Image
17.3.2015 0 Comments

Koniec energetických problémov? Japonci preniesli bezdrôtovo na diaľku 1,8 kW elektrickej energie

jaxa_electricityg.jpg Japonskí vedci z vesmírnej agentúry JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) nedávno dosiahli úspech pri bezdrôtovom prenose elektrickej energie. Podarilo sa im pomocou mikrovĺn preniesť 1,8 kW energie, čo je dosť na spustenie varnej kanvice. Odosielacia a prijímacia anténa boli vzdialené 55 metrov. Prijímacia anténa mala rozmery asi 2 × 2 metre a odosielacia sa skladala z poľa štyroch antén s rozmermi 0,6 × 0,6 m metra.

Hoci prenos sa uskutočnil na malú vzdialenosť, v budúcnosti by sa táto technológia podľa hovorcu JAXA dala využiť na prenos slnečnej energie z vesmíru, ktorá by sa následne dala použiť na Zemi.

Satelity vybavené solárnymi panelmi a anténami určenými na prenos energie by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 36 000 km od Zeme.

Prenos solárnej energie z vesmíru má veľkú výhodu, pretože na rozdiel od pozemskej obdoby je táto energia dostupná trvale, bez ohľadu na počasie či dennú dobu. Hoci umelé družice, ako je napr. Medzinárodná vesmírna stanica ISS, boli schopné už dávnejšie využiť energiu zo Slnka, na Zemi patrila táto možnosť do oblasti sci-fi.

Japonský výskum ukázal, že ľudia môžu byť jedného dňa schopní hospodáriť s nevyčerpateľnými zdrojmi energie z vesmíru.

Pre Japonsko, ktoré je chudobné na zdroje a musí dovážať obrovské množstvo fosílnych palív, je táto možnosť obzvlášť sľubná. Krajina sa stala ešte viac závislou od dovozu, keď musela v dôsledku katastrofy v roku 2011 odstaviť jadrovú elektráreň vo Fukušime.

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá