SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

LiFi s rýchlosťou až 224 GB/s prináša oproti WiFi a 5G množstvo výhod

0

Viaceré spoločnosti už roky vyvíjajú technológiu Light Fidelity alebo LiFi, ale organizácia IEEE nedávno schválila významný krok smerom k jej štandardizácii. Tento formát bezdrôtovej komunikácie nenahradí Wi-Fi ani 5G, ale má jasné výhody, vďaka ktorým by mohol byť užitočný v špecifických podmienkach. IEEE vydala štandard 802.11bb pre internet LiFi, systém bezdrôtového prenosu, ktorý môže byť rýchlejší a bezpečnejší ako tradičné bezdrôtové metódy. Nový štandard otvára cestu rôznym výrobcom, aby vyrábali navzájom kompatibilné zariadenia LiFi.

Namiesto rádiových vĺn prenáša technológia Light Fidelity (LiFi) údaje prostredníctvom blikajúceho svetla z bežných LED žiaroviek do prijímačov, ktoré dokážu detegovať fotóny a konvertovať ich na informácie. Používatelia by si blikanie nemali všimnúť, pretože sa vyskytuje pri frekvenciách nad 60 Hz, teda príliš rýchlo na to, aby ho ľudské oko vnímalo. Pritom prenos dát cez LiFi môže byť cca 100-krát rýchlejší ako cez Wi-Fi pričom môže dosiahnuť rýchlosť až 224 GB/s.

Spoločnosti, ktoré pracujú na tejto technológii, vrátane pureLiFi, Fraunhofer HHI a Philips ju integrovali do systémov osvetlenia, aby zariadenia mohli prijímať internet prostredníctvom stropných svietidiel v domácnostiach alebo kanceláriách. Spoločnosť Fraunhofer HHI navrhla využiť LiFi na zlepšenie dopravy prenosom pomocou pouličných lámp, svetiel na zastávkach a svetlometov vozidiel, čo by potenciálne umožnilo komunikáciu medzi vozidlami.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Internet založený na svetle môže mať okrem vyšších rýchlostí aj niekoľko výrazných výhod oproti Wi-Fi alebo 5G. Keďže nevyužíva rádiové vlny, mohol by byť užitočný na miestach, kde je spektrum rádiových vĺn už preťažené. LiFi navyše dokáže udržať silný signál v prostredí, kde majú iné bezdrôtové technológie zvyčajne problémy, napríklad v tuneloch. Technológia LiFi je takisto bezpečnejšia, pretože nepreniká cez nepriehľadné objekty, čo zabraňuje tomu, aby niekto sledoval, rušil alebo zachytával siete cez steny alebo mimo dosahu svetelného zdroja.

Požiadavka na pripojenie prostredníctvom priamej viditeľnosti alebo odrazu však predstavuje významnú nevýhodu, pretože obmedzuje potenciálny dosah siete LiFi. Z tohto dôvodu bude pravdepodobne skôr dopĺňať ako nahrádzať súčasné bezdrôtové technológie. Spoločnosť pureLiFi už navrhla svetelnú anténu na implementáciu do budúcich smartfónov, prijímač USB pre existujúce počítače a ďalšie produkty založené na technológii LiFi.

Zdroj: techspot.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať