Image
8.9.2016 1 Comments

Je vaša zásielka v bezpečí? Povie vám to mote - miniatúrny čip IoT od Intelu

Intel predstavil prototyp procesora „mote“ IA-32 pre internet vecí, založený na architektúre Quark. Určený je na aplikáciu v oblasti IoT, ako sú „inteligentné etikety“ na balíky, ktoré by mohli v reálnom čase informovať o podmienkach dodávky. V prípade krehkých zásielok by mohol napríklad snímať dáta o otrasoch a odosielať do databázy.

Čip nepotrebuje batériu na napájanie, pretože získava energiu z okolitých rádiových vĺn zo štandardnej ​​nelicencovanej bezdrôtovej siete. Je miniatúrny a má nízku spotrebu 1 mW. Napríklad kamión s vysielačom signálu Wi-Fi, ktorý bude prevážať balíky, zvládne napájať všetky senzory v ich štítkoch.

Mote nekomunikuje priamo s cloudom, ale používa lokálne siete s krátkym dosahom, v tomto prípade komunikuje vďaka Bluetooth Low Energy s gatewayom. Ten odovzdáva dáta ďalej do siete väčšieho dosahu, napr. mobilnej. Gateway však môže dáta aj spracúvať alebo ukladať na neskoršie použitie.

Existujú aj iné možnosti napájania čipu. Intel ukázal napríklad solárny panel vo veľkosti prsta, ktorý by sa s ním dal spárovať. Fungovať by mohlo aj získavanie energie z pohybu. V týchto prípadoch by však mote potreboval batériu, aby bol napájaný aj v čase, keď kamión nie je v pohybe alebo naň nesvieti slnko.

Zdroj: pcworld.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

1 Comments

  1. Klasicky priklad reakcia na: Je vaša zásielka v bezpečí? Povie vám to mote - miniatúrny čip IoT od Intelu
    9.9.2016 09:09
    technologie, ktora tu uz bola vyse 10 rokov, ale prisla prilis skoro a trh si vtedy neuvedomoval jej potencial. Vtedy to robil Sun Microsystems a volalo sa to S.P.O.T. Use-case popisany v clanku bol presne ten, ktory bol spominany aj vtedy :-) A okrem neho aj zopar dalsich velmi zaujimavych. OK, mozno to nebolo take miniaturne, ale ak by vyvoj pokracoval, urcite by to tam dospelo.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá