Image
3.12.2012 0 Comments

Krátke textové správy SMS sú tu s nami už 20 rokov

sms.jpg Prvá správa SMS odoslaná v roku 1992 obsahovala vianočné želanie. Dnes sa po celom svete pošle viac ako 8 biliónov správ ročne.

Presne pred dvadsiatimi rokmi, ešte pred príchodom Facebooku alebo Twitteru, v čase, keď ľudia ešte používali telefónne búdky, stál Neil Papworth, softvérový vývojár z anglického Readingu, pri zrode mobilnej textovej komunikácie. „Pretože v tom čase ešte nemali mobilné telefóny klávesnicu, napísal som správu na počítači. Obsahovala iba Merry Christmas a bola adresovaná Richardovi Jarvisovi z Vodafonu, ktorý sa v tej chvíli práve nachádzal na vianočnom večierku," spomína Papworth. Písal sa 3. december roku 1992.

Odvtedy sa textové správy stali úplne bežnou záležitosťou. Ročne teraz pošleme viac ako 8 biliónov správ, teda každú minútu odíde z našich telefónov okolo 15 miliónov SMS.

Vtedy dvadsaťdvaročný Papworth bol členom tímu pracujúceho na vývoji Centra krátkych textových správ v laboratóriách Vodafonu. Pôvodným zámerom bolo posielať text prostredníctvom pagerov. „Považovali sme správy SMS za šikovný spôsob vnútrofiremnej komunikácie. V tom čase som ešte nevedel, že budem raz ročne nazývaný legendou. Robil som skrátka len svoju prácu," hovorí skromne Papworth.

Na širšie prijatie si však SMS museli ešte nejakú chvíľu počkať. Telefónni operátori totiž boli presvedčení, že o novú službu nebudú mať ľudia záujem, pretože hlasové hovory považovali za jednoduchšie formu komunikácie. V roku 1999 však textové správy začali ponúkať prvej spoločnosti a správy SMS si okamžite získali popularitu. A záujem o túto technológiu neupadá. Podľa prieskumu spoločnosti Acision dáva textovým správam prednosť pred e-mailmi alebo sociálnymi sieťami viac ako 92 % majiteľov inteligentných telefónov.

Najaktívnejšia skupina sú ľudia vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí v priemere pošlú asi 133 správ SMS týždenne. Oproti iným vekovým skupinám ide takmer o dvojnásobok. Muži potom formou SMS komunikujú viac ako ženy, ale ich správy sú zase výrazne kratšie. Ženy podľa spoločnosti Acision majú vo zvyku posielať obsiahle správy, ktorých ústrednou témou sú vraj problémy vo vzťahoch.

Z iného výskumu spoločnosti Ofcom zase vyplýva, že textové správy sú najčastejšou formou komunikácie používanou medzi rodinnými príslušníkmi. Ľudia tak majú textové správy radšej než osobný kontakt alebo aspoň hlasové hovory. Hoci by sa mohlo zdať, že textové správy majú na ľudstvo negatívny vplyv, opak je pravda. Britskí vedci nedávno zistili, že mládež používajúca textové správy vykazuje vyššiu úroveň gramotnosti ako ich vrstovníci, ktorí mobilné telefóny vôbec nepoužívajú.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá