Image
27.3.2013 0 Comments

Kuriózne nápady, ako chce Apple ochrániť iPhone/iPad pri páde na zem

iphoneCrash.jpg Možno sa aj vám už stalo, že vám telefón či iný prístroj spadol na zem. Pri páde môže elektronika utrpieť ujmu, preto návrhári spoločnosti Apple pracujú na systéme, ktorý by mal prístroje v takomto prípade ochrániť.

Firma požiadala o patent na „ochranný mechanizmus pre elektronické zariadenia", ktorý by mal zmierniť škody pri náhodnom páde zariadenia. Hoci vynález môže byť použitý na akékoľvek zariadenie s procesorom vrátane tabletu či notebooku, v patente sa vyslovene spomína iPhone.

Dôležitý komponent systému je senzor alebo pole senzorov, ktorého úlohou je zistiť, že zariadenie padá. Môže to byť akcelerometer, gyroskop, polohový senzor, ale aj GPS či kamera. So snímačom je spojený aj procesor, ktorý vypočíta rýchlosť voľného pádu a určí vzdialenosť zariadenia od podlahy a čas zostávajúci do nárazu.

Na základe toho potom možno pád upraviť, aby spôsobené škody boli čo najmenšie. Do systémovej pamäte teda treba uložiť štatistiky pádov z rôznych výšok a pri rozličnej rýchlosti, ako aj ďalšie dáta na podporu rozhodovania procesora o najlepšom riešení.

apple_patent.png

Umiestnenie zariadenia na zmenu ťažiska iPhonu podľa patentu Applu

Napokon je súčasťou systému mechanizmus, ktorý umožní počas pádu otočiť zariadenie tak, aby boli pri dopade maximálne chránené citlivé komponenty. Tu sa uvažuje o niekoľkých riešeniach, napr. o možnosti uvoľnenia fólie z povrchu zariadenia alebo vypustenia plynu z nejakej nádržky v zariadení na spomalenie pádu.

Spomína sa aj zmena ťažiska zariadenia počas letu presunom nejakého pohyblivého závažia, čím by sa dosiahlo, že telefón dopadne na hranu, a nie na displej. Ochranný mechanizmus teda môže zmeniť uhlovú rýchlosť, polohu a rotáciu zariadenia počas pádu.

Spomína sa aj možnosť zabudovania motorčeka, ktorým by sa padajúce zariadenie pokúsilo zachytiť o káble slúchadla či nabíjačky. A naopak, v prípade, že by na zem padala nabíjačka, postaral by sa o uvoľnenie kábla.

Návrh na patent bol podaný ešte v septembri roku 2011, no je málo pravdepodobné, že sa s takýmto komplexným ochranným mechanizmom stretneme v iPhone v dohľadnom čase.

Zdroj: appleinsider.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá