Image
9.6.2016 1 Comments

Na Slovensku vzniká sieť nabíjacích staníc pre ebajky

Občianske združenie e-DNA (elektromobilita v krvi) dnes s podporou národného cyklokoordinátora Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Petra Klučku a v spolupráci so spevákom Thomasom Puskailerom, aktivistom ekológie a propagátorom elektrokonektivity dnes slávnostne otvorili Sieť nabíjacích staníc ebajk connect. Ide o sieť nabíjacích staníc pre elektrobicykle, ktorá podporuje elektromobilitu a cyklistiku v jednom a bude slúžiť ako zázemie pre majiteľov ebajkov v danom regióne.

Dnes 7 staníc

Dnes tvorí Sieť nabíjacích staníc sedem reštauračných, občerstvovacích, bufetových zariadení v Malých Karpatoch a v Podunajskej nížine: Chata Korenný vrch na Pezinskej Babe, Chata Zapadnutý kút na Košariskách, Penzión Ivica v Marianke, Biely kríž nad Račou, Reštaurácia Café Korzo vo Svätom Juri, Hotel Divoká Voda pri Vodnom diele Čunovo a ebajk centrum v Bratislave. Plánom je pokračovať v rozšírení siete a to najmä v horských turistických a cyklistických oblastiach na celom území Slovenskej republiky.

Občianske združenie e-DNA (e-dna.sk) je organizátorom a tvorcom projektu v oblasti jej komunitnej činnosti. Sieť vzniká aj zo spoločnej iniciatívy obchodno-servisného centra ebajk- Svet elektrobicyklov ako sponzora technického zabezpečenia a partnerov - občerstvovacích zariadení, bufetov a reštaurácií.  Služba bude pre elektrocyklistov zdarma.

Komunita ebajkerov narastá

Komunita elektrocyklistov narastá a tak je povinnosťou podporovateľov elektromobility budovať aj zázemie vo forme nabíjacích staníc na obľúbených cyklochodníkoch. Existencia bodov na známych trasách je dôležitá pre pocit istoty všetkých, ktorý svoje elektrobicykle a asistenciou elektromotorov využívajú maximálne. Služba spočíva v možnosti nabiť si baterku elektrobicykla do potrebnej úrovne pre ďalšiu zábavnú jazdu bez obmedzenia skorého návratu domov.

Ebajk connect je sieť nabíjacích bodov pre elektrobicykle aj s doplnkovými technickými službami miniservisu (podľa možností občerstvovacieho zariadenia/bufetu). Nabíjací bod väčšinou vybuduje spádový predajca ebajkov, ktorému záleží na komforte svojich zákazníkov a vníma to ako doplnkovú službu súvisiacu s predajom elektrobicykla.

Webový portál ebajk connect

Ebajkconnect.sk je webový portál, kde majú ebajkeri k dispozícii všetky potrebné fakty a informácie o službe nabíjacích bodov. Súčasťou je aj mapa s GPS bodmi nabíjacích staníc, inštruktážne pokyny, video, fotografie. S nárastom počtu ďalších nabíjacích bodov bude k dispozícii mobilná aplikácia.

Podpora národného cyklokoordinátora

V súlade s programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky podporuje sieť nabíjacích bodov ebajk connect i Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Národný cyklokoordinátor Peter Klučka sa dnes zúčastnil i na slávnostnej Spanilej jazde z Centra elektrobicyklov - ebajk do jedného z nabíjacích bodov – Café Korzo vo Svätom Juri. Projekt ebajk connect Peter Klučka chápe ako ďalšiu z možností podpory cyklistickej dopravy a potvrdzuje tak prichádzajúci trend elektromobility aj v cyklistike.

Na otázku Ako môže elektrocyklistika podporiť cyklistiku a či je jej prínosom, p. Klučka odpovedá: “Určite áno. Je to nový rozmer pre cyklistickú prepravu, pre cykloturistiku ako takú, pretože pre tých, čo nemajú odvahu vydať sa na dlhšiu vzdialenosť, napríklad do práce, alebo do kopcov, to zrazu dá inú pridanú hodnotu. Podľa mňa, ten kto neskúsil elektrobicykel, nevie, čo je  cyklistika. Nech to skúsi.”

Ambasádori

Nositeľmi a podporovateľmi tejto myšlienky – vybudovaniu nabíjacích staníc a malého technického zázemia pre elektrobicyklistov budú aj ambasádori. Prvým z nich je spevák Thomas Puskailer, ktorý je známy ekologickým myslením a je autorom projektu ecoTour, kde po školách v SR učí deti k zdravišiemu životnému štýlu bez áut. V spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR organizuje pre deti i projekt ecoMobilityTour.

Na bicykli som sa v podstate narodil, jazdil som celé detstvo, na bicykli som chodil do školy i na dovolenky. Je to pre mňa absolútne prirodzená vec a chcem pomôcť každému, kto to tak nemá, aby si k bicyklovaniu našiel cestu. Veľmi sa teším budovaniu cyklotrás a aj tento projekt pripspieva k ich rozvoju. Veľmi to podporujem a fandím aj elektrobicyklom, pretože pomáhajú najmä rekreačným cyklistom, ktorých je väčšina, k pohybu, zábave, športu,” vyjadril sa Thomas Puskailer po Spanilej jazde k ebajk connect-u z Bratislavy do Svätého Jura, ktorú absolvoval aj so svojou manželkou Abbie.

Viac informácií o e-dna: www.e-dna.sk

Viac informácií o ebajk connect: www.ebajkconnect.sk

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

1 Comments

  1. ludia neblaznite reakcia na: Na Slovensku vzniká sieť nabíjacích staníc pre ebajky
    12.6.2016 17:06
    Cely den sedite za PC, chodite autom, busom do prace a ked mate mat trochu pohyb, tak sadnete na ebike. Vsak na fotkach mate pekne mlade baby, nepoviem nejaky dedo co ma zdravotne problemy, ale toto sa uz zacina podobat na tu rozpravku Wall-E. A dorast na ebikoch, sodoma-gomora ;)
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá