Image
23.10.2012 0 Comments

Japonský operátor ponúka preklad telefonického hovoru v reálnom čase

Najväčší japonský operátor NTT DoCoMo už vlani na výstave Ceatec predviedol demo svojej aplikácie určenej na preklad do cudzích jazykov. Na tohtoročnom podujatí predstavil už novú službu Hanashite Hon'yaku, ktorá ponúka preklad z japončiny do angličtiny pre zariadenia s operačným systémom Android (2.2 a vyššie). Okrem on-screen prekladu služba preloží aj hovorené slová. Jednoducho vytočíte číslo druhej strany, hovoríte do telefónu a počkáte, kým služba prehrá vaše slová v cudzom jazyku.

docomo_preklad.jpg

Do komerčnej prevádzky bude služba spustená už 1. novembra, spočiatku bude k dispozícii preklad z japončiny do mandarínskej čínštiny, kórejčiny a angličtiny. Koncom novembra pribudne francúzština, indonézčina, nemčina, portugalčina, španielčina, taliančina a thajský jazyk. Aplikácia je k dispozícii zadarmo, za volania a dátové prenosy však, samozrejme, budete musieť zaplatiť.

Podobnú aplikáciu vyvíja aj francúzska spoločnosť Alcatel-Lucent. Má názov WeTalk, podporuje viac ako 10 jazykov vrátane japončiny, angličtiny, francúzštiny a arabčiny a okrem rozhovoru dvoch osôb sa bude dať použiť napr. aj pri konferenčných hovoroch 10 ľudí v štyroch rôznych jazykoch.

Na podobnom projekte pracuje aj Microsoft, má názov Translating Telephone. Podľa vyjadrenia firmy najväčšie problémy robí vývojárom prispôsobenie softvéru na rôzne spôsoby vyslovovania jednotlivých slov používateľmi. Aplikáciu na preklad ponúka aj Google. Analytici sú však pri posudzovaní šancí takých technológií na úspech skôr skeptickí.

„Tieto technológie nie sú také dobré, ako keď hovoríte cudzím jazykom sám. A nazdávam sa, že ani nebudú dostatočne spoľahlivé na to, aby sa dali využiť na obchodné účely, keď si musíte byť naozaj istí, čo druhá osoba hovorí," vyjadril sa Benedict Evans, technologický expert zo spoločnosti Enders Analysis.

Zdroj: engadget.com
bbc.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá