Image
3.12.2012 0 Comments

Krátke textové správy SMS sú tu s nami už 20 rokov

sms.jpg Prvá správa SMS odoslaná v roku 1992 obsahovala vianočné želanie. Dnes sa po celom svete pošle viac ako 8 biliónov správ ročne.

Presne pred dvadsiatimi rokmi, ešte pred príchodom Facebooku alebo Twitteru, v čase, keď ľudia ešte používali telefónne búdky, stál Neil Papworth, softvérový vývojár z anglického Readingu, pri zrode mobilnej textovej komunikácie. „Pretože v tom čase ešte nemali mobilné telefóny klávesnicu, napísal som správu na počítači. Obsahovala iba Merry Christmas a bola adresovaná Richardovi Jarvisovi z Vodafonu, ktorý sa v tej chvíli práve nachádzal na vianočnom večierku," spomína Papworth. Písal sa 3. december roku 1992.

Odvtedy sa textové správy stali úplne bežnou záležitosťou. Ročne teraz pošleme viac ako 8 biliónov správ, teda každú minútu odíde z našich telefónov okolo 15 miliónov SMS.

Vtedy dvadsaťdvaročný Papworth bol členom tímu pracujúceho na vývoji Centra krátkych textových správ v laboratóriách Vodafonu. Pôvodným zámerom bolo posielať text prostredníctvom pagerov. „Považovali sme správy SMS za šikovný spôsob vnútrofiremnej komunikácie. V tom čase som ešte nevedel, že budem raz ročne nazývaný legendou. Robil som skrátka len svoju prácu," hovorí skromne Papworth.

Na širšie prijatie si však SMS museli ešte nejakú chvíľu počkať. Telefónni operátori totiž boli presvedčení, že o novú službu nebudú mať ľudia záujem, pretože hlasové hovory považovali za jednoduchšie formu komunikácie. V roku 1999 však textové správy začali ponúkať prvej spoločnosti a správy SMS si okamžite získali popularitu. A záujem o túto technológiu neupadá. Podľa prieskumu spoločnosti Acision dáva textovým správam prednosť pred e-mailmi alebo sociálnymi sieťami viac ako 92 % majiteľov inteligentných telefónov.

Najaktívnejšia skupina sú ľudia vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí v priemere pošlú asi 133 správ SMS týždenne. Oproti iným vekovým skupinám ide takmer o dvojnásobok. Muži potom formou SMS komunikujú viac ako ženy, ale ich správy sú zase výrazne kratšie. Ženy podľa spoločnosti Acision majú vo zvyku posielať obsiahle správy, ktorých ústrednou témou sú vraj problémy vo vzťahoch.

Z iného výskumu spoločnosti Ofcom zase vyplýva, že textové správy sú najčastejšou formou komunikácie používanou medzi rodinnými príslušníkmi. Ľudia tak majú textové správy radšej než osobný kontakt alebo aspoň hlasové hovory. Hoci by sa mohlo zdať, že textové správy majú na ľudstvo negatívny vplyv, opak je pravda. Britskí vedci nedávno zistili, že mládež používajúca textové správy vykazuje vyššiu úroveň gramotnosti ako ich vrstovníci, ktorí mobilné telefóny vôbec nepoužívajú.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá