Image
13.11.2012 0 Comments

Americká armáda vyvíja lacné 3D tlačiarne, budú stáť okolo 700 USD

3dprinter.jpg Pentagon chystá upravenú verziu trojrozmerných tlačiarní, schopnú vyrábať náhradné diely pre vesmírne stroje.

Trojrozmerná tlačiareň by mala byť schopná rýchlo a lacno „vyrobiť" potrebné náhradné diely v podstate kdekoľvek. Nebolo by preto treba nielen čakať na dodávku objednaného dielu, ale ani voziť najdôležitejšie náhradné diely so sebou. Požiadavka armády na minimalizáciu nákladov vyžaduje zmenu prístupu, pretože náklady na existujúce 3D tlačiarne sú zatiaľ pomerne vysoké.

Obstarávacia cena prvých skúšobných verzií vojenských trojrozmerných tlačiarní sa pohybuje okolo 700 dolárov, zatiaľ čo cena komerčne ponúkaných prístrojov sa pohybuje v rozmedzí 3 až 5-tisíc dolárov. Výskum má na starosti špecializované armádne vývojové centrum Future Warfare (Zbrane budúcnosti) sídliace v centre velenia vesmírnej a protiraketovej obrany (SMDC) v štáte Alabama. Armádna trojrozmerná tlačiareň je schopná „vytlačiť" ľubovoľný trojrozmerný predmet z plastu, ktorého forma aj zloženie sa môže v jednotlivých častiach náhradného dielu líšiť.

„Možnosť rýchlej dodávky náhradných dielov bez udržiavania ich objemných zásob predstavuje počas vojenských operácií nesmiernu výhodu. Tento problém býva o to väčší, ak ozbrojené zložky pôsobia na území iného štátu. Vďaka novej technológii nebudú vojaci závislí od zložitej logistickejzásobovacej siete a budú si môcť potrebné diely vyrobiť sami priamo na mieste. V súčasnosti sú už tieto tlačiarne natoľko kompaktné, že môžu pracovať aj počas presunov ozbrojených síl," vysvetľuje Shannon Berry, analytik z laboratórií Future Warfare.

Berry si navyše myslí, že tieto tlačiarne nájdu uplatnenie aj počas vesmírnych výprav, kde sú dostupnosť náhradných dielov aj možnosti ich skladovania a prepravy ešte obmedzenejšie. A nielen to. Podľa Berryho výskumníci v súčasnosti testujú vo vesmíre rôzne snímače dovážané zo zahraničia, ktoré sa v rámci náročných skúšok často poškodzujú. Čakanie na náhradné diely odborníkov zdržiava, preto by im možnosť výroby dielov na mieste výrazne uľahčila prácu.

Podľa Berryho sa cena pomaly posúva k hranici umožňujúcej využívať 3D tlačiarne aj v domácnostiach. Masové rozšírenie týchto prístrojov očakáva približne v horizonte 10 rokov.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá