Image
11.7.2014 0 Comments

Larry Page z Google navrhuje kratší pracovný týždeň a viac čiastočných úväzkov. Zníži to nezamestnanosť.

larry_page.jpg Larry Page, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Googlu, si myslí, že by sme sa v budúcnosti mohli dočkať viac čiastočných úväzkov, ako je to dnes.

Page spoločne s ďalším spoluzakladateľom Googlu Sergeyom Brinon sa minulý týždeň na summite Khosla Ventures neformálne stretli pri priateľskom rozhovore so zakladateľom spoločnosti Khosla Ventures Vinodom Khoslom. Ich konverzácia prebiehala na pódiu a venovala sa mnohým témam; o tom, aké možnosti mal Google v začiatkoch a prečo ich nevyužil, alebo napríklad o strojovom učení a strojoch preberajúcich ľudskú prácu. Odtiaľ sa ich rozhovor stočil k problému 40-hodinového pracovného týždňa, ktorý podľa Pagea už pre mnohých dávno nie je nutnosť.

„Rozhodne verím, že by sme mali žiť v hojnosti," povedal Page. „Pomyslite na to, čo potrebujeme, bývanie, bezpečie, vzdelanie pre naše deti. Množstvo zdrojov a práce na to, aby sme to mohli mať, je celkom malé. Predstava, že všetci musíme na uspokojenie týchto potrieb horúčkovito pracovať, nie je pravdivá."

Podľa Pagea je dnes 40-hodinový týždeň skôr o ľudských sociálnych potrebách ako o tých finančných. „Veľa ľudí je nešťastných, ak nemajú čo robiť," povedal. „Musí sa cítiť potrební."

V teoretickej časti rozhovoru Page tiež upozornil, že viac čiastočných úväzkov by mohlo znížiť nezamestnanosť. „Týmto spôsobom môžu mať dvaja ľudia prácu na polovičný úväzok. Ak sa ľudí spýtate, kto by chcel týždeň dovolenky navyše, prihlásia sa všetci. Dva týždne alebo štvordňový pracovný týždeň? Znovu by sa prihlásili. Väčšina ľudí pracuje rada, ale tiež by chceli tráviť viac času s rodinami a venovať sa svojim záujmom. Mali by sme mať nejaký koordinovaný spôsob, ako dĺžku pracovného týždňa prispôsobiť."

Tento názor vyvolal patričnú kontroverziu, napríklad analytik zo spoločnosti The Gabriel Consulting Group Dan Olds poznamenal, že to trochu znie, akoby Page žil alebo si aspoň predstavoval život v utopickom svete.

Page s Brinom sa v rozhovore vrátili aj do roku 1997, keď mali spoločne so svojimi partnermi príležitosť predať svoju technológiu PageRank. Ponuka, ktorú dostali, nebola dostatočne vysoká, ale Page povedal, že to nebolo len o peniazoch. „Myslím si, že dôvod, prečo sme algoritmus a celú firmu nakoniec nepredali, bolo ten, že sme hovorili takmer so všetkými spoločnosťami venujúcimi sa vyhľadávaniu a tie nemali záujem," povedal Page. „Nevideli sme dôvod ísť pracovať na miesto, kde by sa v budúcnosť našich nápadov ani neverilo, a ja som sa rozhodol dokázať niečo v oblasti, ktorej sa podľa všetkého iní ani veľmi nechceli venovať."

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá