Image
21.1.2015 0 Comments

Samozaväzovacie šnúrky do topánok

Samozaväzovacie šnúrky do topánok majú pomôcť najmä starším ľuďom so zníženou pohyblivosťou.

topanky.jpg

Foto: Thinkstock

Nemeckí vedci navrhli šikovné šnúrky do topánok, ktoré sa dokážu samy zaviazať a zároveň sa prispôsobiť akémukoľvek tvaru nohy. Vynález inšpirovaný filmovým trikom z kasového trháka Návrat do budúcnosti 2 (Back to the Future 2, 1989) sa tak o desiatky rokov neskôr stáva realitou.

topanky2.jpg

Foto: Freiburg Universität

Súčasťou šnúrok je aj drobný systém na výrobu energie, ktorý sa pripína na vonkajšiu časť vybranej topánky. Tlakové senzory na päte zaznamenajú, kedy je noha po obutí topánky v správnej pozícii. Následne vyšlú signál drobnému motoru, ktorý šnúrky zatiahne. Pri vyzúvaní sa netreba ani zohýbať - stačí o seba dvakrát poklopať päty topánok a pružina šnúrky uvoľní natoľko, aby sa dali topánky ľahko vyzuť.

Vedci z Univerzity vo Freiburgu mysleli aj na šetrenie energie - batériu v prístroji netreba vymieňať, dobíja sa totiž sama počas chôdze.

„Pri výskume sme sa zamerali najmä na skupinu starších ľudí, ktorí majú problémy s pohyblivosťou. Môžu však pravdaže slúžiť aj malým deťom alebo ako trendový doplnok," uviedol technik Klevis Ylli z Inštitútu mikrotechniky a informačných technológií.

Dizajn, ktorý sa nachádza vo fáze prototypu, vyrába vlastnú energiu, keď sa opačné magnety v topánkach pri chôdzi dostanú blízko seba. Vedci v poslednej fáze ešte testujú, ako bude nabíjanie fungovať pri rôznych typoch ľudských postáv a rýchlosti ich pohybu. Podľa prvotných výsledkov je na výrobu energie na jedno zaviazanie topánok potrebná hodina chôdze, rozviazanie sa pritom spolieha čisto na pružinu. Energiu možno dobiť aj prostredníctvom bezdrôtovej nabíjacej podložky.


Tím z nemeckej univerzity, ktorý svoj dizajn vo štvrtok predstavil aj v magazíne Smart Materials And Structures, zároveň pracuje na vývine prístroja, ktorý by v topánke slúžil ako navigačný systém. Umožnil by tak ľuďom ľahšie sa orientovať na neznámych miestach, prípadne pomôcť ľuďom trpiacim výpadkami pamäti ľahko trafiť domov. Vedci predpokladajú, že finálny produkt sa na trh dostane už v priebehu tohto roka.

Zdroj: Webnoviny


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá