Image
17.3.2015 0 Comments

Koniec energetických problémov? Japonci preniesli bezdrôtovo na diaľku 1,8 kW elektrickej energie

jaxa_electricityg.jpg Japonskí vedci z vesmírnej agentúry JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) nedávno dosiahli úspech pri bezdrôtovom prenose elektrickej energie. Podarilo sa im pomocou mikrovĺn preniesť 1,8 kW energie, čo je dosť na spustenie varnej kanvice. Odosielacia a prijímacia anténa boli vzdialené 55 metrov. Prijímacia anténa mala rozmery asi 2 × 2 metre a odosielacia sa skladala z poľa štyroch antén s rozmermi 0,6 × 0,6 m metra.

Hoci prenos sa uskutočnil na malú vzdialenosť, v budúcnosti by sa táto technológia podľa hovorcu JAXA dala využiť na prenos slnečnej energie z vesmíru, ktorá by sa následne dala použiť na Zemi.

Satelity vybavené solárnymi panelmi a anténami určenými na prenos energie by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 36 000 km od Zeme.

Prenos solárnej energie z vesmíru má veľkú výhodu, pretože na rozdiel od pozemskej obdoby je táto energia dostupná trvale, bez ohľadu na počasie či dennú dobu. Hoci umelé družice, ako je napr. Medzinárodná vesmírna stanica ISS, boli schopné už dávnejšie využiť energiu zo Slnka, na Zemi patrila táto možnosť do oblasti sci-fi.

Japonský výskum ukázal, že ľudia môžu byť jedného dňa schopní hospodáriť s nevyčerpateľnými zdrojmi energie z vesmíru.

Pre Japonsko, ktoré je chudobné na zdroje a musí dovážať obrovské množstvo fosílnych palív, je táto možnosť obzvlášť sľubná. Krajina sa stala ešte viac závislou od dovozu, keď musela v dôsledku katastrofy v roku 2011 odstaviť jadrovú elektráreň vo Fukušime.

Zdroj: phys.org


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Mobilné laboratórium vybavené iPhonom odhalí spektrálnou analýzou rakovinu s presnosťou až 99 %

27.10.2016 00:22

Skupina vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity vyvinula laboratórium, ktoré umožňuje vykonávať testy na diagnostiku rakoviny v teréne. Táto prenosná jednotka používa ako ústredný prvok iPhone, a t ...

Výskum

Vedci z MIT vytvorili „druhú kožu“, ktorá vás omladí, ochráni pred slnkom a vylieči z ekzému

27.10.2016 00:16

Ako starneme, naša koža stráca pružnosť a vlhkosť. Je to prirodzený proces, no tím vedcov sa pred desiatimi rokmi rozhodol zistiť, či by sa tomu dalo zabrániť. Pokúsili sa vytvoriť povlak, ktorý by mo ...

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá