Image
23.4.2015 0 Comments

Kim Dotcom bude možno z Nového Zélandu deportovaný skôr, než sa čakalo

mega-kim_dotcom.jpg Kim Dotcom, neslávne známy zakladateľ portálu Megaupload, ktorého prevádzka bola v roku 2012 ukončená pre zásah americkej vlády, by mohol byť podľa nových informácií zo svojho dočasného bydliska na Novom Zélande deportovaný skôr, než sa očakávalo.

Podľa denníka New Zealand Herald začal tamojší minister pre prisťahovalectvo vyšetrovanie, ktorého cieľom je zistiť, či by Dotcom nemal byť deportovaný preto, že klamal pri vyplňovaní žiadosti o povolenie na pobyt na Novom Zélande.

Pri vypĺňaní žiadosti v roku 2010 Dotcom, ktorý má nemecké občianstvo, totiž odpovedal negatívne na otázku, či bol niekedy usvedčený z priestupku vrátane „nebezpečného konania".

Dotcom bol však v minulosti usvedčený z toho, že jazdil v USA v mieste, kde bola najvyššia povolená rýchlosť stanovená na 50 km/h, rýchlosťou celých 149 km/h. Ministerstvo pre prisťahovalectvo spustilo vyšetrovanie po tom, čo o skoršom priestupku Dotcoma informoval práve denník New Zealand Herald.

Podrobnejšie informácie k prípadu priniesol portál TorrentFreak, ktorý sa dostal k policajným záznamom týkajúcim sa Dotcomovho priestupku. „Obvinený uviedol, že uvidel nápis 80 km/h," stojí v zázname. „Ďalej uviedol, že po dobu 3-4 sekúnd aj napriek tomu zošliapol plyn a následne zabrzdil a znížil svoju rýchlosť na rýchlosť povolenú zákonom. Ako dôvod na toto konanie obvinený uviedol to, že chcel vyskúšať zrýchlenie svojho vozidla."

Dotcom sa k veci priznal štyri dni po tom, čo ho polícia zastavila. Zaplatil pokutu vo výške 500 dolárov a na šesť mesiacov mu odobrali vodičský preukaz.

Bývalý vlastník portálu Megaupload má k veci podať vyjadrenie do štvrtého mája. No keby bol Dotcom deportovaný, nebolo by to do Spojených štátov, ale do Fínska alebo Nemecka.

Nie je však jasné, či by ho jedna z týchto krajín nevydala do USA. Podľa portálu TorrentFreak sa úrady na Novom Zélande zaoberajú aj ďalšími dvoma problémami z Dotcomovej minulosti: odsúdením pre hacking v roku 1994 a súdnym sporom týkajúcim sa insider tradingu z roku 2001.

Dotcom pre New Zealand Herald k celej veci uviedol, že začiarknutie políčka „nie" v žiadosti o povolenie na pobyt bolo jednoducho nedorozumením.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá