Image
23.4.2015 0 Comments

Kim Dotcom bude možno z Nového Zélandu deportovaný skôr, než sa čakalo

mega-kim_dotcom.jpg Kim Dotcom, neslávne známy zakladateľ portálu Megaupload, ktorého prevádzka bola v roku 2012 ukončená pre zásah americkej vlády, by mohol byť podľa nových informácií zo svojho dočasného bydliska na Novom Zélande deportovaný skôr, než sa očakávalo.

Podľa denníka New Zealand Herald začal tamojší minister pre prisťahovalectvo vyšetrovanie, ktorého cieľom je zistiť, či by Dotcom nemal byť deportovaný preto, že klamal pri vyplňovaní žiadosti o povolenie na pobyt na Novom Zélande.

Pri vypĺňaní žiadosti v roku 2010 Dotcom, ktorý má nemecké občianstvo, totiž odpovedal negatívne na otázku, či bol niekedy usvedčený z priestupku vrátane „nebezpečného konania".

Dotcom bol však v minulosti usvedčený z toho, že jazdil v USA v mieste, kde bola najvyššia povolená rýchlosť stanovená na 50 km/h, rýchlosťou celých 149 km/h. Ministerstvo pre prisťahovalectvo spustilo vyšetrovanie po tom, čo o skoršom priestupku Dotcoma informoval práve denník New Zealand Herald.

Podrobnejšie informácie k prípadu priniesol portál TorrentFreak, ktorý sa dostal k policajným záznamom týkajúcim sa Dotcomovho priestupku. „Obvinený uviedol, že uvidel nápis 80 km/h," stojí v zázname. „Ďalej uviedol, že po dobu 3-4 sekúnd aj napriek tomu zošliapol plyn a následne zabrzdil a znížil svoju rýchlosť na rýchlosť povolenú zákonom. Ako dôvod na toto konanie obvinený uviedol to, že chcel vyskúšať zrýchlenie svojho vozidla."

Dotcom sa k veci priznal štyri dni po tom, čo ho polícia zastavila. Zaplatil pokutu vo výške 500 dolárov a na šesť mesiacov mu odobrali vodičský preukaz.

Bývalý vlastník portálu Megaupload má k veci podať vyjadrenie do štvrtého mája. No keby bol Dotcom deportovaný, nebolo by to do Spojených štátov, ale do Fínska alebo Nemecka.

Nie je však jasné, či by ho jedna z týchto krajín nevydala do USA. Podľa portálu TorrentFreak sa úrady na Novom Zélande zaoberajú aj ďalšími dvoma problémami z Dotcomovej minulosti: odsúdením pre hacking v roku 1994 a súdnym sporom týkajúcim sa insider tradingu z roku 2001.

Dotcom pre New Zealand Herald k celej veci uviedol, že začiarknutie políčka „nie" v žiadosti o povolenie na pobyt bolo jednoducho nedorozumením.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá