Image
27.3.2013 0 Comments

Stredoškolák napísal mobilnú aplikáciu a predal ju Yahoo za 30 miliónov USD

Nick-D'Aloisio_app.jpg Sedemnásťročný Nick D'Alojzia predal svoju spoločnosť internetovému gigantu Yahoo v prepočte za 23,32 milióna eur.

Nick D'Alojzia, chlapec z Londýna, vytvoril aplikáciu Summly, ktorá ponúka minimalistické zhrnutie obsahu správ a iných textov. Uplynul jeden rok a Nick sa stáva členom elitnej skupiny -násťročných, ktorí sa stali internetovými multimilionármi.

Aplikácia Summly bola oficiálne uvedená v novembri 2012 a získala jednu z cien Applu pre najlepšie aplikácie roku 2012. Prvá verzia pochádza z roku 2011, vtedy ešte pod názvom Trimit, a bola stiahnutá viac ako 200 000-krát. Publicita spojená s cenou prilákala pozornosť Li Kcha-sing, investora z Hongkongu, ktorý kúpil jednu tretinu akcií, zvyšok vlastní Nickova matka.

Investor priviedol tím riaditeľov, vývojárov, manažérov a PR profesionálov, ktorí začali pracovať na tom, aby premenili Summly na potenciálneho svetového giganta. Doteraz používatelia tejto aplikácie prečítali asi 90 miliónov textových zhrnutí, ktoré sú precízne optimalizované na obrazovku iPhonu.

Summly je v súčasnosti k dispozícii len pre iPhone a pôvodne sľubované verzia pre Android a ďalšie platformy sa zrejme oneskorí, ak sa vôbec objaví. Cena, ktorú Yahoo zaplatilo, sa odhaduje na 18 miliónov libier, z toho je 90 percent v hotovosti a 10 percent v akciách Yahoo. Niektoré zdroje však hovoria o tom, že celková suma dosiahne až 40 miliónov libier (47 miliónov eur).

Yahoo, ktoré momentálne hľadá možnosti, ako sa znovu vrátiť k svojej bývalej pozícii najväčšieho agregátora WWW a získať časť mobilného trhu, chce aplikáciu zrušiť a jej technológiu pohltiť a integrovať do vlastných produktov.

Nick D'Alojzia sa nepochybne nestratí, ostatne o Summly neprichádza úplne, naopak, stal sa najmladším zamestnancom spoločnosti Yahoo, kde bude pracovať, kým dokončí strednú školu. Ako zdôraznil v poskytnutých rozhovoroch, jeho motiváciou na predaj neboli peniaze, predovšetkým na neho zapôsobila atmosféra v kampuse Yahoo, ktorý navštívil.

Nová riaditeľka Marisa Mayerová sa v Yahoo snaží sústrediť na mobilné technológie a prevod každodenných návykov a činností na mobilné zariadenia. Nick pôvodne naznačoval, že by mal záujem o integráciu svojej technológie automatických sumarizácií do operačného systému iOS, kde by sa mohla stať samozrejmou súčasťou inteligentného ovládacieho rozhrania.

Podľa mnohých komentátorov majú podobné technológie v našom svete zahltenom informáciami veľkú budúcnosť. Mnoho používateľov však vyjadruje svoje obavy z ich dôsledkov. Veľký problém vidia už dnes v tom, ako väčšina publika číta len titulky a úplne míňa vlastný obsah a myšlienky textu.

Automatické zhrnutia môžu viesť k ďalšiemu zmenšeniu dôležitosti vlastných textov, aj keď na druhej strane nepochybne môžu pomôcť používateľom v orientácii medzi stovkami duplicitných textov, ktoré si materiál navzájom preberajú medzi sebou.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá