Image
15.8.2012 0 Comments

Je alebo nie je sledovací systém TrapWire nástrojom „Veľkého brata“?

trapwire_148.jpg Pred pár dňami sa na WikiLeaks objavili informácie o sledovacom systéme TrapWire. Ten v roku 2004 spustila spoločnosť Abraxas Corporation ako prostriedok boja proti terorizmu. Keďže ide o súkromnú spoločnosť, pozostávajúcu z bývalých zamestnancov CIA, vytvorila sa okolo TrapWire veľká bublina plná konšpiračných teórií.

Tieto teórie však nemusia byť založené na pravde. TrapWire, ako produkt boja proti terorizmu, je určený najmä vláde, strážcom zákona a súkromným korporáciám. Ssledovací systém pozostáva zo siete kamier, ktoré údajne disponujú prenosnosťou vyššou ako moderné systémy určené na rozpoznávanie tváre. Ďalšia bezpečnostná firma Stratfor získava a analyzuje dáta zo sledovacieho systému a následne ich posiela klientom. Práve e-maily medzi zamestnancami spoločnosti Stratfor sa objavili na WikiLeaks.

TrapWire by mal byť na základe získaných tajných e-mailov nainštalovaný a využívaný v New Yorku, Washingtone, Las Vegas, Los Angeles, Ottawe a Londýne. Jeho využitie je dané najmä údajnou schopnosťou odhadnúť prípravu prípadného teroristického útoku. V tomto prípade by mal byť TrapWire schopný zvoliť adekvátnu akciu, aby sa útoku podarilo zabrániť.

TrapWire na svojich stránkach informuje, že žiadne osobné informácie získané sledovacím systémom nie sú zneužité. Pretože TrapWire je, resp. bol využitý aj v Londýne, dá sa očakávať, že európske zákony budú v tomto smere dodržané.

Otázkou však ostáva, koľko kamier systém využíva, kde sa nachádzajú a akým spôsobom dokáže odlíšiť bežného turistu od potenciálneho teroristu.

Zdroj: mashable.com

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá