Image
8.9.2016 0 Comments

Kancelárskemu balíku OpenOffice po rokoch zanedbávania hrozí zánik

OpenOffice, kedysi popredná open source alternatíva k Microsoft Office, môže čoskoro zaniknúť pre nedostatok vývojárov, ktorí by kancelársky balík aktualizovali. Vedenie Apache Foundation má obavy predovšetkým o schopnosť opraviť bezpečnostné problémy, a tak uvažuje o ukončení vývoja.

Mnoho vývojárov opustilo OpenOffice, pretože začali pracovať na odnoži LibreOffice, uvedenej v januári 2011. Z OpenOffice.org pôsobiaceho pod Oraclom vtedy odišlo 33 hlavných vývojárov. Zatiaľ čo pre LibreOffice vychádzajú aktualizácie často, posledná aktualizácia OpenOffice 4.1.2 bola vydaná v októbri 2015 a bola jediná v tom roku.

Podľa Apache Foundation je ukončenie projektu jedna z možností. Zdrojový kód bude aj naďalej k dispozícii pre každého, kto má záujem ho používať, ale projekt mebude poskytovať žiadne prostriedky na vykonanie zmien. Inštalovateľné binárky by mali zostať zachované v archíve systému, ale oficiálne aktualizácie prestanú vychádzať a chyby sa nebudú opravovať.

V júli boli vývojári OpenOffice upozornení na bezpečnostnú zraniteľnosť, ktorá nemala opravu. Hackeri by mohli vykonať útok DoS a spustiť ľubovoľný kód. Jedno z riešení navrhnutých v rámci projektu OpenOffice bol prechod na LibreOffice či Microsoft Office.

OpenOffice však má stále veľa používateľov na platforme Windows aj Mac, v roku 2015 bolo zaznamenaných 29 miliónov stiahnutí. Konkurenčný LibreOffice disponuje viac ako miliónovou používateľskou základňou.

Teoreticky by projekt mohol byť prevedený na nezávislý orgán mimo Apache, ale to by nevyriešilo problém s nedostatkom vývojárov a absenciou zmysluplného obchodného a finančného modelu.

Zdroj: arstechnica.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá