Image
12.6.2014 0 Comments

NASA úspešne otestovala vesmírny laserový prenos rýchlosťou 50 Mb/s

nasa.jpg "Hello, World!". Tak znel názov videa vo vysokom rozlíšení, ktoré sa organizácii NASA podarilo preniesť z Medzinárodnej vesmírnej stanice na Zem len s použitím laserového lúča.

Prenos 175 MB bol prvý test komunikačného systému Optical Payload for Lasercomm Science, skrátene nazvaného OPALS. NASA vidí v laserovej technológii spôsob, ako urýchliť a zefektívniť dátový prenos naprieč vesmírom. Rada by laserom v budúcnosti nahradila tradičné rádiové prenosy.

„Medzinárodná vesmírna stanica je akási testovacia základňa pre množstvo technológií, ktoré nám pomáhajú rozšíriť naše vedomosti o tom, ako budeme fungovať vo vesmíre, a umožní nám ešte lepšie preskúmať Slnečnú sústavu," píše Sam Scimemi, riaditeľ NASA pre kozmickú stanicu, vo svojej správe . „Používanie vesmírnej stanice na zlepšovanie komunikácie vedenej mimo obežnej dráhy Zeme je ďalšia ukážka toho, ako orbitálny komplex slúži ako odrazový mostík k ľudskému výskumu hlbokého vesmíru."

Pri výkone 3,5 wattu zvládol 1550 nm laser video preniesť za 3,5 sekundy. Prenos tradičnými rádiovými vlnami by na porovnanie trval dlhšie ako 10 minút. Laserové komunikačné systémy vo všeobecnosti zatiaľ dosiahli maximálnu prenosovú rýchlosť 50 Mb/s. Prenos videa bol len prvý z radu testov. Ďalšie sú už naplánované na nasledujúce mesiace.

„Je úžasné vidieť tento krásny lúč svetla odchádzať z nášho malého vysielača," napísal Matt Abrahamson, manažér misie OPALS. „V nasledujúcich mesiacoch budeme s OPALS ďalej experimentovať a dúfame, že naše zistenia nájdu uplatnenie pri budúcom prieskume hlbokého vesmíru."

Zariadenie spravujúce laserovú komunikáciu vyniesla na ISS tento rok v apríli kozmická loď SpaceX. Laserová komunikácia je kľúčová súčasť projektu Space Technology Mission Directorate, ktorý sa zaoberá vývojom technológií, z ktorých budú ťažiť nielen budúce vesmírne misie, ale aj ľudia na Zemi. Vlani v októbri napríklad NASA vypustila lunárnu sondu, ktorá by sa mohla stať základom budúceho vesmírneho internetu.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 5

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá