Image
5.6.2014 0 Comments

Komentár: Zbrane z 3D tlačiarní ukazujú možnosti technológie, ale nenájdu praktické využitie

zbran_3dtlaciaren.jpg Po nejakom čase sa opäť na verejnosti objavil článok o strelnej zbrani z 3D tlačiarne (http://magazin.strelectvi.cz/996/). Tentoraz americký výrobca 3D tlačiarní Solid Concepts vyrobil strelnú zbraň z nehrdzavejúcej ocele. Ide o vôbec prvú zbraň z 3D tlačiarne, ktorá sa vizuálne aj funkčne blíži klasickým strelným zbraniam na rozdiel od plastových zbraní. Pri tých sa odborná verejnosť jednoznačne zhodla, že výroba zbraní touto technológiou nie je bezpečná ani dostupná.

No ani zbrane tlačené z kovov nemajú budúcnosť, pretože technológia výroby je veľmi nákladná. Výrobcovia tak na zbraniach prezentujú možnosti technológie a využívajú vytlačené zbrane ako marketingové nástroje na zviditeľnenie svojich technológií, čo na jednej strane pomáha aj nám zvyšovať povedomie o 3D tlači.

Novo médiá hovoria o zbrani vytlačenej z kovu, konkrétne z nehrdzavejúcej ocele. Určite ide o presnejšiu a trvanlivejšiu podobu zbrane z 3D tlačiarne, ale proces od nápadu vyrobiť si vlastnú zbraň až po prvý výstrel zostáva stále zdĺhavý. Zbraň bola vyrobená predovšetkým na zle dostupnej a drahej technológii. Nová zbraň využíva technológiu tlače z kovového prášku, ktorý sa spája tavením pomocou laserového lúča.

Najväčší problém tejto technológie je vysoká cena, ktorá sa pohybuje v rádoch niekoľkých miliónov korún, pričom aj sama tlač je veľmi nákladná. Medzi odbornou verejnosťou sa takisto diskutuje nad kvalitou tlačového materiálu, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou nedosahuje požadovanú pevnosť, aby sa zbraň z 3D tlačiarne mohla rovnať tým bežne vyrábaným. Predpokladám, že vždy bude lacnejšie a dostupnejšie si zbraň obstarať na čiernom trhu ako si kupovať 3D tlačiareň v hodnote presahujúcej milióny korún. 

3d_zbran_79_jpg.jpg

Diskusia o zbraniach a etike 3D tlačiarní vznikla po prvom návrhu zbrane. Tá spustila mediálnu lavínu a diskusiu o etike 3D tlače. Pritom tvrdenie, že zbraň si môže zaobstarať každý, sa nezakladá na pravde. Historicky prvú zbraň z 3D tlačiarne navrhol Cody Wilson a zbraň bola zverejnená na Defense Distributed. Pištoľ bola vyrobená technológiou 3D tlače z plastu a údajne mala vydržať jeden, maximálne dva výstrely. Podľa nášho názoru, ako výrobcu 3D tlačiarní, išlo v praxi o celkom nepoužiteľnú zbraň.

Svojou technológiou bola zbraň nebezpečná skôr pre strelca ako obeť. Presnosť zbrane bola veľmi pochybná. Na tlač zbrane z plastu treba využiť priemyselné 3D tlačiarne s vysokou kvalitou tlače, a teda nemožno použiť menšie a cenovo dostupné 3D tlačiarne.

David Miklas, zakladateľ be3D.cz – český výrobca 3D tlačiarní DeeOrange a DeeRed


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá