Image
13.5.2016 0 Comments

IoT Fórum 2016: Pripravte sa na internet vecí!

Inteligentné mestá, domácnosti, továrne, autá či telemedicína a diaľkový monitoring zdravia ľudí – to boli kľúčové témy konferencie IoT Forum o fenoméne Internetu vecí, ktorá sa uskutočnila vo štvrtok 12. mája v bratislavskej Starej tržnici.

Cieľom budovania inteligentných miest je zlepšovanie kvality života obyvateľov a vrátane zabránenie kolapsu v súvislosti s narastaním počtu obyvateľstva, hustoty dopravy a zásobovania. Medzi súčasti inteligentného mesta patrí napríklad inteligentné pouličné osvetlenie, zástavky MHD, parkovanie, zavlažovanie či odvoz smetí. Kľúčovým prvkom trendu inteligentných tovární je zase prepojenie jednotlivých výrobných strojov, ale aj dodávateľov, distribútorov a dokonca aj samotných výrobkov a to už v priebehu výrobného procesu. Internet vecí premieňa nielen mestá, priemysel a podnikateľskú sféru, ale mení aj spôsob, akým ľudia žijú. IDC a magazín PC REVUE pripravili konferenciu IoT Forum, ktorá umožní lepšie porozumieť týmto novým trendom aj v širších súvislostiach s dopadom na celú spoločnosť.  „Vkladanie inteligencie do úplne ďalšej triedy zariadení otvára dvere úplne novým typom záškodníckych útokov. Pokiaľ sa hacker dostane k ovládaniu vašej chladničky tak  môže vyradiť elektroniku a urýchliť skazenie potravín ale ak sa dostane k ovládaniu regulačných systémov inteligentnej fabriky, elektrárne či dopravného systému na riadenie križovatiek tak môže spôsobiť obrovské materiálne škody a ohroziť životy ľudí.“ povedal Martin Drobný, šéfredaktor magazínu PC REVUE.

Veľký záujem účastníkov bol o panelové diskusie o strategických témach internetu vecí,  inteligentných mestách, internete vecí v priemysle, či IoT pre lepší život.  Diskutovalo sa o technologických, ekonomických aj legislatívnych otázkach. Napríklad dopravné nehody v súčasnosti generujú najväčší podiel poistných udalostí. Autonómne automobily budúcnosti budú mať oveľa menej nehôd a na túto situáciu sa veľké poisťovne a zaisťovne musia včas pripraviť. Jan John  (SimpleCell Networks) na príkladoch ilustroval, že  analýzou údajov z IoT systémov sa dajú zistiť užitočné informácie, ktoré môžu dokonca zachraňovať životy, či zabrániť ekonomických škodám.  Dobrým príkladom sú BTS stanice mobilných operátorov, z ktorých mnohé sú umiestnené na kopcoch a okrem údajov o spojeniach generujú aj diagnostické údaje a komunikujú medzi sebou.

Napríklad, ak je silný dážď, musia zvýšiť výkon. Analýzou týchto údajov sa dá zistiť, že v danej lokalite kde nemusí byť meteorologická stanica bol prudký a dlhotrvajúci dážď a o dve – tri hodiny sa dajú očakávať záplavy v blízkych dolinách.   Zaujímavé je aj legislatívne, či morálne hľadisko.  Jana Pattynová (Partner, Pierstone) zdôraznila niekoľko aspektov, napríklad ako sa má rozhodnúť autonómny automobil ak už nedokáže zabrániť kolízii a má alternatívu či bude kolidovať so skupinkou detí, alebo staršou pani. Veľkým problémom sú aj čoraz inteligentnejšie a technologicky vyspelejšie drony, ktorých kamery už dokážu rozpoznať tváre ľudí a ktorých systémy im môžu ublížiť.

Napriek tomu, že internet vecí je staronový fenomén, až synergia obrovského množstva pripojených subsystémov mu poskytuje nové, dosiaľ netušené možnosti vo všetkých oblastiach priemyslu, dopravy, pracovného aj osobného života.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá