Image
28.11.2012 0 Comments

Microsoft chystá plošné zvyšovanie cien licencií CAL

microsoft.jpeg Od začiatku decembra plánuje Microsoft veľké zmeny v licenciách CAL, ktoré budú spojené so zvyšovaním cien. Dotkne sa to firiem, ktoré kupujú licencie CAL na Exchange, Lync, SharePoint, Windows Server, System Center a množstvo ďalších významných podnikových produktov.

Firmy využívajúce softvérové ​​produkty Microsoftu musia nakúpiť CAL (Client Access License) na prístup k serveru pre každého používateľa, ktorý chce využívať také služby, ako je tlač či prístup k uloženým dátam. K dispozícii sú dva základné varianty týchto licencií - CAL viazané na konkrétne zariadenie, t. j. per device, z ktorého môže pristupovať ľubovoľný počet používateľov, a CAL viazané na používateľa, t. j. per user, ktoré nie sú obmedzené počtom zariadení, ktoré používateľ využíva.

Viac a menej atraktívne CAL

CAL viazané na používateľa preto predstavujú ideálne riešenie pre firmy, v ktorých zamestnanci pracujú na viacerých typoch prístrojov, zatiaľ čo licencie viazané na prístroj sú vhodné skôr v situácii, keď zamestnanci počítače zdieľajú. S dnešným trendom mobility však výrazne rastie práve prvý typ použitia, čo si Microsoft dobre uvedomuje.
V minulosti boli ceny týchto dvoch typov licencií prakticky rovnaké, ale to sa má zmeniť od 1. decembra 2012, keď má dôjsť k zvýšeniu cien CAL viazaných na používateľa približne o 15 % oproti CAL viazaným na konkrétne prístroje. Microsoft o týchto zmenách už informoval svojich partnerov na začiatku tohto týždňa s odôvodnením, že licencie per user získavajú väčšiu hodnotu a zvýšenie ceny odráža túto skutočnosť.

Produkty dotknuté zmenou cien CAL

Zmena ceny CAL sa dotkne prakticky všetkých hlavných softvérových produktov Microsoftu:

Bing Maps Server CAL
Core CAL Suite
Enterprise CAL Suite
Exchange Server Standard and Enterprise CALs
Lync Server Standard and Enterprise CALs
Project Server CAL
SharePoint Server Standard and Enterprise CALs
System Center 2012 Client Management Suite
System Center Configuration Manager
System Center Endpoint Protection
Visual Studio TFS CAL
Windows Multipoint Server CAL
Windows Server CAL
Windows Server RDS, RMS, Terminal Services CAL

Ak teda firmy potrebujú dokúpiť licencie CAL viazané na používateľa, mali by to urobiť čo najskôr. Výnimkou majú byť používatelia, ktorí sú odberateľmi veľkého počtu licencií, ktorí údajne budú mať viac času a existujúce ceny pre nich budú platiť do konca dohodnutého obdobia.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá