Image
11.7.2014 0 Comments

Larry Page z Google navrhuje kratší pracovný týždeň a viac čiastočných úväzkov. Zníži to nezamestnanosť.

larry_page.jpg Larry Page, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Googlu, si myslí, že by sme sa v budúcnosti mohli dočkať viac čiastočných úväzkov, ako je to dnes.

Page spoločne s ďalším spoluzakladateľom Googlu Sergeyom Brinon sa minulý týždeň na summite Khosla Ventures neformálne stretli pri priateľskom rozhovore so zakladateľom spoločnosti Khosla Ventures Vinodom Khoslom. Ich konverzácia prebiehala na pódiu a venovala sa mnohým témam; o tom, aké možnosti mal Google v začiatkoch a prečo ich nevyužil, alebo napríklad o strojovom učení a strojoch preberajúcich ľudskú prácu. Odtiaľ sa ich rozhovor stočil k problému 40-hodinového pracovného týždňa, ktorý podľa Pagea už pre mnohých dávno nie je nutnosť.

„Rozhodne verím, že by sme mali žiť v hojnosti," povedal Page. „Pomyslite na to, čo potrebujeme, bývanie, bezpečie, vzdelanie pre naše deti. Množstvo zdrojov a práce na to, aby sme to mohli mať, je celkom malé. Predstava, že všetci musíme na uspokojenie týchto potrieb horúčkovito pracovať, nie je pravdivá."

Podľa Pagea je dnes 40-hodinový týždeň skôr o ľudských sociálnych potrebách ako o tých finančných. „Veľa ľudí je nešťastných, ak nemajú čo robiť," povedal. „Musí sa cítiť potrební."

V teoretickej časti rozhovoru Page tiež upozornil, že viac čiastočných úväzkov by mohlo znížiť nezamestnanosť. „Týmto spôsobom môžu mať dvaja ľudia prácu na polovičný úväzok. Ak sa ľudí spýtate, kto by chcel týždeň dovolenky navyše, prihlásia sa všetci. Dva týždne alebo štvordňový pracovný týždeň? Znovu by sa prihlásili. Väčšina ľudí pracuje rada, ale tiež by chceli tráviť viac času s rodinami a venovať sa svojim záujmom. Mali by sme mať nejaký koordinovaný spôsob, ako dĺžku pracovného týždňa prispôsobiť."

Tento názor vyvolal patričnú kontroverziu, napríklad analytik zo spoločnosti The Gabriel Consulting Group Dan Olds poznamenal, že to trochu znie, akoby Page žil alebo si aspoň predstavoval život v utopickom svete.

Page s Brinom sa v rozhovore vrátili aj do roku 1997, keď mali spoločne so svojimi partnermi príležitosť predať svoju technológiu PageRank. Ponuka, ktorú dostali, nebola dostatočne vysoká, ale Page povedal, že to nebolo len o peniazoch. „Myslím si, že dôvod, prečo sme algoritmus a celú firmu nakoniec nepredali, bolo ten, že sme hovorili takmer so všetkými spoločnosťami venujúcimi sa vyhľadávaniu a tie nemali záujem," povedal Page. „Nevideli sme dôvod ísť pracovať na miesto, kde by sa v budúcnosť našich nápadov ani neverilo, a ja som sa rozhodol dokázať niečo v oblasti, ktorej sa podľa všetkého iní ani veľmi nechceli venovať."

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Biznis

Yrobot Cup: Stredné školy si zmerali sily v elektronike, informatike a počítačovom inžinierstve

24.10.2016 00:09

V Bratislave prebehol Yrobot Cup,  prezentácia a vyhodnotenie projektov v rámci programu Stredné školy a technika 2015 ktorú podporuje Nadácia Volkswagen Slovakia. Nadácia od roku 2012 vyhlasuje gran ...

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá