Image
15.8.2012 0 Comments

Je alebo nie je sledovací systém TrapWire nástrojom „Veľkého brata“?

trapwire_148.jpg Pred pár dňami sa na WikiLeaks objavili informácie o sledovacom systéme TrapWire. Ten v roku 2004 spustila spoločnosť Abraxas Corporation ako prostriedok boja proti terorizmu. Keďže ide o súkromnú spoločnosť, pozostávajúcu z bývalých zamestnancov CIA, vytvorila sa okolo TrapWire veľká bublina plná konšpiračných teórií.

Tieto teórie však nemusia byť založené na pravde. TrapWire, ako produkt boja proti terorizmu, je určený najmä vláde, strážcom zákona a súkromným korporáciám. Ssledovací systém pozostáva zo siete kamier, ktoré údajne disponujú prenosnosťou vyššou ako moderné systémy určené na rozpoznávanie tváre. Ďalšia bezpečnostná firma Stratfor získava a analyzuje dáta zo sledovacieho systému a následne ich posiela klientom. Práve e-maily medzi zamestnancami spoločnosti Stratfor sa objavili na WikiLeaks.

TrapWire by mal byť na základe získaných tajných e-mailov nainštalovaný a využívaný v New Yorku, Washingtone, Las Vegas, Los Angeles, Ottawe a Londýne. Jeho využitie je dané najmä údajnou schopnosťou odhadnúť prípravu prípadného teroristického útoku. V tomto prípade by mal byť TrapWire schopný zvoliť adekvátnu akciu, aby sa útoku podarilo zabrániť.

TrapWire na svojich stránkach informuje, že žiadne osobné informácie získané sledovacím systémom nie sú zneužité. Pretože TrapWire je, resp. bol využitý aj v Londýne, dá sa očakávať, že európske zákony budú v tomto smere dodržané.

Otázkou však ostáva, koľko kamier systém využíva, kde sa nachádzajú a akým spôsobom dokáže odlíšiť bežného turistu od potenciálneho teroristu.

Zdroj: mashable.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá