Image
25.6.2014 0 Comments

Menšie by mohli byť aj transformátory

siemens2.jpg Integrované obvody, batérie či akumulátory prešli v posledných rokoch veľkou miniaturizáciou. Zostáva však elektronický prvok, ktorý sa zmenšovaniu do nanometrových mierok húževnato bráni: transformátor.

Princíp konštrukcie transformátorov je totiž založený na feromagnetickom jadre s dvojitým vinutím, ktorého ďalšie zmenšovanie ponúka len obmedzené možnosti. Transformátory sú tak často hlavným faktorom limitujúcim rozmery prístrojov so stálym napájaním. Vývojári spoločnosti Siemens však teraz prišli s technológiou, vďaka ktorej možno vyrobiť malé transformátory, integrované aj s napájacím obvodom priamo do napájaných prístrojov.

Nová technológia Siemensu redukuje veľkosť transformátorov hneď dvoma spôsobmi. Prvý využíva fakt, že s rastúcou frekvenciou striedavého, prípadne pulzného prúdu možno zostrojiť kompaktnejší transformátor aj bez rizika jeho prehriatia. Konštruktéri preto niekoľkonásobne zvýšili spínaciu frekvenciu napájacieho zdroja. 

Aby však zmenšili transformátor až na požadovanú veľkosť, museli navyše vytvoriť špeciálny materiál tvorený tenkými vrstvami magnetickej keramiky. Tento materiál umožňuje začleniť jadro aj vinutie transformátora do keramických dosiek plošných spojov. Výsledkom je transformátor zmenšený na jednu pätinu pôvodnej veľkosti.

siemens.jpg

Reálnu použiteľnosť technológie demonštrovali vývojári na osvetľovacom module vybavenom šestnástimi diódami typu LED. Celý napájací obvod vrátane transformátora zabudovali do priestoru chladiča modulu s priemerom 10 cm a výškou 5 cm. Bez toho, aby mala táto modifikácia vplyv na svietivosť diód, vďaka absencia vonkajšieho napájacieho zdroja výrazne znížila rozmery modulu. Vedci teraz skúmajú, ako urobiť technológiu univerzálnejšou a použiteľnou aj pre najrozšírenejšie typy epoxidových dosiek plošných spojov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá