Image
23.4.2015 0 Comments

Kim Dotcom bude možno z Nového Zélandu deportovaný skôr, než sa čakalo

mega-kim_dotcom.jpg Kim Dotcom, neslávne známy zakladateľ portálu Megaupload, ktorého prevádzka bola v roku 2012 ukončená pre zásah americkej vlády, by mohol byť podľa nových informácií zo svojho dočasného bydliska na Novom Zélande deportovaný skôr, než sa očakávalo.

Podľa denníka New Zealand Herald začal tamojší minister pre prisťahovalectvo vyšetrovanie, ktorého cieľom je zistiť, či by Dotcom nemal byť deportovaný preto, že klamal pri vyplňovaní žiadosti o povolenie na pobyt na Novom Zélande.

Pri vypĺňaní žiadosti v roku 2010 Dotcom, ktorý má nemecké občianstvo, totiž odpovedal negatívne na otázku, či bol niekedy usvedčený z priestupku vrátane „nebezpečného konania".

Dotcom bol však v minulosti usvedčený z toho, že jazdil v USA v mieste, kde bola najvyššia povolená rýchlosť stanovená na 50 km/h, rýchlosťou celých 149 km/h. Ministerstvo pre prisťahovalectvo spustilo vyšetrovanie po tom, čo o skoršom priestupku Dotcoma informoval práve denník New Zealand Herald.

Podrobnejšie informácie k prípadu priniesol portál TorrentFreak, ktorý sa dostal k policajným záznamom týkajúcim sa Dotcomovho priestupku. „Obvinený uviedol, že uvidel nápis 80 km/h," stojí v zázname. „Ďalej uviedol, že po dobu 3-4 sekúnd aj napriek tomu zošliapol plyn a následne zabrzdil a znížil svoju rýchlosť na rýchlosť povolenú zákonom. Ako dôvod na toto konanie obvinený uviedol to, že chcel vyskúšať zrýchlenie svojho vozidla."

Dotcom sa k veci priznal štyri dni po tom, čo ho polícia zastavila. Zaplatil pokutu vo výške 500 dolárov a na šesť mesiacov mu odobrali vodičský preukaz.

Bývalý vlastník portálu Megaupload má k veci podať vyjadrenie do štvrtého mája. No keby bol Dotcom deportovaný, nebolo by to do Spojených štátov, ale do Fínska alebo Nemecka.

Nie je však jasné, či by ho jedna z týchto krajín nevydala do USA. Podľa portálu TorrentFreak sa úrady na Novom Zélande zaoberajú aj ďalšími dvoma problémami z Dotcomovej minulosti: odsúdením pre hacking v roku 1994 a súdnym sporom týkajúcim sa insider tradingu z roku 2001.

Dotcom pre New Zealand Herald k celej veci uviedol, že začiarknutie políčka „nie" v žiadosti o povolenie na pobyt bolo jednoducho nedorozumením.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá