Image
28.11.2012 0 Comments

Microsoft chystá plošné zvyšovanie cien licencií CAL

microsoft.jpeg Od začiatku decembra plánuje Microsoft veľké zmeny v licenciách CAL, ktoré budú spojené so zvyšovaním cien. Dotkne sa to firiem, ktoré kupujú licencie CAL na Exchange, Lync, SharePoint, Windows Server, System Center a množstvo ďalších významných podnikových produktov.

Firmy využívajúce softvérové ​​produkty Microsoftu musia nakúpiť CAL (Client Access License) na prístup k serveru pre každého používateľa, ktorý chce využívať také služby, ako je tlač či prístup k uloženým dátam. K dispozícii sú dva základné varianty týchto licencií - CAL viazané na konkrétne zariadenie, t. j. per device, z ktorého môže pristupovať ľubovoľný počet používateľov, a CAL viazané na používateľa, t. j. per user, ktoré nie sú obmedzené počtom zariadení, ktoré používateľ využíva.

Viac a menej atraktívne CAL

CAL viazané na používateľa preto predstavujú ideálne riešenie pre firmy, v ktorých zamestnanci pracujú na viacerých typoch prístrojov, zatiaľ čo licencie viazané na prístroj sú vhodné skôr v situácii, keď zamestnanci počítače zdieľajú. S dnešným trendom mobility však výrazne rastie práve prvý typ použitia, čo si Microsoft dobre uvedomuje.
V minulosti boli ceny týchto dvoch typov licencií prakticky rovnaké, ale to sa má zmeniť od 1. decembra 2012, keď má dôjsť k zvýšeniu cien CAL viazaných na používateľa približne o 15 % oproti CAL viazaným na konkrétne prístroje. Microsoft o týchto zmenách už informoval svojich partnerov na začiatku tohto týždňa s odôvodnením, že licencie per user získavajú väčšiu hodnotu a zvýšenie ceny odráža túto skutočnosť.

Produkty dotknuté zmenou cien CAL

Zmena ceny CAL sa dotkne prakticky všetkých hlavných softvérových produktov Microsoftu:

Bing Maps Server CAL
Core CAL Suite
Enterprise CAL Suite
Exchange Server Standard and Enterprise CALs
Lync Server Standard and Enterprise CALs
Project Server CAL
SharePoint Server Standard and Enterprise CALs
System Center 2012 Client Management Suite
System Center Configuration Manager
System Center Endpoint Protection
Visual Studio TFS CAL
Windows Multipoint Server CAL
Windows Server CAL
Windows Server RDS, RMS, Terminal Services CAL

Ak teda firmy potrebujú dokúpiť licencie CAL viazané na používateľa, mali by to urobiť čo najskôr. Výnimkou majú byť používatelia, ktorí sú odberateľmi veľkého počtu licencií, ktorí údajne budú mať viac času a existujúce ceny pre nich budú platiť do konca dohodnutého obdobia.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Produkty

ODG ukázal pokročilé okuliare na rozšírenú realitu. V niektorých parametroch prekonávajú HoloLens

13.01.2017 00:25

Spoločnosť Osterhout Design Group (ODG) vystavovala na CES dvoje okuliarov na rozšírenú realitu, ktoré umožňujú umiestniť 3D objekty v reálnom priestore a sú určené pre bežných spotrebiteľov. Modely R ...

Produkty

Inteligentný náramok BACtrack Skyn vám ukáže, ako veľmi ste opití

13.01.2017 00:30

Nositeľné zariadenie BACtrack Skyn vám povie, či ste vypili priveľa. Môže sa vám to hodiť v situácii, keď sa rozhodujete, či si dáte ešte za pohárik. Náramok funguje samostatne alebo v integrácii s A ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá