Image
13.11.2012 0 Comments

Kancelársky balík Apache OpenOffice mieri do cloudu

Apache_OpenOffice.jpg Kancelárske balíky v súčasnosti prežívajú veľkú evolúciu a postupne sa menia z lokálne inštalovaných riešení na čisto cloudové aplikácie. Týmto smerom sa chce vydať aj Apache so svojím OpenOffice, ktorý získal „do daru" od Oraclu.

Hoci detaily o cloudovom OpenOffice zostávajú stále zahalené tajomstvom, uplynulý týždeň priniesol do tohto projektu trochu svetla. Konkrétne bol na konferencii ApacheCon v Nemecku v prezentácii predstavený cloudový textový editor Writer, postavený na HTML5. Prezentáciu nájdete tu.

Cloudový OpenOffice pre mobilných používateľov

Za projektom navyše nestojí len Apache, ale aj tím IBM Symphony Documents, ktorý s Apache úzko spolupracuje. Cloudová verzia OpenOffice má byť podľa zástupcov vývojového tímu vhodná najmä pre mobilné prístroje, ktoré v súčasnosti predstavujú nemalý potenciál práve pre kancelársky softvér a riešenia na tímovú spoluprácu. Vzhľadom na to, že aplikácie budú vytvorené v jazyku HMTL5, bude ich treba kompletne prepracovať. No nepôjde o vývoj od nuly, ale bude možné využiť existujúci koncept (z hľadiska funkcií, ovládania a podobne), a preto by mal byť vývoj relatívne rýchly a lacný.

Cloudový OpenOffice pobeží v rámci webového prehliadača. Zatiaľ je údajne k dispozícii prototyp, ktorý funguje tak, že reaguje na požiadavky používateľa a vracia kód XML, ktorý sa použije na vykreslenie zmien v rámci rozhrania u klienta. V budúcnosti sa počíta s nasadením adaptívneho grafického používateľského rozhrania, ktoré by malo zodpovedať jednotlivým mobilným operačným systémom, na ktorých bude OpenOffice použitý. 

Budúcnosť je cloudová

Podľa zástupcov Apache Software Foundation je vývoj kódu cloudového kancelárskeho balíka zatiaľ v prvotných fázach. Tím momentálne rieši problémy spojené s plynulým vykresľovaním používateľského rozhrania v rámci rôznych prehliadačov a rieši možnosť zdieľania procesov viacerými používateľmi. Termín dokončenia alebo aspoň sprístupnenia testovacej verzie nebol zatiaľ zverejnený.

Okrem cloudového balíka, samozrejme, pokračujú práce aj na verzii on-premise, ktorá sa bude naďalej vyvíjať ako samostatný produkt. Cloudové riešenie tak možno chápať ako určitý „spin-off". Tieto dva balíky potom majú byť skôr rôznymi riešeniami pre odlišné situácie ako priamou konkurenciou.

Vývojársky tím si sľubuje od svojho kroku zlepšenie konkurencieschopnosti voči Microsoftu, ktorý v poslednom čase výrazne rozširuje svoju ponuku cloudového Office 365. Apache ďalej v budúcich verziách OpenOffice plánuje pracovať s API na spoluprácu so sociálnymi sieťami, ktoré umožní sprístupnenie on-line informácií za využitia štandardov CMIS, OpenSocial a Odate. Týchto funkcií by sme sa mali dočkať už počas budúceho roka.

Ide teda konečne o jasné naznačenie smeru, ktorým by sa mal dlho tápajúci OpenOffice uberať. Naopak, nadácia The Document Foundation, ktorá stojí za LibreOffice, sa v súčasnosti zameriava skôr na zlepšovanie funkcionality a stability existujúceho balíka, aby ho zatraktívnila najmä pre veľké firmy a organizácie. No aj jej zástupcovia už nedávno potvrdili, že majú v pláne koncom roka 2013 alebo začiatkom roka 2014 uviesť cloudové a tabletové riešenie LibreOffice, ktoré je momentálne takisto v ranej fáze vývoja.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá