Image
8.9.2016 1 Comments

Je vaša zásielka v bezpečí? Povie vám to mote - miniatúrny čip IoT od Intelu

Intel predstavil prototyp procesora „mote“ IA-32 pre internet vecí, založený na architektúre Quark. Určený je na aplikáciu v oblasti IoT, ako sú „inteligentné etikety“ na balíky, ktoré by mohli v reálnom čase informovať o podmienkach dodávky. V prípade krehkých zásielok by mohol napríklad snímať dáta o otrasoch a odosielať do databázy.

Čip nepotrebuje batériu na napájanie, pretože získava energiu z okolitých rádiových vĺn zo štandardnej ​​nelicencovanej bezdrôtovej siete. Je miniatúrny a má nízku spotrebu 1 mW. Napríklad kamión s vysielačom signálu Wi-Fi, ktorý bude prevážať balíky, zvládne napájať všetky senzory v ich štítkoch.

Mote nekomunikuje priamo s cloudom, ale používa lokálne siete s krátkym dosahom, v tomto prípade komunikuje vďaka Bluetooth Low Energy s gatewayom. Ten odovzdáva dáta ďalej do siete väčšieho dosahu, napr. mobilnej. Gateway však môže dáta aj spracúvať alebo ukladať na neskoršie použitie.

Existujú aj iné možnosti napájania čipu. Intel ukázal napríklad solárny panel vo veľkosti prsta, ktorý by sa s ním dal spárovať. Fungovať by mohlo aj získavanie energie z pohybu. V týchto prípadoch by však mote potreboval batériu, aby bol napájaný aj v čase, keď kamión nie je v pohybe alebo naň nesvieti slnko.

Zdroj: pcworld.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

1 Comments

  1. Klasicky priklad reakcia na: Je vaša zásielka v bezpečí? Povie vám to mote - miniatúrny čip IoT od Intelu
    9.9.2016 09:09
    technologie, ktora tu uz bola vyse 10 rokov, ale prisla prilis skoro a trh si vtedy neuvedomoval jej potencial. Vtedy to robil Sun Microsystems a volalo sa to S.P.O.T. Use-case popisany v clanku bol presne ten, ktory bol spominany aj vtedy :-) A okrem neho aj zopar dalsich velmi zaujimavych. OK, mozno to nebolo take miniaturne, ale ak by vyvoj pokracoval, urcite by to tam dospelo.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá