Image
5.6.2014 0 Comments

Komentár: Zbrane z 3D tlačiarní ukazujú možnosti technológie, ale nenájdu praktické využitie

zbran_3dtlaciaren.jpg Po nejakom čase sa opäť na verejnosti objavil článok o strelnej zbrani z 3D tlačiarne (http://magazin.strelectvi.cz/996/). Tentoraz americký výrobca 3D tlačiarní Solid Concepts vyrobil strelnú zbraň z nehrdzavejúcej ocele. Ide o vôbec prvú zbraň z 3D tlačiarne, ktorá sa vizuálne aj funkčne blíži klasickým strelným zbraniam na rozdiel od plastových zbraní. Pri tých sa odborná verejnosť jednoznačne zhodla, že výroba zbraní touto technológiou nie je bezpečná ani dostupná.

No ani zbrane tlačené z kovov nemajú budúcnosť, pretože technológia výroby je veľmi nákladná. Výrobcovia tak na zbraniach prezentujú možnosti technológie a využívajú vytlačené zbrane ako marketingové nástroje na zviditeľnenie svojich technológií, čo na jednej strane pomáha aj nám zvyšovať povedomie o 3D tlači.

Novo médiá hovoria o zbrani vytlačenej z kovu, konkrétne z nehrdzavejúcej ocele. Určite ide o presnejšiu a trvanlivejšiu podobu zbrane z 3D tlačiarne, ale proces od nápadu vyrobiť si vlastnú zbraň až po prvý výstrel zostáva stále zdĺhavý. Zbraň bola vyrobená predovšetkým na zle dostupnej a drahej technológii. Nová zbraň využíva technológiu tlače z kovového prášku, ktorý sa spája tavením pomocou laserového lúča.

Najväčší problém tejto technológie je vysoká cena, ktorá sa pohybuje v rádoch niekoľkých miliónov korún, pričom aj sama tlač je veľmi nákladná. Medzi odbornou verejnosťou sa takisto diskutuje nad kvalitou tlačového materiálu, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou nedosahuje požadovanú pevnosť, aby sa zbraň z 3D tlačiarne mohla rovnať tým bežne vyrábaným. Predpokladám, že vždy bude lacnejšie a dostupnejšie si zbraň obstarať na čiernom trhu ako si kupovať 3D tlačiareň v hodnote presahujúcej milióny korún. 

3d_zbran_79_jpg.jpg

Diskusia o zbraniach a etike 3D tlačiarní vznikla po prvom návrhu zbrane. Tá spustila mediálnu lavínu a diskusiu o etike 3D tlače. Pritom tvrdenie, že zbraň si môže zaobstarať každý, sa nezakladá na pravde. Historicky prvú zbraň z 3D tlačiarne navrhol Cody Wilson a zbraň bola zverejnená na Defense Distributed. Pištoľ bola vyrobená technológiou 3D tlače z plastu a údajne mala vydržať jeden, maximálne dva výstrely. Podľa nášho názoru, ako výrobcu 3D tlačiarní, išlo v praxi o celkom nepoužiteľnú zbraň.

Svojou technológiou bola zbraň nebezpečná skôr pre strelca ako obeť. Presnosť zbrane bola veľmi pochybná. Na tlač zbrane z plastu treba využiť priemyselné 3D tlačiarne s vysokou kvalitou tlače, a teda nemožno použiť menšie a cenovo dostupné 3D tlačiarne.

David Miklas, zakladateľ be3D.cz – český výrobca 3D tlačiarní DeeOrange a DeeRed


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá