Image
8.8.2014 0 Comments

Kyberzločinci ukradli údaje 1,2 miliardy užívateľov

cyber-attack.jpg Spoločnosť Hold Security oznámila, že neznámi ruskí útočníci v súčasnosti disponujú databázou s 1,2 miliardami užívateľských mien a hesiel k stovkám tisíc webových portálov a pol miliardou e-mailových adries.

Ide pravdepodobne o najväčšiu databázu dát, ktorú kedy kto nakradol, a podľa Hold Security boli zhromaždené útoky na asi 420 000 webových stránok. "Predtým sme sa čudovali, keď bolo kompromitované 10 000 hesiel. Teraz sa nachádzame v čase masových krádeží informácií," uviedol zakladateľ bezpečnostnej spoločnosti Holden Security Alex Holden pre IDG News Service.

Hold Security nezverejnilo názvy napadnutých webových stránok, avšak podľa Holda ide ako o malé webové servery, tak o portály známe po celom svete. Americký denník New York Times, ktorý ako prvý so správou prišiel, si najal nezávislého bezpečnostného experta, ktorý autenticitu kradnutých dát potvrdil. "Títo kyberzločinci nevymysleli nič nové, len to urobili lepšie a v takom meradle, že tento problém postihuje úplne každého," hovorí v ​​rozhovore Holden.

Podľa dostupných informácií sa útočníci nachádzajú na juhu Ruska a podľa Holdena nič nenasvedčuje tomu, že by boli nejako previazaní s ruskou vládou. Skupinu má tvoriť asi desať ľudí vo veku okolo dvadsať rokov, ktorí majú servery prenajaté v Rusku. Hold Security už čoskoro zverejní nástroj, ktorý ľuďom umožní zistiť, či boli aj ich osobné údaje medzi tými kradnutými.

Táto rozsiahla krádež dát je podľa bezpečnostných expertov pre užívateľov len ďalším varovaním, aby nepoužívali rovnaké prihlasovacie údaje k viac webovým stránkam. Ako povedal Holden pre IDG News Service, "naučiť ľudí používať heslá bezpečne je veľmi dôležité." Avšak vina je taktiež na spoločnostiach, ktoré nie sú schopné dáta užívateľov riadne zabezpečiť. "Pokiaľ je to možné, používajte dvojfázovú autorizáciu s použitím mobilného telefónu," odporučil Holden. Ako však bezpečnostní experti informovali tento týždeň, aj dvojfázovú autorizáciu je možné prelomiť - naposledy sa to podarilo jednému austrálskemu mladíkovi u PayPalu.

Hold Security stráži prieniky do systémov svojich zákazníkov a v minulosti informovalo o veľkých krádežiach dát. V októbri minulého roka táto spoločnosť prišla na krádež 150 miliónov prihlasovacích údajov Adobe Systems a o mesiac neskôr poukázala na krádež osobných údajov poskytovateľa internetovej zoznamky, spoločnosti Cupid Media. Ako zatiaľ posledný veľký prielom do súkromia bol v tomto roku označovaný prienik do systémov amerického reťazca Target, pri ktorom bolo ukradnutých štyridsať miliónov čísel kreditných a debetných kariet a sedemdesiat miliónov osobných údajov.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá