Image
21.1.2015 0 Comments

Samozaväzovacie šnúrky do topánok

Samozaväzovacie šnúrky do topánok majú pomôcť najmä starším ľuďom so zníženou pohyblivosťou.

topanky.jpg

Foto: Thinkstock

Nemeckí vedci navrhli šikovné šnúrky do topánok, ktoré sa dokážu samy zaviazať a zároveň sa prispôsobiť akémukoľvek tvaru nohy. Vynález inšpirovaný filmovým trikom z kasového trháka Návrat do budúcnosti 2 (Back to the Future 2, 1989) sa tak o desiatky rokov neskôr stáva realitou.

topanky2.jpg

Foto: Freiburg Universität

Súčasťou šnúrok je aj drobný systém na výrobu energie, ktorý sa pripína na vonkajšiu časť vybranej topánky. Tlakové senzory na päte zaznamenajú, kedy je noha po obutí topánky v správnej pozícii. Následne vyšlú signál drobnému motoru, ktorý šnúrky zatiahne. Pri vyzúvaní sa netreba ani zohýbať - stačí o seba dvakrát poklopať päty topánok a pružina šnúrky uvoľní natoľko, aby sa dali topánky ľahko vyzuť.

Vedci z Univerzity vo Freiburgu mysleli aj na šetrenie energie - batériu v prístroji netreba vymieňať, dobíja sa totiž sama počas chôdze.

„Pri výskume sme sa zamerali najmä na skupinu starších ľudí, ktorí majú problémy s pohyblivosťou. Môžu však pravdaže slúžiť aj malým deťom alebo ako trendový doplnok," uviedol technik Klevis Ylli z Inštitútu mikrotechniky a informačných technológií.

Dizajn, ktorý sa nachádza vo fáze prototypu, vyrába vlastnú energiu, keď sa opačné magnety v topánkach pri chôdzi dostanú blízko seba. Vedci v poslednej fáze ešte testujú, ako bude nabíjanie fungovať pri rôznych typoch ľudských postáv a rýchlosti ich pohybu. Podľa prvotných výsledkov je na výrobu energie na jedno zaviazanie topánok potrebná hodina chôdze, rozviazanie sa pritom spolieha čisto na pružinu. Energiu možno dobiť aj prostredníctvom bezdrôtovej nabíjacej podložky.


Tím z nemeckej univerzity, ktorý svoj dizajn vo štvrtok predstavil aj v magazíne Smart Materials And Structures, zároveň pracuje na vývine prístroja, ktorý by v topánke slúžil ako navigačný systém. Umožnil by tak ľuďom ľahšie sa orientovať na neznámych miestach, prípadne pomôcť ľuďom trpiacim výpadkami pamäti ľahko trafiť domov. Vedci predpokladajú, že finálny produkt sa na trh dostane už v priebehu tohto roka.

Zdroj: Webnoviny


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá