Image
13.11.2012 0 Comments

Kancelársky balík Apache OpenOffice mieri do cloudu

Apache_OpenOffice.jpg Kancelárske balíky v súčasnosti prežívajú veľkú evolúciu a postupne sa menia z lokálne inštalovaných riešení na čisto cloudové aplikácie. Týmto smerom sa chce vydať aj Apache so svojím OpenOffice, ktorý získal „do daru" od Oraclu.

Hoci detaily o cloudovom OpenOffice zostávajú stále zahalené tajomstvom, uplynulý týždeň priniesol do tohto projektu trochu svetla. Konkrétne bol na konferencii ApacheCon v Nemecku v prezentácii predstavený cloudový textový editor Writer, postavený na HTML5. Prezentáciu nájdete tu.

Cloudový OpenOffice pre mobilných používateľov

Za projektom navyše nestojí len Apache, ale aj tím IBM Symphony Documents, ktorý s Apache úzko spolupracuje. Cloudová verzia OpenOffice má byť podľa zástupcov vývojového tímu vhodná najmä pre mobilné prístroje, ktoré v súčasnosti predstavujú nemalý potenciál práve pre kancelársky softvér a riešenia na tímovú spoluprácu. Vzhľadom na to, že aplikácie budú vytvorené v jazyku HMTL5, bude ich treba kompletne prepracovať. No nepôjde o vývoj od nuly, ale bude možné využiť existujúci koncept (z hľadiska funkcií, ovládania a podobne), a preto by mal byť vývoj relatívne rýchly a lacný.

Cloudový OpenOffice pobeží v rámci webového prehliadača. Zatiaľ je údajne k dispozícii prototyp, ktorý funguje tak, že reaguje na požiadavky používateľa a vracia kód XML, ktorý sa použije na vykreslenie zmien v rámci rozhrania u klienta. V budúcnosti sa počíta s nasadením adaptívneho grafického používateľského rozhrania, ktoré by malo zodpovedať jednotlivým mobilným operačným systémom, na ktorých bude OpenOffice použitý. 

Budúcnosť je cloudová

Podľa zástupcov Apache Software Foundation je vývoj kódu cloudového kancelárskeho balíka zatiaľ v prvotných fázach. Tím momentálne rieši problémy spojené s plynulým vykresľovaním používateľského rozhrania v rámci rôznych prehliadačov a rieši možnosť zdieľania procesov viacerými používateľmi. Termín dokončenia alebo aspoň sprístupnenia testovacej verzie nebol zatiaľ zverejnený.

Okrem cloudového balíka, samozrejme, pokračujú práce aj na verzii on-premise, ktorá sa bude naďalej vyvíjať ako samostatný produkt. Cloudové riešenie tak možno chápať ako určitý „spin-off". Tieto dva balíky potom majú byť skôr rôznymi riešeniami pre odlišné situácie ako priamou konkurenciou.

Vývojársky tím si sľubuje od svojho kroku zlepšenie konkurencieschopnosti voči Microsoftu, ktorý v poslednom čase výrazne rozširuje svoju ponuku cloudového Office 365. Apache ďalej v budúcich verziách OpenOffice plánuje pracovať s API na spoluprácu so sociálnymi sieťami, ktoré umožní sprístupnenie on-line informácií za využitia štandardov CMIS, OpenSocial a Odate. Týchto funkcií by sme sa mali dočkať už počas budúceho roka.

Ide teda konečne o jasné naznačenie smeru, ktorým by sa mal dlho tápajúci OpenOffice uberať. Naopak, nadácia The Document Foundation, ktorá stojí za LibreOffice, sa v súčasnosti zameriava skôr na zlepšovanie funkcionality a stability existujúceho balíka, aby ho zatraktívnila najmä pre veľké firmy a organizácie. No aj jej zástupcovia už nedávno potvrdili, že majú v pláne koncom roka 2013 alebo začiatkom roka 2014 uviesť cloudové a tabletové riešenie LibreOffice, ktoré je momentálne takisto v ranej fáze vývoja.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá