Image
21.1.2015 0 Comments

NSA vytvára vlastné červy, botnety a keyloggery a nabúrava sa do už hacknutých počítačov

attack.jpg NSA monitoruje tzv. botnety zložené z tisícov či miliónov infikovaných počítačov po celom svete a v prípade potreby môže táto americká vládna agentúra botnety s využitím technológie nazývanej Quantumbot infikovať pomocou svojich vlastných červov. S informáciou prišiel denník Der Spiegel.

Jeden z tajných dokumentov zverejnených Edwardom Snowdenom a publikovaný denníkom Der Spiegel obsahuje podrobné informácie o programe s názvom DEFIANTWARRIOR, v rámci ktorého sa odborníci NSA nabúravali do botnetov a používali ich na cielené útoky.

Inými slovami, ak bol (alebo stále je) počítač používateľa infikovaný nebezpečným červom hackermi, vedľa neho v určitých prípadoch môže svojho červa umiestniť do systému aj NSA a následne tento počítač využívať pri svojich vlastných útokoch. Tie potom nemožno vypátrať späť k NSA.

Podľa zverejnených dokumentov sa spomínaná operácia vykonáva iba na neamerických počítačoch. Boty, ktoré sú v USA, sú nahlásené FBI.

NSA takisto odpočúva a zbiera dáta ukradnuté rôznymi červami tretích strán, obzvlášť tých, ktoré do sveta vypustili cudzie špionážne agentúry. Túto praktiku NSA nazýva ako „zber dát štvrtou stranou".

Ako uviedol Der Spiegel, napríklad v roku 2009 NSA zachytila kybernetický útok Číňanov proti americkému ministerstvu obrany a jej odborníci „boli schopní operáciu infiltrovať". NSA následne zistila, že Číňania kradnú dáta aj z OSN, teda pokračovala v monitorovaní týchto útočníkov a aj v zbere dát z OSN.

V ďalšom prípade, ktorý tajný dokument opisuje ako „zber dát piatu stranou", potom zamestnanec NSA infiltroval špionážny program Južnej Kórey zameraný na Severnú Kóreu. Inými slovami, NSA odpočúvala zahraničnú špionážnu službu, ktorá špehovala inú zahraničnú špionážnu agentúru.

Dokumenty zverejnené nemeckým denníkom približujú aj možnosti NSA a špionážnych agentúr Veľkej Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu (označované ako Five Eyes Partners) pri tvorbe a distribúcii počítačových červov.

Jeden z dokumentov z Communications Security Establishment Canada (CSEC) opisuje unifikovanú platformu s označením WARRIORPRIDE, ktorú používajú členovia Five Eyes Partners a možno ju rozšíriť pomocou prídavkov. Der Spiegel opísal napríklad keylogger označovaný ako QWERTY, ktorý sa správal ako prídavok pre WARRIORPRIDE.

Podobných programov je v NSA množstvo. Napríklad v rámci iného programu s názvom PITIEDFOOL jeden z členov Five Eye Partners vyvinul červa, ktorý vie na diaľku v prednastavenom čase tajne z pevného disku počítača ukradnúť dáta, zmazať ho a pritom vypnúť funkciu Volume Shadow Copy (VSS), ktorá sa vo Windows využíva na obnovu dát.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá