Image
8.9.2016 1 Comments

Je vaša zásielka v bezpečí? Povie vám to mote - miniatúrny čip IoT od Intelu

Intel predstavil prototyp procesora „mote“ IA-32 pre internet vecí, založený na architektúre Quark. Určený je na aplikáciu v oblasti IoT, ako sú „inteligentné etikety“ na balíky, ktoré by mohli v reálnom čase informovať o podmienkach dodávky. V prípade krehkých zásielok by mohol napríklad snímať dáta o otrasoch a odosielať do databázy.

Čip nepotrebuje batériu na napájanie, pretože získava energiu z okolitých rádiových vĺn zo štandardnej ​​nelicencovanej bezdrôtovej siete. Je miniatúrny a má nízku spotrebu 1 mW. Napríklad kamión s vysielačom signálu Wi-Fi, ktorý bude prevážať balíky, zvládne napájať všetky senzory v ich štítkoch.

Mote nekomunikuje priamo s cloudom, ale používa lokálne siete s krátkym dosahom, v tomto prípade komunikuje vďaka Bluetooth Low Energy s gatewayom. Ten odovzdáva dáta ďalej do siete väčšieho dosahu, napr. mobilnej. Gateway však môže dáta aj spracúvať alebo ukladať na neskoršie použitie.

Existujú aj iné možnosti napájania čipu. Intel ukázal napríklad solárny panel vo veľkosti prsta, ktorý by sa s ním dal spárovať. Fungovať by mohlo aj získavanie energie z pohybu. V týchto prípadoch by však mote potreboval batériu, aby bol napájaný aj v čase, keď kamión nie je v pohybe alebo naň nesvieti slnko.

Zdroj: pcworld.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

1 Comments

  1. Klasicky priklad reakcia na: Je vaša zásielka v bezpečí? Povie vám to mote - miniatúrny čip IoT od Intelu
    9.9.2016 09:09
    technologie, ktora tu uz bola vyse 10 rokov, ale prisla prilis skoro a trh si vtedy neuvedomoval jej potencial. Vtedy to robil Sun Microsystems a volalo sa to S.P.O.T. Use-case popisany v clanku bol presne ten, ktory bol spominany aj vtedy :-) A okrem neho aj zopar dalsich velmi zaujimavych. OK, mozno to nebolo take miniaturne, ale ak by vyvoj pokracoval, urcite by to tam dospelo.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá