Image
8.9.2016 0 Comments

Kancelárskemu balíku OpenOffice po rokoch zanedbávania hrozí zánik

OpenOffice, kedysi popredná open source alternatíva k Microsoft Office, môže čoskoro zaniknúť pre nedostatok vývojárov, ktorí by kancelársky balík aktualizovali. Vedenie Apache Foundation má obavy predovšetkým o schopnosť opraviť bezpečnostné problémy, a tak uvažuje o ukončení vývoja.

Mnoho vývojárov opustilo OpenOffice, pretože začali pracovať na odnoži LibreOffice, uvedenej v januári 2011. Z OpenOffice.org pôsobiaceho pod Oraclom vtedy odišlo 33 hlavných vývojárov. Zatiaľ čo pre LibreOffice vychádzajú aktualizácie často, posledná aktualizácia OpenOffice 4.1.2 bola vydaná v októbri 2015 a bola jediná v tom roku.

Podľa Apache Foundation je ukončenie projektu jedna z možností. Zdrojový kód bude aj naďalej k dispozícii pre každého, kto má záujem ho používať, ale projekt mebude poskytovať žiadne prostriedky na vykonanie zmien. Inštalovateľné binárky by mali zostať zachované v archíve systému, ale oficiálne aktualizácie prestanú vychádzať a chyby sa nebudú opravovať.

V júli boli vývojári OpenOffice upozornení na bezpečnostnú zraniteľnosť, ktorá nemala opravu. Hackeri by mohli vykonať útok DoS a spustiť ľubovoľný kód. Jedno z riešení navrhnutých v rámci projektu OpenOffice bol prechod na LibreOffice či Microsoft Office.

OpenOffice však má stále veľa používateľov na platforme Windows aj Mac, v roku 2015 bolo zaznamenaných 29 miliónov stiahnutí. Konkurenčný LibreOffice disponuje viac ako miliónovou používateľskou základňou.

Teoreticky by projekt mohol byť prevedený na nezávislý orgán mimo Apache, ale to by nevyriešilo problém s nedostatkom vývojárov a absenciou zmysluplného obchodného a finančného modelu.

Zdroj: arstechnica.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá