Image
25.6.2014 0 Comments

Menšie by mohli byť aj transformátory

siemens2.jpg Integrované obvody, batérie či akumulátory prešli v posledných rokoch veľkou miniaturizáciou. Zostáva však elektronický prvok, ktorý sa zmenšovaniu do nanometrových mierok húževnato bráni: transformátor.

Princíp konštrukcie transformátorov je totiž založený na feromagnetickom jadre s dvojitým vinutím, ktorého ďalšie zmenšovanie ponúka len obmedzené možnosti. Transformátory sú tak často hlavným faktorom limitujúcim rozmery prístrojov so stálym napájaním. Vývojári spoločnosti Siemens však teraz prišli s technológiou, vďaka ktorej možno vyrobiť malé transformátory, integrované aj s napájacím obvodom priamo do napájaných prístrojov.

Nová technológia Siemensu redukuje veľkosť transformátorov hneď dvoma spôsobmi. Prvý využíva fakt, že s rastúcou frekvenciou striedavého, prípadne pulzného prúdu možno zostrojiť kompaktnejší transformátor aj bez rizika jeho prehriatia. Konštruktéri preto niekoľkonásobne zvýšili spínaciu frekvenciu napájacieho zdroja. 

Aby však zmenšili transformátor až na požadovanú veľkosť, museli navyše vytvoriť špeciálny materiál tvorený tenkými vrstvami magnetickej keramiky. Tento materiál umožňuje začleniť jadro aj vinutie transformátora do keramických dosiek plošných spojov. Výsledkom je transformátor zmenšený na jednu pätinu pôvodnej veľkosti.

siemens.jpg

Reálnu použiteľnosť technológie demonštrovali vývojári na osvetľovacom module vybavenom šestnástimi diódami typu LED. Celý napájací obvod vrátane transformátora zabudovali do priestoru chladiča modulu s priemerom 10 cm a výškou 5 cm. Bez toho, aby mala táto modifikácia vplyv na svietivosť diód, vďaka absencia vonkajšieho napájacieho zdroja výrazne znížila rozmery modulu. Vedci teraz skúmajú, ako urobiť technológiu univerzálnejšou a použiteľnou aj pre najrozšírenejšie typy epoxidových dosiek plošných spojov.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá