Image
12.6.2014 0 Comments

NASA úspešne otestovala vesmírny laserový prenos rýchlosťou 50 Mb/s

nasa.jpg "Hello, World!". Tak znel názov videa vo vysokom rozlíšení, ktoré sa organizácii NASA podarilo preniesť z Medzinárodnej vesmírnej stanice na Zem len s použitím laserového lúča.

Prenos 175 MB bol prvý test komunikačného systému Optical Payload for Lasercomm Science, skrátene nazvaného OPALS. NASA vidí v laserovej technológii spôsob, ako urýchliť a zefektívniť dátový prenos naprieč vesmírom. Rada by laserom v budúcnosti nahradila tradičné rádiové prenosy.

„Medzinárodná vesmírna stanica je akási testovacia základňa pre množstvo technológií, ktoré nám pomáhajú rozšíriť naše vedomosti o tom, ako budeme fungovať vo vesmíre, a umožní nám ešte lepšie preskúmať Slnečnú sústavu," píše Sam Scimemi, riaditeľ NASA pre kozmickú stanicu, vo svojej správe . „Používanie vesmírnej stanice na zlepšovanie komunikácie vedenej mimo obežnej dráhy Zeme je ďalšia ukážka toho, ako orbitálny komplex slúži ako odrazový mostík k ľudskému výskumu hlbokého vesmíru."

Pri výkone 3,5 wattu zvládol 1550 nm laser video preniesť za 3,5 sekundy. Prenos tradičnými rádiovými vlnami by na porovnanie trval dlhšie ako 10 minút. Laserové komunikačné systémy vo všeobecnosti zatiaľ dosiahli maximálnu prenosovú rýchlosť 50 Mb/s. Prenos videa bol len prvý z radu testov. Ďalšie sú už naplánované na nasledujúce mesiace.

„Je úžasné vidieť tento krásny lúč svetla odchádzať z nášho malého vysielača," napísal Matt Abrahamson, manažér misie OPALS. „V nasledujúcich mesiacoch budeme s OPALS ďalej experimentovať a dúfame, že naše zistenia nájdu uplatnenie pri budúcom prieskume hlbokého vesmíru."

Zariadenie spravujúce laserovú komunikáciu vyniesla na ISS tento rok v apríli kozmická loď SpaceX. Laserová komunikácia je kľúčová súčasť projektu Space Technology Mission Directorate, ktorý sa zaoberá vývojom technológií, z ktorých budú ťažiť nielen budúce vesmírne misie, ale aj ľudia na Zemi. Vlani v októbri napríklad NASA vypustila lunárnu sondu, ktorá by sa mohla stať základom budúceho vesmírneho internetu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá