Image
21.1.2015 0 Comments

NSA vytvára vlastné červy, botnety a keyloggery a nabúrava sa do už hacknutých počítačov

attack.jpg NSA monitoruje tzv. botnety zložené z tisícov či miliónov infikovaných počítačov po celom svete a v prípade potreby môže táto americká vládna agentúra botnety s využitím technológie nazývanej Quantumbot infikovať pomocou svojich vlastných červov. S informáciou prišiel denník Der Spiegel.

Jeden z tajných dokumentov zverejnených Edwardom Snowdenom a publikovaný denníkom Der Spiegel obsahuje podrobné informácie o programe s názvom DEFIANTWARRIOR, v rámci ktorého sa odborníci NSA nabúravali do botnetov a používali ich na cielené útoky.

Inými slovami, ak bol (alebo stále je) počítač používateľa infikovaný nebezpečným červom hackermi, vedľa neho v určitých prípadoch môže svojho červa umiestniť do systému aj NSA a následne tento počítač využívať pri svojich vlastných útokoch. Tie potom nemožno vypátrať späť k NSA.

Podľa zverejnených dokumentov sa spomínaná operácia vykonáva iba na neamerických počítačoch. Boty, ktoré sú v USA, sú nahlásené FBI.

NSA takisto odpočúva a zbiera dáta ukradnuté rôznymi červami tretích strán, obzvlášť tých, ktoré do sveta vypustili cudzie špionážne agentúry. Túto praktiku NSA nazýva ako „zber dát štvrtou stranou".

Ako uviedol Der Spiegel, napríklad v roku 2009 NSA zachytila kybernetický útok Číňanov proti americkému ministerstvu obrany a jej odborníci „boli schopní operáciu infiltrovať". NSA následne zistila, že Číňania kradnú dáta aj z OSN, teda pokračovala v monitorovaní týchto útočníkov a aj v zbere dát z OSN.

V ďalšom prípade, ktorý tajný dokument opisuje ako „zber dát piatu stranou", potom zamestnanec NSA infiltroval špionážny program Južnej Kórey zameraný na Severnú Kóreu. Inými slovami, NSA odpočúvala zahraničnú špionážnu službu, ktorá špehovala inú zahraničnú špionážnu agentúru.

Dokumenty zverejnené nemeckým denníkom približujú aj možnosti NSA a špionážnych agentúr Veľkej Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu (označované ako Five Eyes Partners) pri tvorbe a distribúcii počítačových červov.

Jeden z dokumentov z Communications Security Establishment Canada (CSEC) opisuje unifikovanú platformu s označením WARRIORPRIDE, ktorú používajú členovia Five Eyes Partners a možno ju rozšíriť pomocou prídavkov. Der Spiegel opísal napríklad keylogger označovaný ako QWERTY, ktorý sa správal ako prídavok pre WARRIORPRIDE.

Podobných programov je v NSA množstvo. Napríklad v rámci iného programu s názvom PITIEDFOOL jeden z členov Five Eye Partners vyvinul červa, ktorý vie na diaľku v prednastavenom čase tajne z pevného disku počítača ukradnúť dáta, zmazať ho a pritom vypnúť funkciu Volume Shadow Copy (VSS), ktorá sa vo Windows využíva na obnovu dát.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá