolo analyzovať všetky tieto signály a ich použiteľnosť pri navigácii. Vedci zatiaľ testovali systém na dronoch a výsledky boli veľmi sľubné.

Zdroj: newatlas.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá