Image
27.3.2014 0 Comments

Microsoft uvoľnil zdrojové kódy MS DOS a Wordu

Microsoft-Word.png Microsoft sa pravdepodobne presadil vďaka operačnému systému MS DOS. V utorok sa softvérová spoločnosť odhodlala k nebývalému kroku - múzeu histórie počítačov v kalifornskom Mountain View totiž poskytla kompletné zdrojové kódy tohto systému, ktoré sú tak voľne prístupné.

Okrem prvého operačného systému Microsoftu je na stiahnutie aj prvý textový editor Word pre Windows, a to priamo zo stránok múzea histórie počítačov. Zdrojové kódy aj funkčná verzia MS DOS 1.1 a 2.0 a Microsoft Word pre Windows 1.1a sú zverejnené pod nekomerčnou licenciou, ktorá zakazuje ich ďalšie publikovanie mimo webovej stránky múzea.

„Je len ťažko pochopiteľné, nakoľko Microsoft odvtedy vyrástol. Vtedy mal okolo 100 zamestnancov a v podstate jediný produkt MS DOS mal v zdrojovom kóde necelých 300 kB," komentoval túto udalosť Roy Levin, význačný špecialista Microsoftu a riaditeľ spoločnosti Microsoft Research, na svojom blogu.

„Z týchto koreňov sme za pár desiatok rokov prerástli v spoločnosť, ktorá predala vyše 200 miliónov licencií Windows 8 a má viac ako 1 miliardu používateľov balíka Microsoft Office. Významné veci mávajú skromné ​​začiatky a skvelé zariadenia a služby spoločnosti Microsoft budúcnosti tiež pravdepodobne začnú z mála rovnako ako MS DOS a Word pre Windows. Vďaka počítačovému múzeu budú tieto významné zdrojové kódy zachované a sprístupnené všetkým, ktorí sa zaujímajú o dejiny výpočtovej techniky," píše Levin.

Microsoft vytvoril interpretovaný jazyk BASIC pre počítače rodiny IBM PC ako základ svojho operačného systému, ale použil licencovaný systém spoločnosti Seattle Computer Products. Ako uvádza počítačové múzeum, PC-DOS verzie 1.0 bol dodávaný s prvými osobnými počítačmi IBM v auguste 1981. Verzia 2.0 potom obsluhovala novší model IBM PC-XT od marca 1983. Spoločnosť Microsoft neskôr kód licencovala aj pre ďalších výrobcov hardvéru pod názvom MS DOS.

Textový editor Microsoft Word pre Windows bola vydaný v roku 1989 a využíval zdrojový kód pôvodnej verzie tohto editora pre systém MS DOS, ktorá bolo vydaná v roku 1983.

Ak náhodou doma máte staručký počítač s procesorom 8086, nejakú voľnú 5,5-palcovú disketu a mechaniku, kde systém nahrať, môžete si MS DOS stiahnuť a vyskúšať ho.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá