Image
23.10.2012 0 Comments

Japonský operátor ponúka preklad telefonického hovoru v reálnom čase

Najväčší japonský operátor NTT DoCoMo už vlani na výstave Ceatec predviedol demo svojej aplikácie určenej na preklad do cudzích jazykov. Na tohtoročnom podujatí predstavil už novú službu Hanashite Hon'yaku, ktorá ponúka preklad z japončiny do angličtiny pre zariadenia s operačným systémom Android (2.2 a vyššie). Okrem on-screen prekladu služba preloží aj hovorené slová. Jednoducho vytočíte číslo druhej strany, hovoríte do telefónu a počkáte, kým služba prehrá vaše slová v cudzom jazyku.

docomo_preklad.jpg

Do komerčnej prevádzky bude služba spustená už 1. novembra, spočiatku bude k dispozícii preklad z japončiny do mandarínskej čínštiny, kórejčiny a angličtiny. Koncom novembra pribudne francúzština, indonézčina, nemčina, portugalčina, španielčina, taliančina a thajský jazyk. Aplikácia je k dispozícii zadarmo, za volania a dátové prenosy však, samozrejme, budete musieť zaplatiť.

Podobnú aplikáciu vyvíja aj francúzska spoločnosť Alcatel-Lucent. Má názov WeTalk, podporuje viac ako 10 jazykov vrátane japončiny, angličtiny, francúzštiny a arabčiny a okrem rozhovoru dvoch osôb sa bude dať použiť napr. aj pri konferenčných hovoroch 10 ľudí v štyroch rôznych jazykoch.

Na podobnom projekte pracuje aj Microsoft, má názov Translating Telephone. Podľa vyjadrenia firmy najväčšie problémy robí vývojárom prispôsobenie softvéru na rôzne spôsoby vyslovovania jednotlivých slov používateľmi. Aplikáciu na preklad ponúka aj Google. Analytici sú však pri posudzovaní šancí takých technológií na úspech skôr skeptickí.

„Tieto technológie nie sú také dobré, ako keď hovoríte cudzím jazykom sám. A nazdávam sa, že ani nebudú dostatočne spoľahlivé na to, aby sa dali využiť na obchodné účely, keď si musíte byť naozaj istí, čo druhá osoba hovorí," vyjadril sa Benedict Evans, technologický expert zo spoločnosti Enders Analysis.

Zdroj: engadget.com
bbc.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá