Image
11.7.2014 0 Comments

Larry Page z Google navrhuje kratší pracovný týždeň a viac čiastočných úväzkov. Zníži to nezamestnanosť.

larry_page.jpg Larry Page, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Googlu, si myslí, že by sme sa v budúcnosti mohli dočkať viac čiastočných úväzkov, ako je to dnes.

Page spoločne s ďalším spoluzakladateľom Googlu Sergeyom Brinon sa minulý týždeň na summite Khosla Ventures neformálne stretli pri priateľskom rozhovore so zakladateľom spoločnosti Khosla Ventures Vinodom Khoslom. Ich konverzácia prebiehala na pódiu a venovala sa mnohým témam; o tom, aké možnosti mal Google v začiatkoch a prečo ich nevyužil, alebo napríklad o strojovom učení a strojoch preberajúcich ľudskú prácu. Odtiaľ sa ich rozhovor stočil k problému 40-hodinového pracovného týždňa, ktorý podľa Pagea už pre mnohých dávno nie je nutnosť.

„Rozhodne verím, že by sme mali žiť v hojnosti," povedal Page. „Pomyslite na to, čo potrebujeme, bývanie, bezpečie, vzdelanie pre naše deti. Množstvo zdrojov a práce na to, aby sme to mohli mať, je celkom malé. Predstava, že všetci musíme na uspokojenie týchto potrieb horúčkovito pracovať, nie je pravdivá."

Podľa Pagea je dnes 40-hodinový týždeň skôr o ľudských sociálnych potrebách ako o tých finančných. „Veľa ľudí je nešťastných, ak nemajú čo robiť," povedal. „Musí sa cítiť potrební."

V teoretickej časti rozhovoru Page tiež upozornil, že viac čiastočných úväzkov by mohlo znížiť nezamestnanosť. „Týmto spôsobom môžu mať dvaja ľudia prácu na polovičný úväzok. Ak sa ľudí spýtate, kto by chcel týždeň dovolenky navyše, prihlásia sa všetci. Dva týždne alebo štvordňový pracovný týždeň? Znovu by sa prihlásili. Väčšina ľudí pracuje rada, ale tiež by chceli tráviť viac času s rodinami a venovať sa svojim záujmom. Mali by sme mať nejaký koordinovaný spôsob, ako dĺžku pracovného týždňa prispôsobiť."

Tento názor vyvolal patričnú kontroverziu, napríklad analytik zo spoločnosti The Gabriel Consulting Group Dan Olds poznamenal, že to trochu znie, akoby Page žil alebo si aspoň predstavoval život v utopickom svete.

Page s Brinom sa v rozhovore vrátili aj do roku 1997, keď mali spoločne so svojimi partnermi príležitosť predať svoju technológiu PageRank. Ponuka, ktorú dostali, nebola dostatočne vysoká, ale Page povedal, že to nebolo len o peniazoch. „Myslím si, že dôvod, prečo sme algoritmus a celú firmu nakoniec nepredali, bolo ten, že sme hovorili takmer so všetkými spoločnosťami venujúcimi sa vyhľadávaniu a tie nemali záujem," povedal Page. „Nevideli sme dôvod ísť pracovať na miesto, kde by sa v budúcnosť našich nápadov ani neverilo, a ja som sa rozhodol dokázať niečo v oblasti, ktorej sa podľa všetkého iní ani veľmi nechceli venovať."

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá