Image
27.3.2013 0 Comments

Stredoškolák napísal mobilnú aplikáciu a predal ju Yahoo za 30 miliónov USD

Nick-D'Aloisio_app.jpg Sedemnásťročný Nick D'Alojzia predal svoju spoločnosť internetovému gigantu Yahoo v prepočte za 23,32 milióna eur.

Nick D'Alojzia, chlapec z Londýna, vytvoril aplikáciu Summly, ktorá ponúka minimalistické zhrnutie obsahu správ a iných textov. Uplynul jeden rok a Nick sa stáva členom elitnej skupiny -násťročných, ktorí sa stali internetovými multimilionármi.

Aplikácia Summly bola oficiálne uvedená v novembri 2012 a získala jednu z cien Applu pre najlepšie aplikácie roku 2012. Prvá verzia pochádza z roku 2011, vtedy ešte pod názvom Trimit, a bola stiahnutá viac ako 200 000-krát. Publicita spojená s cenou prilákala pozornosť Li Kcha-sing, investora z Hongkongu, ktorý kúpil jednu tretinu akcií, zvyšok vlastní Nickova matka.

Investor priviedol tím riaditeľov, vývojárov, manažérov a PR profesionálov, ktorí začali pracovať na tom, aby premenili Summly na potenciálneho svetového giganta. Doteraz používatelia tejto aplikácie prečítali asi 90 miliónov textových zhrnutí, ktoré sú precízne optimalizované na obrazovku iPhonu.

Summly je v súčasnosti k dispozícii len pre iPhone a pôvodne sľubované verzia pre Android a ďalšie platformy sa zrejme oneskorí, ak sa vôbec objaví. Cena, ktorú Yahoo zaplatilo, sa odhaduje na 18 miliónov libier, z toho je 90 percent v hotovosti a 10 percent v akciách Yahoo. Niektoré zdroje však hovoria o tom, že celková suma dosiahne až 40 miliónov libier (47 miliónov eur).

Yahoo, ktoré momentálne hľadá možnosti, ako sa znovu vrátiť k svojej bývalej pozícii najväčšieho agregátora WWW a získať časť mobilného trhu, chce aplikáciu zrušiť a jej technológiu pohltiť a integrovať do vlastných produktov.

Nick D'Alojzia sa nepochybne nestratí, ostatne o Summly neprichádza úplne, naopak, stal sa najmladším zamestnancom spoločnosti Yahoo, kde bude pracovať, kým dokončí strednú školu. Ako zdôraznil v poskytnutých rozhovoroch, jeho motiváciou na predaj neboli peniaze, predovšetkým na neho zapôsobila atmosféra v kampuse Yahoo, ktorý navštívil.

Nová riaditeľka Marisa Mayerová sa v Yahoo snaží sústrediť na mobilné technológie a prevod každodenných návykov a činností na mobilné zariadenia. Nick pôvodne naznačoval, že by mal záujem o integráciu svojej technológie automatických sumarizácií do operačného systému iOS, kde by sa mohla stať samozrejmou súčasťou inteligentného ovládacieho rozhrania.

Podľa mnohých komentátorov majú podobné technológie v našom svete zahltenom informáciami veľkú budúcnosť. Mnoho používateľov však vyjadruje svoje obavy z ich dôsledkov. Veľký problém vidia už dnes v tom, ako väčšina publika číta len titulky a úplne míňa vlastný obsah a myšlienky textu.

Automatické zhrnutia môžu viesť k ďalšiemu zmenšeniu dôležitosti vlastných textov, aj keď na druhej strane nepochybne môžu pomôcť používateľom v orientácii medzi stovkami duplicitných textov, ktoré si materiál navzájom preberajú medzi sebou.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá