Image
23.5.2014 0 Comments

Menší a ľahší Surface Pro 3 prichádza: Má šancu uspieť?

surfacepro3.jpg Ako sme vás už včera informovali, Microsoft predstavil novú generáciu svojich počítačov Surface Pro, ktoré chcú pri rozmeroch tabletu kompletne nahradiť pracovný počítač.

Bude mať tretí rad väčší úspech na trhu ako jeho predchodcovia?

Microsoft s prístrojmi Surface Pro 3 cieli na segment tzv. ultraprémiových ľahkých prístrojov, kde dominuje MacBook Air od Applu. Ide teda o prístroje s pomerne vysokou cenou, určené pre cieľovú skupinu, pre ktorú nie je rozhodujúca cena, ale celkový používateľský zážitok a kvalita. Typicky ide o manažérov, podnikateľov, ale aj vysoko mobilných koncových používateľov. Surface Pro je radený medzi tzv. hybridné prístroje, ktoré kombinujú vlastnosti tabletov a notebookov - Surface Pro je však použiteľný ako notebook, ale len v prípade, ak si dokúpite aj príplatkový klávesnicový kryt.

Surface Pro 3 povyrástol zo všetkých stránok

Čo sa týka technických parametrov, obsahuje Surface Pro 3 prakticky najlepšiu výbavu, akú bolo možné do takého malého tela dostať. Displej s uhlopriečkou 12" má rozlíšenie 2160 × 1440 bodov (pri Surface Pro 2 bol použitý 10" displej s rozlíšením 1920 × 1080). Ide však o pomer strán 3:2, ktorý sa nepovažuje za práve ideálny na bežnú prácu. Ďalej tu nájdeme procesory Core i3, Core i5 aj Core i7 poslednej generácie a až 8 GB RAM v kombinácii s diskom SSD s kapacitou až 512 GB.

Cenu za najsilnejšiu konfiguráciu stanovil Microsoft na 1949 dolárov. Najlacnejší variant s procesorom Core i3, 4 GB RAM a 64 GB diskom SSD kúpite už za 799 dolárov. Pozri cenník nižšie. Takisto príslušenstvo si drží svoje ceny a napríklad klávesnicový kryt bude k dispozícii za 129,99 dolára. Vysokými cenami príslušenstva sa ostatne vyznačovali aj predchádzajúce generácie Surface Pro a Microsoft zjavne usúdil, že ide o správnu cestu.

surface-pro-3-cennik.png

Predchádzajúce verzie Surface Pro boli kritizované za to, že majú pomerne veľkú hrúbku. To sa teraz konečne zmenilo a tretia generácia prichádza konečne v naozaj štíhlom tele (9,1 mm), čo zvyšuje jej eleganciu. Hmotnosť však pre väčšie rozmery displeja narástla na 800 gramov (takú hmotnosť mali napríklad 12" notebooky Toshiba R500 alebo R600 s prvými generáciami procesorov Core2). Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny, a hoci procesor nie je chladený len pasívne a využíva vetrák, ani pri záťaži ho prakticky nepočuť.

Aj stojan prináša výrazne vyššiu flexibilitu nastavenia a za zmienku stojí aj nový zdroj s magnetickým konektorom (ktorý Apple pri notebookoch Air ponúka už dlhé roky), ktorý nahradil neobľúbený päťpinový konektor z predchádzajúcich modelov. Ako je zrejmé, veľa príslušenstva, ako kryty, adaptéry a podobne, sa nebude dať zo staršieho modelu použiť. Surface Pro 3 sa dodáva s perom, ktoré teraz využíva N-Trig Digitizer (miesto pôvodného Wacom Digitizer). 42-watthodinová batéria v Surface Pro 3 by mala umožniť deväť hodín práce alebo udržať prístroj v režime stand-by zhruba rok.

Prerazí Surface Pro 3 na trhu?

Ako sa zdá, Microsoft sa z predchádzajúcich generácií poučil a ponúka za príplatkovú cenu produkt, ktorý sľubuje vysokú kvalitu a komfort pri používaní. Škoda, že taká nebola už prvá generácia Surface Pro, a je zaujímavé, že Apple sa obvykle chybným krokom pri uvádzaní prvých verzií dokáže vyhnúť, zatiaľ čo Microsoft nimi v mnohých prípadoch musí prejsť.

Surface Pro je teda konečne plnohodnotnou konkurenciou pre Macbook Air a môže uspokojiť náročných používateľov, ktorí chcú ultramobilný počítač s Windows, a nie s OS X. Podľa komentátorov však nejde o náhradu bežného PC, skôr o jeho doplnok a len čas ukáže, aký úspech bude mať tento model na trhu. Úplne isté je, že pôjde o prístroj len pre veľmi obmedzenú skupinu používateľov, a možno si len ťažko predstaviť, že by mohol preraziť vo väčšom počte napríklad do firemnej sféry aj pre zamestnancov na nižších pozíciách. Predstavenie Surface Pro 3 nájdete v nasledujúcom videu.


Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá