Image
27.3.2014 0 Comments

Microsoft uvoľnil zdrojové kódy MS DOS a Wordu

Microsoft-Word.png Microsoft sa pravdepodobne presadil vďaka operačnému systému MS DOS. V utorok sa softvérová spoločnosť odhodlala k nebývalému kroku - múzeu histórie počítačov v kalifornskom Mountain View totiž poskytla kompletné zdrojové kódy tohto systému, ktoré sú tak voľne prístupné.

Okrem prvého operačného systému Microsoftu je na stiahnutie aj prvý textový editor Word pre Windows, a to priamo zo stránok múzea histórie počítačov. Zdrojové kódy aj funkčná verzia MS DOS 1.1 a 2.0 a Microsoft Word pre Windows 1.1a sú zverejnené pod nekomerčnou licenciou, ktorá zakazuje ich ďalšie publikovanie mimo webovej stránky múzea.

„Je len ťažko pochopiteľné, nakoľko Microsoft odvtedy vyrástol. Vtedy mal okolo 100 zamestnancov a v podstate jediný produkt MS DOS mal v zdrojovom kóde necelých 300 kB," komentoval túto udalosť Roy Levin, význačný špecialista Microsoftu a riaditeľ spoločnosti Microsoft Research, na svojom blogu.

„Z týchto koreňov sme za pár desiatok rokov prerástli v spoločnosť, ktorá predala vyše 200 miliónov licencií Windows 8 a má viac ako 1 miliardu používateľov balíka Microsoft Office. Významné veci mávajú skromné ​​začiatky a skvelé zariadenia a služby spoločnosti Microsoft budúcnosti tiež pravdepodobne začnú z mála rovnako ako MS DOS a Word pre Windows. Vďaka počítačovému múzeu budú tieto významné zdrojové kódy zachované a sprístupnené všetkým, ktorí sa zaujímajú o dejiny výpočtovej techniky," píše Levin.

Microsoft vytvoril interpretovaný jazyk BASIC pre počítače rodiny IBM PC ako základ svojho operačného systému, ale použil licencovaný systém spoločnosti Seattle Computer Products. Ako uvádza počítačové múzeum, PC-DOS verzie 1.0 bol dodávaný s prvými osobnými počítačmi IBM v auguste 1981. Verzia 2.0 potom obsluhovala novší model IBM PC-XT od marca 1983. Spoločnosť Microsoft neskôr kód licencovala aj pre ďalších výrobcov hardvéru pod názvom MS DOS.

Textový editor Microsoft Word pre Windows bola vydaný v roku 1989 a využíval zdrojový kód pôvodnej verzie tohto editora pre systém MS DOS, ktorá bolo vydaná v roku 1983.

Ak náhodou doma máte staručký počítač s procesorom 8086, nejakú voľnú 5,5-palcovú disketu a mechaniku, kde systém nahrať, môžete si MS DOS stiahnuť a vyskúšať ho.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá