Image
25.6.2014 0 Comments

Menšie by mohli byť aj transformátory

siemens2.jpg Integrované obvody, batérie či akumulátory prešli v posledných rokoch veľkou miniaturizáciou. Zostáva však elektronický prvok, ktorý sa zmenšovaniu do nanometrových mierok húževnato bráni: transformátor.

Princíp konštrukcie transformátorov je totiž založený na feromagnetickom jadre s dvojitým vinutím, ktorého ďalšie zmenšovanie ponúka len obmedzené možnosti. Transformátory sú tak často hlavným faktorom limitujúcim rozmery prístrojov so stálym napájaním. Vývojári spoločnosti Siemens však teraz prišli s technológiou, vďaka ktorej možno vyrobiť malé transformátory, integrované aj s napájacím obvodom priamo do napájaných prístrojov.

Nová technológia Siemensu redukuje veľkosť transformátorov hneď dvoma spôsobmi. Prvý využíva fakt, že s rastúcou frekvenciou striedavého, prípadne pulzného prúdu možno zostrojiť kompaktnejší transformátor aj bez rizika jeho prehriatia. Konštruktéri preto niekoľkonásobne zvýšili spínaciu frekvenciu napájacieho zdroja. 

Aby však zmenšili transformátor až na požadovanú veľkosť, museli navyše vytvoriť špeciálny materiál tvorený tenkými vrstvami magnetickej keramiky. Tento materiál umožňuje začleniť jadro aj vinutie transformátora do keramických dosiek plošných spojov. Výsledkom je transformátor zmenšený na jednu pätinu pôvodnej veľkosti.

siemens.jpg

Reálnu použiteľnosť technológie demonštrovali vývojári na osvetľovacom module vybavenom šestnástimi diódami typu LED. Celý napájací obvod vrátane transformátora zabudovali do priestoru chladiča modulu s priemerom 10 cm a výškou 5 cm. Bez toho, aby mala táto modifikácia vplyv na svietivosť diód, vďaka absencia vonkajšieho napájacieho zdroja výrazne znížila rozmery modulu. Vedci teraz skúmajú, ako urobiť technológiu univerzálnejšou a použiteľnou aj pre najrozšírenejšie typy epoxidových dosiek plošných spojov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá