Image
15.8.2012 0 Comments

Je alebo nie je sledovací systém TrapWire nástrojom „Veľkého brata“?

trapwire_148.jpg Pred pár dňami sa na WikiLeaks objavili informácie o sledovacom systéme TrapWire. Ten v roku 2004 spustila spoločnosť Abraxas Corporation ako prostriedok boja proti terorizmu. Keďže ide o súkromnú spoločnosť, pozostávajúcu z bývalých zamestnancov CIA, vytvorila sa okolo TrapWire veľká bublina plná konšpiračných teórií.

Tieto teórie však nemusia byť založené na pravde. TrapWire, ako produkt boja proti terorizmu, je určený najmä vláde, strážcom zákona a súkromným korporáciám. Ssledovací systém pozostáva zo siete kamier, ktoré údajne disponujú prenosnosťou vyššou ako moderné systémy určené na rozpoznávanie tváre. Ďalšia bezpečnostná firma Stratfor získava a analyzuje dáta zo sledovacieho systému a následne ich posiela klientom. Práve e-maily medzi zamestnancami spoločnosti Stratfor sa objavili na WikiLeaks.

TrapWire by mal byť na základe získaných tajných e-mailov nainštalovaný a využívaný v New Yorku, Washingtone, Las Vegas, Los Angeles, Ottawe a Londýne. Jeho využitie je dané najmä údajnou schopnosťou odhadnúť prípravu prípadného teroristického útoku. V tomto prípade by mal byť TrapWire schopný zvoliť adekvátnu akciu, aby sa útoku podarilo zabrániť.

TrapWire na svojich stránkach informuje, že žiadne osobné informácie získané sledovacím systémom nie sú zneužité. Pretože TrapWire je, resp. bol využitý aj v Londýne, dá sa očakávať, že európske zákony budú v tomto smere dodržané.

Otázkou však ostáva, koľko kamier systém využíva, kde sa nachádzajú a akým spôsobom dokáže odlíšiť bežného turistu od potenciálneho teroristu.

Zdroj: mashable.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá