Image
13.11.2012 0 Comments

Kancelársky balík Apache OpenOffice mieri do cloudu

Apache_OpenOffice.jpg Kancelárske balíky v súčasnosti prežívajú veľkú evolúciu a postupne sa menia z lokálne inštalovaných riešení na čisto cloudové aplikácie. Týmto smerom sa chce vydať aj Apache so svojím OpenOffice, ktorý získal „do daru" od Oraclu.

Hoci detaily o cloudovom OpenOffice zostávajú stále zahalené tajomstvom, uplynulý týždeň priniesol do tohto projektu trochu svetla. Konkrétne bol na konferencii ApacheCon v Nemecku v prezentácii predstavený cloudový textový editor Writer, postavený na HTML5. Prezentáciu nájdete tu.

Cloudový OpenOffice pre mobilných používateľov

Za projektom navyše nestojí len Apache, ale aj tím IBM Symphony Documents, ktorý s Apache úzko spolupracuje. Cloudová verzia OpenOffice má byť podľa zástupcov vývojového tímu vhodná najmä pre mobilné prístroje, ktoré v súčasnosti predstavujú nemalý potenciál práve pre kancelársky softvér a riešenia na tímovú spoluprácu. Vzhľadom na to, že aplikácie budú vytvorené v jazyku HMTL5, bude ich treba kompletne prepracovať. No nepôjde o vývoj od nuly, ale bude možné využiť existujúci koncept (z hľadiska funkcií, ovládania a podobne), a preto by mal byť vývoj relatívne rýchly a lacný.

Cloudový OpenOffice pobeží v rámci webového prehliadača. Zatiaľ je údajne k dispozícii prototyp, ktorý funguje tak, že reaguje na požiadavky používateľa a vracia kód XML, ktorý sa použije na vykreslenie zmien v rámci rozhrania u klienta. V budúcnosti sa počíta s nasadením adaptívneho grafického používateľského rozhrania, ktoré by malo zodpovedať jednotlivým mobilným operačným systémom, na ktorých bude OpenOffice použitý. 

Budúcnosť je cloudová

Podľa zástupcov Apache Software Foundation je vývoj kódu cloudového kancelárskeho balíka zatiaľ v prvotných fázach. Tím momentálne rieši problémy spojené s plynulým vykresľovaním používateľského rozhrania v rámci rôznych prehliadačov a rieši možnosť zdieľania procesov viacerými používateľmi. Termín dokončenia alebo aspoň sprístupnenia testovacej verzie nebol zatiaľ zverejnený.

Okrem cloudového balíka, samozrejme, pokračujú práce aj na verzii on-premise, ktorá sa bude naďalej vyvíjať ako samostatný produkt. Cloudové riešenie tak možno chápať ako určitý „spin-off". Tieto dva balíky potom majú byť skôr rôznymi riešeniami pre odlišné situácie ako priamou konkurenciou.

Vývojársky tím si sľubuje od svojho kroku zlepšenie konkurencieschopnosti voči Microsoftu, ktorý v poslednom čase výrazne rozširuje svoju ponuku cloudového Office 365. Apache ďalej v budúcich verziách OpenOffice plánuje pracovať s API na spoluprácu so sociálnymi sieťami, ktoré umožní sprístupnenie on-line informácií za využitia štandardov CMIS, OpenSocial a Odate. Týchto funkcií by sme sa mali dočkať už počas budúceho roka.

Ide teda konečne o jasné naznačenie smeru, ktorým by sa mal dlho tápajúci OpenOffice uberať. Naopak, nadácia The Document Foundation, ktorá stojí za LibreOffice, sa v súčasnosti zameriava skôr na zlepšovanie funkcionality a stability existujúceho balíka, aby ho zatraktívnila najmä pre veľké firmy a organizácie. No aj jej zástupcovia už nedávno potvrdili, že majú v pláne koncom roka 2013 alebo začiatkom roka 2014 uviesť cloudové a tabletové riešenie LibreOffice, ktoré je momentálne takisto v ranej fáze vývoja.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá