Image
12.6.2014 0 Comments

NASA úspešne otestovala vesmírny laserový prenos rýchlosťou 50 Mb/s

nasa.jpg "Hello, World!". Tak znel názov videa vo vysokom rozlíšení, ktoré sa organizácii NASA podarilo preniesť z Medzinárodnej vesmírnej stanice na Zem len s použitím laserového lúča.

Prenos 175 MB bol prvý test komunikačného systému Optical Payload for Lasercomm Science, skrátene nazvaného OPALS. NASA vidí v laserovej technológii spôsob, ako urýchliť a zefektívniť dátový prenos naprieč vesmírom. Rada by laserom v budúcnosti nahradila tradičné rádiové prenosy.

„Medzinárodná vesmírna stanica je akási testovacia základňa pre množstvo technológií, ktoré nám pomáhajú rozšíriť naše vedomosti o tom, ako budeme fungovať vo vesmíre, a umožní nám ešte lepšie preskúmať Slnečnú sústavu," píše Sam Scimemi, riaditeľ NASA pre kozmickú stanicu, vo svojej správe . „Používanie vesmírnej stanice na zlepšovanie komunikácie vedenej mimo obežnej dráhy Zeme je ďalšia ukážka toho, ako orbitálny komplex slúži ako odrazový mostík k ľudskému výskumu hlbokého vesmíru."

Pri výkone 3,5 wattu zvládol 1550 nm laser video preniesť za 3,5 sekundy. Prenos tradičnými rádiovými vlnami by na porovnanie trval dlhšie ako 10 minút. Laserové komunikačné systémy vo všeobecnosti zatiaľ dosiahli maximálnu prenosovú rýchlosť 50 Mb/s. Prenos videa bol len prvý z radu testov. Ďalšie sú už naplánované na nasledujúce mesiace.

„Je úžasné vidieť tento krásny lúč svetla odchádzať z nášho malého vysielača," napísal Matt Abrahamson, manažér misie OPALS. „V nasledujúcich mesiacoch budeme s OPALS ďalej experimentovať a dúfame, že naše zistenia nájdu uplatnenie pri budúcom prieskume hlbokého vesmíru."

Zariadenie spravujúce laserovú komunikáciu vyniesla na ISS tento rok v apríli kozmická loď SpaceX. Laserová komunikácia je kľúčová súčasť projektu Space Technology Mission Directorate, ktorý sa zaoberá vývojom technológií, z ktorých budú ťažiť nielen budúce vesmírne misie, ale aj ľudia na Zemi. Vlani v októbri napríklad NASA vypustila lunárnu sondu, ktorá by sa mohla stať základom budúceho vesmírneho internetu.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá