SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Možno sme našli dôkazy prítomnosti Dysonových sfér a mimozemských civilizácií

3

Hľadanie mimozemského života má mnoho podôb, ale už viac ako 60 rokov sa jeden konkrétny typ hľadania mimozemšťanov sústreďuje okolo myšlienky Dysonovej sféry. V roku 1960 Freeman Dyson sformuloval myšlienku, že dostatočne vyspelá civilizácia (aspoň typu II na Kardaševovej stupnici) by bola schopná využiť energiu svojej hostiteľskej hviezdy vybudovaním akéhosi kokónu, ktorý by mohol využívať veľké percento uvoľnenej energie hviezdy.

V priebehu rokov sa koncept Dysonovej sféry vyvíjal a zahŕňal rôzne potenciálne konštrukcie vrátane prstencov, bublín a rojov. Všetky však potrebujú hviezdu s variabilnou svietivosťou spojenou s prebytkom infračerveného žiarenia v dôsledku odpadového tepla. Nájsť takúto hviezdu medzi miliónmi hviezd pozorovaných v rámci projektov pozorovania je ešte horšie ako hľadať ihlu v kope sena. Nedávno sa však tejto výzve venovali dve samostatné štúdie a narazili na niekoľko presvedčivých kandidátov.

Prvá štúdia, ktorú viedol doktorand Matías Suazo na Uppsalskej univerzite vo Švédsku, sa týka projektu Hephaistos, ktorého úlohou je „hľadanie mimozemskej inteligencie pomocou nepriamych podpisov astroinžinierstva“. Tím vyvinul komplexnú metódu na analýzu optických a infračervených údajov zo satelitov a identifikáciu potenciálnych Dysonových sfér a ich technologických signatúr. Výsledky boli prijaté na uverejnenie v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Výskumníci identifikovali potenciálnych kandidátov na Dysonove sféry pomocou detekcie zdrojov s anomálnym nadbytkom infračerveného žiarenia, ktoré nemožno pripísať žiadnemu známemu prírodnému zdroju. Využili špecializované techniky na rozlíšenie týchto kandidátov od falošne pozitívnych a zredukovali pôvodných päť miliónov objektov na sedem presvedčivých kandidátov. Výskumníci však zároveň priznali, že niektoré prirodzené príčiny, ako napríklad teplé disky z úlomkov, by mohli potenciálne vysvetliť nadbytok infračerveného žiarenia pozorovaný v ich zdrojoch.

Ďalšia štúdia, ktorú uskutočnila Medzinárodná škola pre pokročilé štúdie v Taliansku, identifikovala 53 kandidátskych hviezd s nameranými nadbytkami v strednej infračervenej oblasti. Je však možné, že tieto výsledky by sa dali vysvetliť aj prítomnosťou extrémnych diskov z úlomkov, ktoré sú výsledkom zrážok planét. Pri skúmaní vysvetlení vesmírnych javov, ktoré sú také špekulatívne ako Dysonove sféry, je dôležité zvážiť všetky menej vzrušujúce možnosti predtým, ako sa dopracujeme k záverom o mimozemských civilizáciách.

David Hogg, spoluautor druhej štúdie, naznačuje, že najpravdepodobnejším vysvetlením je zrejme prirodzený jav, ktorý sa stáva veľmi zriedkavo, napríklad keď sa dve planéty zrazia a vyprodukujú obrovské množstvo materiálu. Na získanie väčšej istoty budú musieť vedci tieto kandidátske objekty ďalej skúmať, napríklad pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Bez ohľadu na následné zistenia to bude nepochybne zaujímavá cesta.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Dysongenius reakcia na: Možno sme našli dôkazy prítomnosti Dysonových sfér a mimozemských civilizácií

24.5.2024 06:05
Ked budeme za 20 dni na Marse,potom sa môžme bavit o obalenych cudzich Slniečkach...
Reagovať

RE: Dysongenius reakcia na: Dysongenius

25.5.2024 18:05
Od cesty k Marsu za 20 dní po Dysonove sféry vedie ešte podstatne dlhšia cesta, než od pästného klinu k letu na Mars.
Reagovať

RE: RE: Dysongenius reakcia na: RE: Dysongenius

28.5.2024 10:05
Netreba zabudat, ze vyvoj napreduje exponencialne. Chvilu to vyzeralo, ze stagnujeme, ale potom prisiel GPT a odrazu sa otvorili nove dvere, za ktorymi je dalsia revolucia. Aj ked si to nevieme predstavit, vyvoj a napredovanie v oblasti AI nam naznacuje, ze nove objavy mozu naozaj prichadzat stale v kratsom a kratsom case, pretoze nebudu limitovane schopnostami ludskeho mozgu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať