Image
8.9.2016 0 Comments

Kancelárskemu balíku OpenOffice po rokoch zanedbávania hrozí zánik

OpenOffice, kedysi popredná open source alternatíva k Microsoft Office, môže čoskoro zaniknúť pre nedostatok vývojárov, ktorí by kancelársky balík aktualizovali. Vedenie Apache Foundation má obavy predovšetkým o schopnosť opraviť bezpečnostné problémy, a tak uvažuje o ukončení vývoja.

Mnoho vývojárov opustilo OpenOffice, pretože začali pracovať na odnoži LibreOffice, uvedenej v januári 2011. Z OpenOffice.org pôsobiaceho pod Oraclom vtedy odišlo 33 hlavných vývojárov. Zatiaľ čo pre LibreOffice vychádzajú aktualizácie často, posledná aktualizácia OpenOffice 4.1.2 bola vydaná v októbri 2015 a bola jediná v tom roku.

Podľa Apache Foundation je ukončenie projektu jedna z možností. Zdrojový kód bude aj naďalej k dispozícii pre každého, kto má záujem ho používať, ale projekt mebude poskytovať žiadne prostriedky na vykonanie zmien. Inštalovateľné binárky by mali zostať zachované v archíve systému, ale oficiálne aktualizácie prestanú vychádzať a chyby sa nebudú opravovať.

V júli boli vývojári OpenOffice upozornení na bezpečnostnú zraniteľnosť, ktorá nemala opravu. Hackeri by mohli vykonať útok DoS a spustiť ľubovoľný kód. Jedno z riešení navrhnutých v rámci projektu OpenOffice bol prechod na LibreOffice či Microsoft Office.

OpenOffice však má stále veľa používateľov na platforme Windows aj Mac, v roku 2015 bolo zaznamenaných 29 miliónov stiahnutí. Konkurenčný LibreOffice disponuje viac ako miliónovou používateľskou základňou.

Teoreticky by projekt mohol byť prevedený na nezávislý orgán mimo Apache, ale to by nevyriešilo problém s nedostatkom vývojárov a absenciou zmysluplného obchodného a finančného modelu.

Zdroj: arstechnica.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

Podpora Windows 7 sa skončí o tri roky. Tento rok končí Vista a kancelársky balík Microsoft Office 2007

19.01.2017 00:25

Svetovo najpopulárnejší desktopový operačný systém Windows 7 má už takmer 8 rokov. Blíži sa termín oficiálneho ukončenia jeho podpory, ktorý Microsoft určil na 14. januára 2020. Tradičná podpora sa s ...

Produkty

Inovatívne tepelné kamery pre smartfóny prichádzajú na trh

19.01.2017 00:20

Výrobca tepelných kamier Flir Systems odhalil svoju novú kameru, určenú pre Android. Kamera Flir One sa k smartfónu pripevní prostredníctvom portu USB typu C a používateľovi poskytne tepelný obraz obj ...

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá